Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:04:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Brak Apetytu / Brak Aktywności  (Przeczytany 16328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomal_sk8

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Brak Apetytu / Brak Aktywności
« dnia: 14.03.2020, 18:08:16 pm »
Witam. Co sądzicie o moim żółwiu lamparcim który ostatnio był chory, podawałem mu antybiotyk codziennie przez 7 dni (enrofloksacyna). Weterynarz zdiagnozował zapalenie górnych dróg oddechowych. Żółw "gwizdał" wkładając głowę do skorupy. Jest już pięć dni po ostatniej dawce antybiotyku. Żółw nie "gwiżdże", ale od prawie 2 tyg. nie je. Waga stoi w miejscu 115 g. Jedyna aktywność jaką wykonuje to rano idzie pod lampę i leży pod nią plackiem do wieczora. Potem chowa się w kryjówce do rana, i cykl się powtarza.
Mam też drugiego żółwia stepowego, śmigał po terra wszystko taranował i drapał. Mój błąd, że kilka razy puściłem je razem, żeby sobie pochodziły po pokoju i teraz stepowy, ma to samo zero aktywności i apetyt też lekko siadł ale je co drugi dzień.
Dodaję kilka zdjęć lamparciego:
(żółw na zdjęciach jest po kąpieli i inhalacji )

« Ostatnia zmiana: 14.03.2020, 18:14:25 pm wysłana przez tomal_sk8 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Brak Apetytu / Brak Aktywności
« Odpowiedź #1 dnia: 15.03.2020, 21:47:22 pm »
Puściłeś żółwia świeżo po leczeniu żeby sobie pochodziły? To już jest totalnie nieodpowiedzialne i niepoważne. Tyle się mówi, że po pierwsze nie łączy się dwóch gatunków z różnych terenów pod żadnym pozorem, a drugie, że żółwie mieszkają w terrarium, że podłoga nie jest odpowiednim miejscem, że naraża się je w ten sposób na choroby m.in. dróg oddechowych właśnie... Coś mi się wydaje, że czeka cię powrót do lekarza. Proponuję też zrobić wymaz i na jego podstawie celować antybiotyk.
No i przemyśleć poważnie co się robi.

Offline tomal_sk8

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Brak Apetytu / Brak Aktywności
« Odpowiedź #2 dnia: 16.03.2020, 18:03:21 pm »
Proszę czytać ze zrozumieniem i nie unosić się zbytnio. Żółwie chodziły przed chorobą. Niestety uległem dezinformacji jaka panuje na internecie, youtube. Mianowicie widziałem że żółwie stepowy i lamparci zamieszkiwały razem. Także wspólny spacer wydawał mi się niczym złym. Jutro mam wizytę u weterynarza. Podejrzewa pierwotniaki. Dzięki za odpowiedź.

Offline tomal_sk8

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Brak Apetytu / Brak Aktywności
« Odpowiedź #3 dnia: 16.03.2020, 18:25:05 pm »
żółwie chodziły po kąpieli jakieś 15 min po koszulce aby wyschły przed włożeniem do terrarium ( tak jak na zdjęciu, żółwie mają dwie koszulki każdy ma swoją)
Poza tym zabiegiem żółwie przebywają w terrarium.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Brak Apetytu / Brak Aktywności
« Odpowiedź #4 dnia: 17.03.2020, 21:59:02 pm »
Po koszulce chodzą? Trochę to bez sensu. Wygrzeją się w kąpieli a potem je wychładzasz na koszulce i potem znowu do ciepłego wkładasz. Jak żółw się pobrudzi podłożem to nie jest nic strasznego i nie trzeba go koniecznie umyć.
A tak w zasadzie to jakie warunki ma żółw w terrarium?
Co mu podajesz do jedzenia i jak? Pytam bo to młody żółw a już przerasta mu ramfoteka z przodu.
Właściwie już kwalifikuje się do skrócenia.

Offline tomal_sk8

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Brak Apetytu / Brak Aktywności
« Odpowiedź #5 dnia: 18.03.2020, 08:43:23 am »
Rozumiem. Zrezygnuje z motywu z koszulką, żółwie po kąpieli będą wkładane to terrarium.

Czy skóra mojego żółwia lamparciego ma odpowiedni kolor?

Na tę chwilę żółwie są w kwarantannie i przebywają w kastrach 90L (co było by dobrym podłożem na teraz w okresie kwarantanny ? Narazie pozbyłem się darni).

Warunki utrzymuję takie jak w opisie gatunku o żółwiu lamparcim w artykule -ankan.

Dla stepowego temp. w dzień 20-30°C, pod promiennikiem do 35°C, w nocy około 18-20°C. ok. 50%, w nocy nieco więcej.
Naświetlam je 10 min dziennie żarówką Osram Vitalux.
Żółwie hodowca kupił na giełdzie w Szczecinie. Posiadał je niecały tydzień, po czym je zakupiłem. U mnie są od ponad miesiąca. Żółwie pochodzą z importu.  Stepowy z Uzbekistanu, Lamparci z Kenyi.
Także dziób był już taki przy zakupie. Skontaktuje się z wete żeby zrobił korektę ale najpierw chciał bym aby żółwie miały lepszą kondycję. Karmiłem je cykorią, roszpunką, rukolą, bazylią, żyworódką, karmami suszonymi agrobs, suszem - babką lancetowatą, mniszkiem lekarskim;
Żółwie otrzymały wczoraj pierwszą dawkę pasty odrobaczającej. Dziś będę kontaktował się z lab. w sprawie badania kału na obecność pierwotniaków.