Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Żółwie lądowe => Choroby => Wątek zaczęty przez: INSTALATOR w 26.06.2012, 11:35:44 am
-
Witam
Mój żółw - samiczka ma około 17 lat, mam go od 3. Mieszka w kartonowym terrarium 80x 60x40. Podłoże jest wyłożone 15 cm warstwą kory ogrodniczej. Jako źródło ciepła zastosowano żarówkę o mocy 40 W. Głównym pożywieniem jest kupny Biovit.
Od jakiegoś czasu żółw ucieka od ciepła, widać że skóra się łuszczy, przestał jeść, pić i wydalać. Próbuje cały czas się zakopać w tej korze .
To są chyba symptomy choroby prawda ?
Jestem z 3miasta.
Proszę o pomoc
-
Witaj. Opisane objawy rzeczywiście niepokojące.
Od jak dawna żółw nie je i nie wydala? Nie pije - czyli jak rozumiem ma stale naczynko z wodą i nie jest zainteresowany?
Jaką temperaturę ma pod lampką i w przeciwległym końcu pudełka? Czy nie ma za długiego dzioba? Jak wygląda głośność oddechu oraz stan oczu i nosa, zauważyłeś coś dziwnego? Otwórz dziób i zajrzyj do środka - języczek i wnętrze powinny być różowe.
I jeszcze, jak wygląda to łuszczenie skóry, to ważne, czy schodzi dużymi płatami, w jakich miejscach? Zdjęcia by pomogły.
Bio-vit do kosza, żółw nie powinien tego jeść. Korę, która za sucha pyli a za wilgotna pleśnieje, wymień na zwykłą ziemię ogrodniczą (wykopaną lub kupioną w sklepie, bez nawozów). Prawidłowa dieta dla żółwia to chwasty i rośliny polne (babka, mlecz, niezapominajka), szeroki wybór tu --> http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi. Przestawienie gada na prawidłową dietę to jednak spory wysiłek, aby nakłonić niejadka do spróbowania nowych roślin najlepiej jest zrobić sałatkę z posiekanego zielska i dodać mniej polecane, ale OK w niewielkich ilościach w diecie "wabiki": krojonego ogórka, marchew, dynię, cykorię, roszponkę, rukolę, etc. Żółwie też najszybciej skuszą się na kwiaty - lubiane są mniszki, bratki, hibiskus, etc. W razie wątpliwości, co można podać, polecam dział Żywienie (http://forum.zolw.info/zywienie/).
Żółwiowi zrób 15-minutową kąpiel w ciepłej (30 stopni) wodzie. Tak kąpać najlepiej codziennie, aż do wypróżnienia.
Poza tym dobrze by było udać się co gadziego specjalisty, aby obejrzał żółwia, tu lista polecanych wetów w Trójmieście --> http://www.terrarium.com.pl/dzial/weterynarze/pomorskie.
-
Temperatura to około 35 stopni, dziób jest okey, skóra schodzi raczej większymi płatami z okolic głowy i za nią oraz z kończyn - może jest za sucho ? Oddech jest raczej silny bo dmucha aż czuć na skórze z 4 cm ale są lekkie gwizdy - nie zawsze.
Jaka wysokość warstwy ziemi ? Czy kupić jeszcze np siano dla królika i trochę wymieszać lub jakieś liście ?
-
35 pod lampką to z grubsza Ok. W reszcie terro powinno być chłodniej - 25-26.
Schodząca skóra i świszczący oddech mogą być związane ze zbyt niską wilgotnością. Powinna być w okolicach 50% w ciągu dnia i 60-70% w nocy.
Ziemi to z 20 cm dla stepa. Suche liście (dąb, brzoza) można dać w kryjówce (na ziemi). Siana nie kupuj bo wyciąga wodę, pyli a od ziemi pleśnieje.
A wybieg dla gadziny masz? Ona potrzebuje słoneczka..:)
-
Ja bym jak najszybciej zrobiła badania krwi. Tyle lat złej diety, zimowania i słońca musiało mieć ogromny wpływ. Trzeba zbadać wątrobę i nerki. Dawno temu miałam żółwia , który nie przeżył takich właśnie warunków. Znajdź dobrego weta i idź jak najszybciej z gadzinką . A jaki to żółw? Może jakieś zdjęcia wrzucisz?
-
Wybiegu niestety nie mam ... teraz w lato bede starał się go zabierać na działkę w weekendy. Karmiłem go tym biovitem tylko 3 lata i głównie jako uzupełnienie diety. Często dostaję ogórka zielonego i dużo mleczy polnych, pokrzyw i czasem babki.
Co robić żeby wilgotność utrzymać na odpowiednim poziomie ?
Zrobić kryjówkę na ziemi czy lekko zakopać ? Mój żółw ma tendencje do próby zakopywania się pod aktualna korą.
teraz strasznie rzadko jada ...
