Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 23:36:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Bardzo miekka skorupa.  (Przeczytany 15728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Justyna30

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Bardzo miekka skorupa.
« dnia: 21.02.2017, 21:20:47 pm »
Biedny Andrzejek.  Mój 2 letni syn dostał od cioci żółwia.  Nie wiem co to za gatunek, wiem ze jest lądowy i musi żyć w terrarium co mu zaoewnilismy gdyż stal się członkiem naszej rodziny. Niestety jakiś czas temu zaczęła mu mieknac skorupa, weterynarz kazał podawać wapno i witaminy MULTI VITAMIN EXO TERRA.  Podaje to już ponad dwa tygodnie a on coraz bardziej miękkie.  Co radzicie.  ?
« Ostatnia zmiana: 21.02.2017, 21:28:23 pm wysłana przez Justyna30 »

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Birdny Andrzejek
« Odpowiedź #1 dnia: 21.02.2017, 21:31:00 pm »
żółw jest mały czy dorosły? wstaw fotkę. Byłaś u weterynarza od gadów ( zwierząt niedomowionych)? Jak poza tym jego zdrowie? je? Załatwia się? Porusza się?

Offline Justyna30

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #2 dnia: 21.02.2017, 21:43:51 pm »
Nic o nim nie wiem. Na moje oko jest młodziutki

Offline Justyna30

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #3 dnia: 21.02.2017, 21:46:07 pm »
Tylko proszę nie krytykujcie mnie. Żółw nie był moim wymyslem,  ale jak już jest chce mu zapewnić najlepsze warunki.

Offline Justyna30

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #4 dnia: 21.02.2017, 21:49:17 pm »
Weterynarz twierdził ze ma pojęcie o zolwiach.  Niestety specjalisty od gadów nie ma w naszej okolicy. Żółw je, załatwia się normalnie, spaceruje po terrarium ale na początku jak go dostaliśmy to był bardziej żywy.  Wspinał się na skalki i miał twarda skorupe.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #5 dnia: 21.02.2017, 22:11:47 pm »
Cześć,

To takie światło czy ma biały/szary nalot na skorupie? Dodatkowo ubytek z tyłu pancerza. Jeśli to nie światło to może być jakaś infekcja grzybicza. Pocztaj w necie.

Jeśli skorupa mięknie to nie jest brak witamin, ale wapnia w diecie (podawaj sproszkowaną sepię). Poczytaj no forum, która jest polecana. Nie podawaj sałaty itp. (dieta dla żółwi lądowych).

Żółw musi też mieć dostęp do lampy grzewczej i UV.

Jeśli na skorupie są plamy to musisz iść do weta, który przepisze Ci maść.

Pozdrawiam.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #6 dnia: 21.02.2017, 22:17:06 pm »
Skąd jesteś? Powinnaś się wybrać do weterynarza który zna się na gadach. Lampa UVB, lampa grzewcza, wapno, dobre podłoże, właściwa dieta dla stepowca- to wszystko musisz mu zapewnić. Jest bardzo młodziutki ale nie powinien być bardziej miękki niż na początku więc coś jest nie tak.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #7 dnia: 21.02.2017, 22:48:31 pm »
Po raz pierwszy chyba nie potrafię powiedzieć co to za gatunek. Ze swojej strony polecę inwestycję w Sunluxa lub Osram Ultravitalux - świetlówki dają znikome ilości UVB która powoduje wytwarzanie się w skórze wit. D3, a jeśli żółw jest miękki, to wit. D3 jest bardzo potrzebna. Bez niej wapń się nie przyswaja. Ważna jest odpowiednie pożywienie oparte na zielonce z roślin polnych (babka, mniszek, cykoria podróżnik, pokrzywa, jasnota itp.). Teraz o to kiepsko, a żółw może nie chcieć od razu jeść suszu (pozywienie zimowe) więc można podawać mu roszponkę, rukolę, jarmuż - ten ostatni ma też dużo wapnia. Można dać też kiełki np. rzeżuchy lub rzodkiewki - bomba witaminowa, tylko żeby nie przegiąć bo i białkowa (chociaż młode żółwie potrzebują więcej białka niż starsze). Koniecznie specjalista od gadów, jak trzeba to i pojechać dalej bo może być kiepsko.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #8 dnia: 21.02.2017, 23:37:43 pm »
Ja tylko mogę napisać czym ten żółw nie jest- otóż na 99% nie jest stepowcem. Kiedy widzę tak młodziutkie żółwie w rękach nowicjusza to od razu wyobraźnia dyktuje mi niewesoły ciąg dalszy...
Czytaj jak najwięcej o hodowli żółwie lądowych, a zwłaszcza o wychowie młodzieży. Akurat jest ocieplenie więc spróbuj znaleźć gdzieś na trawniku mlecz i przede wszystkim jego liśćmi karm żółwia, to wartościowy zwłaszcza dla młodzieży  i chętnie zjadany pokarm. Na odległość nie da się ocenić stanu zówia, ale być może trzeba mu podawać witaminę D3 przynajmniej do czasu aż będziesz mogła wystawić go na słońce, tu potrzebna jest opinia kompetentnego weterynarza. Zrób co możesz żeby maluszek nie podzielił losu tysięcy swoich poprzedników, zamęczonych przez nieświadomych początkujących terrarystów.

