Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:01:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Biegunka  (Przeczytany 5731 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anoosia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Biegunka
« dnia: 03.06.2010, 16:43:51 pm »
Mój żółw od jakiś 3 miesiący prawie cały czas ma rozwolnienie. Nie zmieniłam mu pokarmu, nadal je to co kiedyś. Najczęściej jest to pokarm dla żółwi, trochę zielonego, rzadko banana. Co robić? Jak leczyliście żólwia z biegunki? Chętnie poszlabym nawet do weterynarza, ale w Bydgoszczy, gdzie chce iść, to sami specjaliści od piesków i kotków.Przez kilka dni stosowałam tabletki na biegunkę rozpuszczone w wodzie i to podziałało, ale przeciez nie mogę cały czas faszerować gadzika lekami. Chcę zaznaczyć,że żółw jest aktywny, chętnie spaceruje, bawi się, nie jest ospały.

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #1 dnia: 03.06.2010, 17:18:24 pm »
Pokarmy dla żółwi z reguły są dla nich tak na prawdę nieodpowiednie, bo zawierają za dużo białka... zwłaszcza Biorept. Co do biegunki to może być spowodowana jakimiś pasożytami więc powinnaś oddać kał do badania. Owoce odstaw całkowicie, bo nie są właściwym pokarmem dla żółwia i również mogą powodować biegunkę. Kąp go teraz częściej żeby się przez to nie odwodnił.
 

Dodano 03.06.2010, 21:40:44 pm
A jeszcze może to być niedobór witamin (A). Więc wizyta u weterynarza jak najbardziej potrzebna. Na własną rękę raczej nie podawaj leków, bo nie wszystko co dla ludzi nadaje się i dla nich ;)
« Ostatnia zmiana: 03.06.2010, 21:40:44 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #2 dnia: 16.06.2010, 14:58:31 pm »
Gotowe pokarmy dla żółwi lądowych mogłyby mieć jedynie swoje zastosowanie przy diecie jesienno-zimowej jako swoisty dodatek pokarmowy. Tak jak napisała Ci koleżanka wcale nie są dobrze zbilansowane więc niestety na nich dieta nie powinna się nigdy opierać. Zbyt duża ilość białka może skutkować za szybkim wzrostem oraz problemami z nerkami. Jeśli chodzi o owoce to zbyt duża ich ilość powoduje zmianę pH w przewodzie pokarmowym  na skutek dużej zawartości łatwo strawnych cukrów prostych. Takie zaburzenie mikloflory jelit prowadzi np. do biegunek. Bananów i pomidorów bogatych w fosfor należy w diecie tych gadów zdecydowanie unikać.

Ponieważ objawy trwają dosyć długo niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii specjalizującego się w terapii i leczeniu zwierząt egzotycznych. Przyczyny biegunki mogą być różne i stanowią objawy kliniczne a nie jednostkę chorobową. Biegunki mogą mieć podłoże parazytologiczne, bakteryjne lub w konsekwencji nieprawidłowej diety.

Pozdrawiam i życzę powodenia w leczeniu
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #3 dnia: 17.06.2010, 20:22:49 pm »
Gotowe pokarmy dla żółwi lądowych mogłyby mieć jedynie swoje zastosowanie przy diecie jesienno-zimowej jako swoisty dodatek pokarmowy.

Gotowe pokarmy dla żółwii nie mają żadnego zastosowania!!! To śmieci, to tak jakbyś całe życie jadł hamburgery.
Podaj żółwiowi tartą marchewkę, pomaga na biegunkę.
Koniecznie sprawdź czy nie ma pasożytów.
TUPTUŚ

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #4 dnia: 19.06.2010, 17:30:29 pm »
Czytaj uważnie, zanim popiszesz się wiedzą ok?  :P
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #5 dnia: 29.04.2020, 13:23:40 pm »
Czy to coś poważnego
Dziś zobaczyłem że mój żółw wydalił coś co nie wygląda najlepiej konstytencją jest  leko wodniste i do tego mocny smród. A jedyne co jadła to Świerże przemyte liście i kwiaty mleczu też koniczynę i pkrzywe. I dwa liście kwiatu tulpianu
Ale Tulpiana już jej nie dam bo słyszałem że nie zdrowy
« Ostatnia zmiana: 29.04.2020, 13:28:19 pm wysłana przez Bedex »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #6 dnia: 29.04.2020, 14:08:32 pm »
Może to był po prostu kwas moczowy. Jakiego to było koloru - takiego białego? Jeśli tak to nie ma się czym martwić.

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #7 dnia: 29.04.2020, 14:12:28 pm »
Brązowe chyba odchody.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #8 dnia: 29.04.2020, 14:17:56 pm »
W takim razie to biegunka. Radzę szybko udać się do specjalisty. Jej przyczyną mogą być pasożyty lub tulipany, które są bardzo trujące, ale jeśli nie podawałeś ich dużo to nie powinno jakoś bardzo zaszkodzić.
Skąd jesteś?

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #9 dnia: 29.04.2020, 15:09:51 pm »
Nie dostała dużo tych tulpianów tylko dwa listki z czego tylko jeden zjadła cały, chociaż biegunka pojawiła się dwa dni po zjedzeniu tulpianu .Jestem z Torunia więc powinien znaleźć się tam jakiś weterynarz od gadów. Jutro postaram się po szukać pomocy.
« Ostatnia zmiana: 29.04.2020, 15:11:32 pm wysłana przez Bedex »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #10 dnia: 29.04.2020, 15:12:06 pm »
Z Torunia polecanym lekarzem jest Paweł Suchecki z gabinetu Provet.

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #11 dnia: 29.04.2020, 15:18:20 pm »
Ok postaram się jak najszybciej. Chociaż sytuacja z wirusem to utrudnienia

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #12 dnia: 30.04.2020, 12:30:40 pm »
O której ten wterynarz przyjmuję i jaki adres

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #13 dnia: 30.04.2020, 14:11:57 pm »
Moim zdaniem wodnisty kał jest wynikiem że karmisz żółwia niesprawdzonym pokarmem.
Jeśli zdarzyło się to jednorazowo to nie panikował bym. Tym bardziej jeśli żółw dużo pije.
Jeśli kupa dalej jest w takiej konsystencji to udał bym się do weterynarza.
A najważniejsze to podawać rośliny polecane w żywieniu żółwi a nie pierwsze lepsze.

Po za tym piszesz że masz żółwia 3 dni. A czy wiesz czym żółw był karmiony przez osobę od której go masz? Może tam była nieodpowiednio karmiona? Prawidłowa kupa powinna być ciemnobrązowa lub czarna.


A i jeszcze inna kwestia. Proszę pisz wolniej i dokładniej. Trudno się twoje posty czyta.
« Ostatnia zmiana: 30.04.2020, 14:47:38 pm wysłana przez Kamil56 »

Offline Bedex

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 0
Odp: Biegunka
« Odpowiedź #14 dnia: 03.05.2020, 13:09:41 pm »
Teraz uważnie patrze co mogę mu dawć do jedzenia a co nie . Przemywam i patrze w jakim stanie są roślin jakie zbieram.
A co do wody picia wody, nie zaopserwowałem żeby dużo jej piła. Wcześniejszy sprzedawca podawał je różne zioła mlecze i rośliność z listy.