Żółwie lądowe > Choroby

Chory kilkunastoletni żółw;(

(1/9) > >>

darus161:
Ostatnio kupiłem żółwia stepowego. Nie znam się na razie zbytnio na tym. Ma około 15cm średnicy i ma lekko miękką skorupkę oraz bardzo przerośnięty pyszczek (ten taki ząbek, nie wiem jak to nazwać). Proszę powiedzcie mi jak temu zaradzić. Kupiłem mu już wielkie terrarium (ponad 100 cm, wcześniej trzymany w 40) i na lato będę mu robił wybieg. Kupię Lampe UV i takie tam, ale jak mu zetrzeć ten Dziubek? On mu musi bardzo przeszkadzać??
I drugie pytanie. Czy obcinać mu paznokcie? Ma on je już troszkę za długie jak na mój gust.

Bartek:
Paznokcie tak obcinać, obcinasz powyżej czarnego gdzie jest nerw. Dziobek tez można obciąć, spiłować.
Miękka skorupa to brak UVB czyli promieniowania, choć powody mogą być inne.

Jak najszybciej do dobrego weterynarza, on ci pomoże z spiłowaniem dzioba. Potem odpowiednia dieta i oświetlenie w terrarium.

Beata:
Witam :)
Ja radziłabym pazurki spiłować pilniczkiem. Do obcinania trzeba mieć bardzo pewną rękę i wyczucie żeby nie zrobić krzywdy żółwiowi. Chyba że zrobi to doświadczony fachowiec - weterynarz.

Korekty dzioba też najlepiej dokonać u dobrego weta (mają specjalne maszynki do spiłowywania) albo pozostawić w terrarium spory kamień (np. piaskowiec) albo w całości sepię. Istnieje szansa że żółw instynktownie sobie na tym sam spiłuje dziób.  :)

Wybieg to będzie dla niego doskonała terapia. Póki co dbaj o właściwą dietę, bogatą w wapń. Posypuj roślinki nawet codziennie po troszku sepią (do kupienia w sklepach zoologicznych, naturalny suplement wapniowy dla ptaków) i koniecznie naświetlaj UVB. Żółw ma pewnie spore niedobory. Dobrze by obadał go fachowym okiem porządny weterynarz.

Zresztą zamieść jak masz możliwość fotkę żółwia, może coś się jeszcze rzuci nam w oczy.

darus161:
Załączam fotki. Żółwia w całości, jego Dziubka oraz jego nowego lokum. Macie może jakieś rady? Co można zmienić w jego terrarium?? Światła jeszcze mu nie założyłem, ale zaraz to uczynie;) mam nadzieję, że Wojtuś wyzdrowieje…. Powiedzcie mi proszę czym go teraz karmić??


http://img504.imageshack.us/my.php?image=1001965yp0.jpg
http://img155.imageshack.us/my.php?image=1001966sr0.jpg
http://img155.imageshack.us/my.php?image=1001967xi7.jpg

Beata:
O karmieniu jest najwięcej w dziale żywieniowym na stronie głównej, sporo tematów było też na forum. Ogólnie to temat rzeka dlatego w skrócie powiem - roślinki polne czyli popularne chwasty tj. mniszek, babka, koniczyna, powój, cykoria podróżnik, jasnota i wiele wiele innych (na stronie jest ich cała lista).

Zasada jest taka że karma roślinna powinna być obfita w błonnik, witaminy (te wymagania spełnia większość roślin), uboga w białko, cukry i tłuszcze, a stosunek wapnia do fosforu winien wynosić minimum 2:1, nie może zawierać kwasu szczawiowego i innych anty-odżywczych substancji.
Reguła ta dla osoby początkującej może się wydawać skomplikowana dlatego łatwiej zapamiętać nazwy popularnych roślin i stale poszerzać wiedzę i zbiory o inne ziele.

Z powyższej reguły wynika, że nigdy nie podawajmy karmy zwierzęcej (mięso, nabiał), ani przetworzonych pokarmów ludzkich typu chleb, makaron itd. Nie podajemy również owoców i większości warzyw. Te drugie nie wszystkie i rzadko

Terrarium wydaje się dość małe ale to chyba takie wrażenie skoro piszesz że ma 100 cm, wydaje się jednak wąskie. O wybieg się postaraj koniecznie - już przy pierwszych ciepłych dniach można na niego wypuszczać żółwia. O budowie wybiegu i jego zaletach jest też sporo informacji na stronie głównej.
Terrarium wydaje mi się jednak trochę zagracone. Ogólnie dla żółwi lepsze są drewniane czy drewnopodobne skrzynie niż akwaria, właśnie przez to że akwaria są wąskie a żółw widząc przez szybę drapie i drapie. Łatwiej w nich zainstalować oświetlenie.
Widzę że usadowiłeś w nim darń na warstwie trocin ??? chyba. Darń jest godna polecenia, ale nie ma się gdzie ukorzenić. Wydaje mi się, że żółw szybko to rozkopie, zniszczy rośliny i dokopie do tego drobnego substratu, który może być dla niego nieodpowiedni. Nie wiem czy sobie dobrze to wyobrażam, bo fotka może nie oddawać rzeczywistości.

Nie smaruj nigdy żółwikowi jego skorupy. Piszę na wszelki wypadek bo widzę że jego karapaks błyszczy. Pewnie poprzedni właściciel zafundował mu tę wątpliwą pielęgnację.

Dzióbek faktycznie mocno przerośnięty. Pazurki widzę tylko w tylnej nóżce - też trochę można spiłować.

Nie puszczaj żółwia po podłodze.

Jest sporo do zrobienia ale jego stan nie jest jakiś tragiczny. Ma spore przyrosty bo rósł za szybko, no i stan dzioba wskazuje że był spory czas na diecie owocowej. Dobrze byłoby zabrać go do porządnego weta.

Ogólnie łepek ma śliczny, na tym zdjęciu od góry wyraz jego mordki przypomina mi trochę mojego Tuptusia  :) 


Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej