Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:40:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chory żółw  (Przeczytany 1591 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martyna093

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Chory żółw
« dnia: 27.07.2021, 17:55:24 pm »
Witam.
Od ponad 20 lat posiadam żółwia stepowego. Ostatnio bardzo podupadł na zdrowiu. Pojawiła się opuchlizna na oczach, apatia i anoreksja. Żółw się nie wypróżnia od długiego czasu. Od czerwca regularnie odwiedzamy weterynarza. Na początku dostawał glukozę, witaminy A D, antybiotyk oraz miał zakrapiane oczy. W końcu weterynarz nauczył mnie samej zakrapiać mu oczy i robić zastrzyki. Miał robione badania krwi, z których wynikały niedobory w wapnie oraz wysokie stężenie mocznika. Praktycznie codziennie jest kąpany w sodiazocie. Od dwóch tygodniu przyjmuje pół tabletki allupolu, a od około tygodnia zeszła opuchlizna oczu, ale oczy ma nadal zamknięte i dalej nie ma apetytu. Dostaje codziennie przez strzykawkę zmiksowane liście jarmużu, rukoli, szpinaku, roszpunki oraz miks z ogórka i trochę jabłka. Widać jego delikatne zainteresowanie pokarmem. Jednak problem tkwi w tym, że ten progres jest mały i boję się, że on jedynie cierpi, a wcale mu nie pomagam. Proszę pomóżcie mi! Może ktoś był w tej samej sytuacji, może jest ktoś kogo żółw z tego wyszedł? Dodam jeszcze, że nie dostałam konkretnej diagnozy. Jedyna hipoteza nakierowana była na herpeswirusa.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Chory żółw
« Odpowiedź #1 dnia: 27.07.2021, 19:13:49 pm »
Witaj na forum!
Po pierwszym zdaniu zapaliła mi się czerwona lampka. Nie wiem w jakich warunkach żył twój żółw, ale 20 lat temu wiedza o żółwiach była znikoma a standardem były trzymanie żółwia jak psa- na podłodze i karmienie go czym popadnie, od sałaty po gotowane jajko czy psią karmę. Niestety w takich warunkach prawdopodobne jest, że może mu dolegać absolutnie wszystko np. zwyrodnienia stawów, zapalenie spojówek i płuc czy problemy z wątrobą i nerkami. Mam nadzieję, że twój podopieczny jest jednak wyjątkiem(mamy na forum kilka takich).

Sytuacja wygląda bardzo poważnie. Napisz do którego lekarza chodzisz, bo istotne jest to aby był to specjalista od gadów. Zwykły weterynarz może tylko pogorszyć sprawę.

Offline Martyna093

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Chory żółw
« Odpowiedź #2 dnia: 27.07.2021, 19:23:39 pm »
To prawda, warunki jakie miał odbiegały od norm jakie są wymagane. Ma już swoje miejsce wyłożone ziemią z zieleniną, lampę grzewczą i UVB. A chodzimy do dr. Pawła Szydłowskiego, który przyjmował w Bydgoszczy w Sweetvet.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Chory żółw
« Odpowiedź #3 dnia: 27.07.2021, 21:53:01 pm »
Dr Szydłowski jest na liście polecanych weterynarzy więc na pewno zna się na rzeczy. Niestety piętno dawnych lat odcisnęło się na żółwiku dosyć mocno i może być ciężko z tego wyjść, z herpesem nie ma  żartów, to chyba najpoważniejsza choroba wśród żółwi. Mogę Cię pocieszyć, że znam wiele przypadków(nawet tych forumowych) gdzie żółwie z tego wychodziły .
Trzymam mocno kciuki! :)

Tutaj jeszcze lista specjalistów z kujawsko-pomorskiego
Lek. wet. Michał Kwiatkowski   Kujawsko-pomorskie   Bydgoszcz

Lek. wet. Paweł Suchecki - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Toruń

Lek. wet. Paweł Szydłowski   Kujawsko-pomorskie   Świecie

Lek. wet. Agnieszka Burdzińska Bociek - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Solec Kujawski

Lek. wet. Paula Dziubińska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Bydgoszcz

Lek. wet. Anna Kołodziejska - Sawerska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Solec Kujawski

