Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:51:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Brak apetytu, anoreksja - mail  (Przeczytany 3703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Brak apetytu, anoreksja - mail
« dnia: 02.01.2008, 08:50:14 am »
Cytuj
witam! mam problem ze swoim żółwiem lądowym, a minowicie chodzi o to, iż on nie chce wogóle jeść. Staram sie go karmić wszystkim co jadł dotychczas i co mu niegdyś smakowało. Teraz jednak nie chce on wogóle jeść co mnie strasznie nie pokoi i nie wiem co mam robić. jedynie co zauważyłem to to iż mój żółw je piach lub drewienka ze swojego terarium. proszę o szybką odpowiedz.

Witam

Brak zainteresowania pokarmem, czy wręcz anoreksja jest zasadniczo objawem poważnym. W grę może jednak wchodzić wiele przyczyn. Przede wszystkim należałoby ocenić warunki w jakich trzymany jest żółw i jego dietę, gdyż błędy na tym tle są w 90% przypadków powodem problemów. Proszę zatem napisać gdzie żyje żółw, jaką ma temperaturę i wilgotność, co jada, jak jest dostępem do wody oraz wszelkie inne spostrzeżenia i objawy. Czy żółw coś wydala? Jak wyglada kał i mocz? Jaki jest stan oczu i skóry? Dobrze byłoby załączyć zdjęcia.

Co zaś do samej choroby to nie jestem w stanie bez tych informacji powiedzieć co się stało, ale w grę może wchodzić np.
- zarobaczenie - należy oddać kał do zbadania i w razie stwierdzenia obecności i rodzaju pasożytów dobrać lek (ale uwaga, tylko dobry weterynarz!).
- Inna możliwość to odwodnienie - trawienie zużywa pewne ilości wody, zatem jeśli żółw jest odwodniony jego organizm broni się przed dalszym, krytycznym ubytkiem wody poprzez nie przyjmowanie pokarmu. Poważne odwodnienie również może wymagać pomocy weterynarza. Tu przyczyny należy upatrywać w warunkach i diecie żółwia, dlatego potrzeba więcej informacji.
- Inna możliwość to zaczopowanie jelit np. piaskiem. Piasek jest złym podłożem dla żółwi, nie należy go stosować właśnie m.in. z uwagi na ryzyko zaczopowania. Najlepszym podłożem jest naturalna darń, kora , ew. odpowiednie mieszanki ziemi, piasku i suchych traw. Miejsce spoczynku żółwia - kryjówka powinno zawsze być chłodniejsze i wilgotne, podłoże należy tam intensywnie i regularnie zraszać (ew. w przypadku ziemi i darni - podlewać.)
- Dalej, przyczyną może być choroba wewnętrzna, chociażby stosunkowo częsta i wynikająca ze złej wysokobiałkowej diety - choroba nerek i wątroby (ona też jest pośrednio przyczyną zachwiania gospodarki wodnej organizmu).

Na razie zalecam częste i długie kąpiele żółwia - do płytkiego naczynia należy wlać przegotowanej i wystudzonej (lekko ciepłej) wody tak aby jej poziom sięgał żółwiowi do podbródka. Żółwia zostawić długo w wodzie, na ok 30-40 min. Kąpiele powtarzać codziennie i obserwować czy żółw pije i ew. co z siebie wydala. W takim wypadku natychmiast zmienić wodę i kontynuuować kapiel.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?