Offline Justyna30

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #9 dnia: 22.02.2017, 02:55:42 am »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.  Żółw nie ma nalotu na skorupce światło tak się odbilo.  Andrzejek trzymany jest w terrarium z odpowiednimi lampami. Do jedzenia podaje mu susz dla żółwi lądowych ponieważ czytałam ze kupione świeże warzywa o tej porze roku są pryskane. Musimy poczekać aż świeże będą w ogrodzie. Czytam bardzo dużo o hodowli żółwi ale ciężko jest mi gromadzić info jak nie wiem jaki to dokładnie gatunek.  Jak już powiedziałam żółw trafił do nas nie z naszego kaprysu, ale jak już jest to chcemy dla niego jak najlepiej nie jestem sadystka żeby zostawić go na pastwe losu. Czytałam ze weterynarz może zrobić zastrzyki z wapna polecacie? 

Offline Justyna30

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #10 dnia: 22.02.2017, 07:04:22 am »
A świeży szpinak tez mogę mu podawać?  To tez jest bomba witaminowa.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #11 dnia: 22.02.2017, 09:11:09 am »
Nie, nie i jeszcze raz nie (!) Jak masz watpliwosci co do jakiejs rosliny to wpisz w wyszukiwarce np. szpinak żółw i wyswietlą Ci się wątki z tego forum lub inne podobne stronki :-)

Dlaczego nie podawać szpinaku:

https://www.zolw.info/hodowla/zywienie/kwas-szczawiowy-a-dieta-zolwi-ladowych

Proponuję zrobić Ci listę roślin, które żółwik może zjadać. Musisz znaleźć chociażby na tym forum. Wydrukuj sobie i sie jej trzymaj. Lepiej nie eksperymentuj, gdyz moze byc wiecej z tego nieszczescia niz pozytku.

Nie podawaj tez roslin bogatych w fosfor, tylko w wapń.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 22.02.2017, 09:17:14 am wysłana przez Sallsa »

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #12 dnia: 22.02.2017, 11:55:34 am »
Justyna porób prosze dokłądne zdjęcia żółwia, od spodu, od góry, takż żeby było widać głowe i łapy. Żeby odpowiednio o niego zadbać konieczna jest identyfikacja gatunku. Na zdjęciu wygląda na bardzo małego, takie dzieciaczki są bardzo, bardzo delikatne i łatwo zrobić im krzywde nieodpowiednią dietą czy warunkami.

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #13 dnia: 22.02.2017, 12:04:06 pm »
Po raz pierwszy chyba nie potrafię powiedzieć co to za gatunek.

Ja bym stawiała na bardzo małego egipskiego lub zawiaska, ale na zdjęciu też niewiele widać, więc trudno tak celować ;)

Offline Justyna30

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo miekka skorupa.
« Odpowiedź #14 dnia: 22.02.2017, 12:51:35 pm »
Bardzo wam wszystkim dziekuje, ale wydaje mi się że dziś rano Andrzejek zdechl.  Nie rusza się, jak wyciągam go z terrarium i szturcham za łapy i główkę to się nie chowa do skorupki.😭😭😭