Lek. wet. Martyn Mączyński specjalista chorób zwierząt nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie

Offline Martyna093

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Chory żółw
« Odpowiedź #4 dnia: 27.07.2021, 21:56:42 pm »
Dziękuję za słowa pocieszenia. Mam nadzieję, że się uda. Będziemy walczyć. Może jest coś co jeszcze mogłoby pomóc, oprócz tego co już mam wdrożone?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Chory żółw
« Odpowiedź #5 dnia: 28.07.2021, 00:46:44 am »
Ehh. w tej sytuacji nie pomogę. Nie znam się na leczeniu gadow, więc nic konstruktywnego nie doradzę, zdaję się na opinie specjalistów w tej dziedzinie.
Natomiast jeśli żółw wyjdzie na prostą to z chęcią pomogę w urządzaniu terrarium, sprawach dotyczących diety, zimowanie czy wybiegu zewnętrznego. Pomagam żółwiom i ich właścicielom wyjść na prostą, ale w sprawach medycznych nie mam za dużo do powiedzenia.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Chory żółw
« Odpowiedź #6 dnia: 28.07.2021, 22:59:31 pm »
Ja bym się pokusił zasięgając rady innego weterynarza który może wpadnie na coś.

I troszkę pytań.
Skoro doktor wskazuje na herpeswirusa to czy miał badania pod tym kątem, jakieś wymazy?
Czy lekarz ci polecił podawać taką karmę?

Karma którą podajesz ma chyba podnieść poziom wapnia w organizmie tak sądzę ale w niej masz też szpinak który zawiera sporo kwasu szczawianowego który wypłukuje wapń z organizmu i przy ewentualnej kamicy i chorobie nerek jest niedopuszczalny.
Ta karma zawiera także sporo cukru z jabłka co też nie jest pomocne w walce z takimi schorzeniami. W zasadzie po za jarmużem powinnaś zrezygnować z wszystkiego w tej mieszance. Ogórek to tylko woda. Roszpunka i rukola jak ze sklepu to bomba nawozowa i woda.

Najlepiej to miksować jarmuż z mniszkiem lekarskim(ma bardzo dużo wapnia), z babką lancetowatą, zwyczajną, pokrzywą i innymi roślinami łąkowymi dopuszczalnymi w diecie.
Z tego co kojarzę to przy ratowaniu takich zwierząt polecany jest zakup karmy ratunkowej Dr. Ziętka https://krainatuptusia.pl/Dr-Zietek-karma-ratunkowa-podstawowa-dla-krolikow-swinek-morskich-szynszyli-p491/?ref=Google+Merchant+Center&gclid=CjwKCAjwgISIBhBfEiwALE19SVtx5aP4jJ53ZIBtmF9yUwDzA95Y5CWLaElwA-Jd4qpE93UBYlHVBhoC8ZoQAvD_BwE

I ewentualnie plus z roślin co ci wypisałem.

W kujawsko-pomorskim masz kilku polecanych weterynarzy w tym specjalistów chorób zwierząt nieudomowionych.
Poniżej ci wypiszę polecanych ludzi plus gdzie można ich odwiedzić.
Do czasu wizyty u weterynarza(o ile sam ciebie nie poinstruuje co masz robić przed wizytą) spróbuj skontaktować się z organizacją ratującą żółwie. Prowadzi ją facet z głową na karku, jest to Siedlisko - Ostoja dla żółwi lądowych https://www.facebook.com/SiedliskoDT

Weci dla ciebie:
Lek. wet. Paweł Suchecki specjalista chorób zwierząt nieudomowionych - Szosa Chełmińska 217A, 87-100 Toruń Provet tel 518 724 430
Lek. Wet. Michał Kwiatkowski Bałtycka 10A, Bydgoszcz tel 882 500 020
Lek. wet. Martyn Mączyński specjalista chorób zwierząt nieudomowionych ul. Św. Józefa 113
87-100 Toruń tel 694 496 673
Lek. wet. Paula Dziubińska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych Przychodnia Weterynaryjna Sowa Egzotica
ul. Traugutta 11/u2
85-122 Bydgoszcz
telefon 52-307-07-47 FB https://www.facebook.com/weterynarzsowa/?ref=page_internal

To tak na szybko znalazłem.