-
Nie masz balkonu gdzie można byłoby zrobić chociaż mini wybieg?Szkoda,ze tylko czasowo żółw może korzystać ze słoneczka,bo jest to bardzo ważne dla jego zdrowego funkcjonowania.Co do wilgotności możesz postawić miseczkę z wodą blisko źródła ciepła,woda paruje i tym sposobem utrzymujesz wilgotność w terrarium,Możesz też pryskać spryskiwaczem raz dziennie :)
Co do karmienia,zajrzyj do działu żywienie, a na pewno znajdziesz wiele roślinek,którymi możesz urozmaicić dietę.Dla przykładu podaje Ci stronkę roślin,które rosną na łąkach,polach i są na prawdę łatwo dostępne http://forum.zolw.info/identyfikacja-roslin/rosliny-jadalne/
Kryjówkę możesz zrobić na ziemi i tym sposobem dasz szansę swojemu żółwikowi,że sam wkopie się w ziemie.One lubią się podkopywać ;)
-
A wiesz jakie warunki miał zanim do Ciebie trafił?
-
Jak teraz żółw rzadko je - to na pewno zdrowy nie jest. Warunki i dietę trzeba zmienić "na biegu". Jeśli żółw nie ma stałego wybiegu to powinien mieć świetlówkę UVB imitującą światło słoneczne. Bez niej nie jest w stanie syntetyzować wit. D3 potrzebnej w cyklu wchłaniania wapnia. A stąd już prosta droga do MBD (metabolic bone disease).
A co to ten Biovit? Bo znalazłam w necie, że to wyciąg z owoców granatu? Tym go karmiłeś? Czy może Bioreptem?
-
Pisałem z pamięci - Biorept dokładnie tym go karmiłem jako uzupełnienie w lato ale trochę więcej w zimę.
Nie mam balkonu, żarówka uv jest i też ją raz na dwa ni włączam. Nie mam pojęcia jakie miał poprzednio warunki.
Musze iść z nim na badania ?
-
UVB powinna być włączona codziennie przez ok 12 godzin, zwłaszcza teraz. A na badanie ja bym poszła, bo cienko widzę tego żółwia.
-
poszukałem trochę w internecie o o to co znalazłem :
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/prawidlowe-warunki-dla-zolwi-stepowych-1840.html
jak to się ma do propozycji podłoża z ogrodowej ziemi ? W artykule piszą o piasku - czyli np. plażowym ?
-
Ja znalazłam tylko info o piaszczystej ziemi na wybiegu zewnętrznym oraz glinę z piaskiem w terrarium.
Zamiast piasku można dać ziemi z ogrodu lub do kwiatów. Wtedy mieszasz ją mniej wiecej 3:1 z gliną. I podłoże jest zwarte i niepylące, ale nadające się do kopania.
Ja też bym się na badania wybrała. Być może gadzina potrzebuje leków.
Na początkek zmień te warunki. I wywal Biorept do śmieci - to jest paskudztwo - to tak jakbyś dzieciaka karmił hamburgerami i czipsami.
-
jeszcze jedno pytanie
Zauważyłem,ze zachowuje się jakby miał czkawkę ... czasami ...
-
Szyja pulsuje kiedy żółw oddycha, jeśli robi to szybko i wyraźnie to możliwe że się stresuje
-
to jest spokojne regularne pulsowanie kiedy sobie leży i odpoczywa
-
Wydaje mi się, że to normalne oddychanie u zółwi :)
-
Wiem o co Ci chodzi.Ja te•z byłam w nerwach,ale jak zobaczyłam ,że wszytskie tak oddychają uspokoiłam sie i uznałam,że to normalne ;)
-
Ja też na początku sie stresowałam. Potem wertowałam fora i gdzieś doczytałam, że tak gadzinki oddychają :)
-
jak tak się temu przyglądałem i nasuwa mi się pytanie czy im to przeszkadza :D
ciężko żeby sam pił wodę... macie jakiś dobry sposób żeby go nauczyć?
-
Nie doczytałam jaki gatunek masz zółwia. Jesli stepowy, to one piją rzadko, ale piją :) Większośc potrzebnej im wody pobierają z pożywienia.Ale zawsze i w terra i na wybiegu trzeba mu zapewnić świeżą wodę.
Mój zaczął pic wodę na wybiegu i robi to kiedy potrzebuje. Często też wchodzi do wody i sie trochę moczy. Nie sądzę aby dalo się żółwia nauczyć pić wodę...
-
Jeżeli żółw ma dostęp do płytkiego pojemnika z wodą, to nie ma niebezpieczeństwa, żeby się odwodnił. Nie musi koniecznie pić, wchłania też wodę przez kloakę.