Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:12:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Spadek aktyności  (Przeczytany 5132 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Spadek aktyności
« dnia: 18.02.2015, 14:50:49 pm »
Zauważyłem od kilku dni spory spadek aktywności u mojego rocznego (40gram) greckiego. Mam go od nieco ponad miesiąca, przez większość czasu był za dnia szalenie aktywny (ciągle w ruchu, cały czas się gdzieś wspinał) i żarłoczny. Teraz budzi się później (około 11 wychodzi z kryjówki) trochę coś podje ale raczej mniej i po 2 godzinach wraca do kryjówki i już z niej nie wychodzi do następnego poranka. Żarówkę grzewczą i UV włączam około 9 a gaszę ok 19, dotąd był to dla niego sygnał do pobudki i do pójścia spać... Czy to normalne okresowe zmiany (np. ze względu na porę roku) czy tez niekoniecznie ?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #1 dnia: 19.02.2015, 09:09:08 am »
A możesz coś więcej napisać o warunkach żółwia (wielkość terro, podłoże, temp. pod lampą i pozostałeś części terro, w nocy), co dostaje do jedzenia. Badałeś jego kupę na obecność pasożytów?

W okresie zimowym ogólnie aktywność spada, choć zwykle najgorzej jest późną jesienią, a im dłuższy dzień i im bliżej wiosny tym się gadziny bardziej ożywiają. Teraz już w drugiej połowie lutego to takie niezbyt normalne zachowanie gada, jeśli wcześniej był aktywny i żarłoczny.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #2 dnia: 19.02.2015, 12:29:35 pm »
Temperatura w normie, 35-40 pod zarówką, 22-24 w chłodniejszych miejscach. Zółw ma jaja owsika w kale, pisałem o tym niedawno w innym wątku (o tym że weterynarz odradzał odrobaczanie tak małego osobnika (twierdził że niektóre padają), potem kilka dni temu pisałem jeszcze do poleconej tutaj dr Marciniak i ona radzi odrobaczyć. Nie wiem czy może mieć to wpływ na aktywność (obecnośc owsika). Chociaz docelowo na pewno trzeba będzie odrobaczyć (nie wiem tylko czy czekac jak radził dr Nogal czy odrobaczać już teraz jak radziła Marciniak). Ponadto dr Marciniak powiedziała ze odrobaczałaby go przez sondę, w poprzednim wątku pisałaś że w ten sposób można uszkodzić przełyk. Co do spadku apetytu to trochę może przesadziłem, dziś rzucił się na jedzenie i jadał aż nie zostało nic.
« Ostatnia zmiana: 19.02.2015, 12:35:58 pm wysłana przez michal78 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #3 dnia: 19.02.2015, 13:48:18 pm »
Może jak najbardziej wynikać to z zarobaczenia. Ja bym odrobaczała doustnie lekiem w formie pasty, chyba już pisałam wcześniej jak to zrobić (pasta nałożona na plasterek ogórka, powinien bez problemu zjeść). Pytałeś p. Marty czemu akurat sondą? Skoro byłeś u p. Nogala to domyślam się że jesteś z Lublina/okolic. Możesz zadzwonić też do p. Klaudiusza Szczepaniaka, on urzęduje na UP. Podobno bardzo rzeczowy a jednocześnie sympatyczne facet (tak słyszałam od znajomych), zapytać jak on by odrobaczył.

40 stopni to trochę za dużo, zmniejsz do tych 35 max.

Ankan powiem Ci, że moja młoda też przez zimę szalała a teraz od paru dni ma lenia. Pół dnia spędza pod lampką, pójdzie coś skubnąć, ewentualnie wejdzie do wody i leży. Myślę że to takie "zmęczenie materiału" nie zimowanych żółwi.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #4 dnia: 19.02.2015, 23:44:32 pm »
Stwierdziła że tylko sonda wchodzi w grę, gdy zapytałem czy możliwa byłaby tez inna, bezpieczniejsza forma, trochę się wkurzyła... Stwierdziła że odrobacza małe żółwie ciągle i wie lepiej jak to zrobić. Jak się nazywa ta pasta ? Ciężka sprawa z sugerowaniem weterynarzowi jak ma podać lekarstwo...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #5 dnia: 20.02.2015, 09:17:40 am »
Jak lekarz ma doświadczenie to nic się żółwiowi nie stanie.

Tym niemniej - równie dobrze można wziąć lek, nafaszerować nim jedzenie i popilnować żółwia żeby zjadł. W ten sposób ani nie trzeba go o tej porze roku z domu wynosić i narażać na przeziębienie, ani się martwić, że z sondą coś nie tak pójdzie.
Ja bym go odrobaczyła, a nie czekała z tymi robalami pół roku aż żółw urośnie. Tym bardziej, że zarobaczone czasem nie przybierają na wadze, to można tak czekać i czekać.
Naprawdę lekarz nie może dać Ci dawki leku "do ręki", jak powiesz, że sam żółwiowi podasz?
Ten lek o którym pisaliśmy w poprzednim wątku to Pyrantelum.

Doru - może i tak być. Te które zimowały i są teraz wybudzane roznosi energia, a te niezimowane trochę mają po zimie bateryjki rozładowane.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #6 dnia: 21.02.2015, 10:49:18 am »
Tak najchętniej bym zrobił ale ktoś musi mi wyliczyć dawkę a jeśli powiem Marciniak że nie chcę sondy tylko taką formę to znów stwierdzi że widać wiem lepiej i podważam jej wiedzę (jak ostatnim razem)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #7 dnia: 21.02.2015, 20:24:56 pm »
Podałam Ci nazwisko lekarza w Lublinie, zawsze możesz się z nim skontaktować... Poza tym, będziesz jechał do p. Marty specjalnie na sondowanie? Powiedz jej po prostu że nie masz możliwości odrobaczyć u siebie sondą i zapytaj jaką dawkę np. fenbendazolu w żelu powinieneś podać. Myślę że się nie obrazi, bo to nie jest podważanie jej kompetencji... Podważaniem byłoby gdybyś poszedł do niej osobiście z żółwiem na odrobaczanie i nie chciał sondy którą poleca.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #8 dnia: 21.02.2015, 23:18:46 pm »
Napisałem dziś do niej właśnie coś w tym rodzaju, zobaczymy co odpowie. Jeśli chodzi o aktywnośc to może trochę się pospieszyłem z tą oceną bo dziś żółw był znów aktywny.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Spadek aktyności
« Odpowiedź #9 dnia: 23.02.2015, 09:49:59 am »
Może pogoda wpłynęła na spadek aktywności. Tym niemniej robaków radziłabym Ci się pozbyć jak najszybciej.
Nie wiem czemu u Ciebie taki problem - normalnie jak idziesz do lecznicy, podajesz wagę żółwia to wet powinien Ci dawkę leku wyliczyć i dać w strzykawce do podania.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