Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:30:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: chory żółw - potrzebuję porady  (Przeczytany 5600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nataiti

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
chory żółw - potrzebuję porady
« dnia: 22.04.2017, 22:39:56 pm »
Dzień dobry, mój żółw jest chory. Leczę go już miesiąc (10 dni antybiotyk i kroplówki), ale dokładnie nie wiem co mu dolega. Weterynarz nie zrobił żadnych badań, więc nie ma diagnozy. Jest bardzo słaby: ciągle śpi, rzadko się przemieszcza, w ogóle nie je i nie wypróżnia się. Dodam, że trzymam go w terrarium i nigdy go nie zimowałam a mam go ok 15 lat. Postanowiłam napisać tutaj, ponieważ na ostatniej wizycie zaproponowano mi uśpienie zwierzątka. Czy ktoś mógłby doradzić, czy są jakieś sposoby na uratowanie go? Czy on cierpi i lepiej zdecydować się na uśpienie?

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: chory żółw - potrzebuję porady
« Odpowiedź #1 dnia: 25.04.2017, 02:08:03 am »
Hej,
po pierwsze - NAJWAŻNIEJSZE - KONIECZNE - zmien weterynarza! Jak żółw może dostawać antybiotyk (na co??), skoro nie ma badań i diagnozy! Ehh.. to tak samo jakbys Ty poszla  do lekarza z bolem glowy i dostala antybiotyk..

Żółwikowi moze byc wszystko, poczawszy od zarobaczenia, po ciezkie choroby np. wirusowe. Nie usypiaj Żółwia tylko idz do innego weta i zrob mu badania:
1. Kupka na pasozyty i bakterie - kazdy wet nawet ten od psow to zrobi
2. Morfologia i profil nerkowo-watrobowy


Czy ma jakies inne objawy?
1.Wyciek z nosa?
2. Jakie siku i kupka (te ostatnie nawet?)
3. Czy jest opuchlizna z przodu obok glowy /z tylu przy lapkach?
4. Jak jego konczyny - czy nie odpadaja luski i czy nie sa opuchniete?
5. Czy zolw swiszcze przy oddychaniu?
6. Jakie ma oczy/spojrzenienie - normalne czy metne?
7. Jak jego jezyk? Jakies naloty? Piana/slinienie z pyszczka?

Nastepnie:
1. Temperatura w terra i podloze? Jaki to gatunek?

Musisz zolwia kapac codziennie w cieplej wodzie (ok. 37°C) na przemian w herbacie rumianek i urosept (ten poprawi ew. prace nerek) - moze sie troche rozbudzi i wyprozni. Dodatkowo zapobiegniesz odwodnieniu. Staraj sie podawac mu teraz jak najwiecej swiezych roslin - mniszek lekarski, roszponka, bazylia, cukinia, nawet w tym przypadku ogorek itd. - moze aromaty sprawia, ze cos go zacheci do jedzenia. Podawaj mu to co lubil.

Jak reaguje na kroplowki?

Uspinie to ostatecznosc, a najlatwiejsze rozwiazanie dla weta. Koniecznie znajdz innego! Skad jestes?

Potrzebna jest diagnoza by leczyc!! PAMIETAJ.

Pozdrawiam.ł

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: chory żółw - potrzebuję porady
« Odpowiedź #2 dnia: 26.04.2017, 21:22:48 pm »
Rumianek bym odpuściła, wysusza skórę. A taki weterynarz to nie lekarz tylko konował... Resztę już Sallsa napisała ;)