Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Choroby => Wątek zaczęty przez: Doniaa w 12.05.2017, 15:08:46 pm

Tytuł: Co to jest? żółw wodno-lądowy
Wiadomość wysłana przez: Doniaa w 12.05.2017, 15:08:46 pm
Jakiś czas temu pisałam tutaj o podejrzeniu zatwardzenia u mojej żółwicy, jednak po wizycie u weterynarza okazało się, że nie miałam racji. Teraz natomiast mam inny problem. Parę dni temu pod jedną z łusek znalazło się powietrze, więc podważyłam ją lekko paznokciem i odpadła cała. Płytka pod nią była inna od pozostałych, tzn pokrywała ją jakaś lepka, biała maź i ogólnie cała płytka jest bledsza od reszty skorupy. Dzisiaj zauważyłam w jednym miejscu coś czerwonego jakby w jej wnętrzu. Jest to mały obszar, dlatego dotknęłam 'to coś' paznokciem i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że skorupa jest tam miękka i przypomina w dotyku blaze. Dodatkowo chyba to bolało żółwia, ponieważ gdy dotknęłam to 'zasyczał' i zaczął się szamotać. Później dostrzegłam również dziwne białe plamki między szyją a łapkami. Do weterynarza oczywiście pójdę jednak do czasu wizyty chciałaby się dowiedzieć co to może być, bo się martwię i nie wytrzymam w tej niewiedzy :/ Dla osób, które nie czytały mojego ostatniego wpisu, to moja żółwica ma 10 lat, pod koniec zeszłego roku przeszła leczenie antybiotykiem na zapalenie skóry.
Tytuł: Odp: Co to jest? żółw wodno-lądowy
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 13.05.2017, 14:42:28 pm
Możliwe że grzybica, która stosunkowo często trafia się u wodno-lądowych.
Tytuł: Odp: Co to jest? żółw wodno-lądowy
Wiadomość wysłana przez: Sallsa w 15.05.2017, 14:37:05 pm
Hej,
zmiany jakie opisujesz - tak jak napisala Viktoria - to zmiany grzybicze. Najczesciej sa koloru bialego tudziez szarego. Czerwony kolor, ktory opisujesz to krew (skorupa zolwia jest ukrwiona) i najprawdopodobniej infekcja jest na tyle zaawansowana, ze spowodowala tak duzy ubytek w pancerzu.

Musisz udac sie do Weterynarza. Ten pewnie poda mu zastrzyki oraz dostaniesz masc przeciwgrzybicza, ktora bedziesz smarowac zolwika. Im szybciej rozpoczniesz leczenie tym lepiej, bo oprocz grzybicy żołwika moga zaatakowac bakterie (otwarte rany, glebokie ubytki w pancerzu) - wtedy leczenie bedzie juz trudniejsze, bo oprocz lekow przeciwgrzybiczych beda musialy zostac rowniez wprowadzone przeciwbakteryjne.

Ze swojej strony, co teraz powinnac zrobic to zdezynfekowac terrarium i poszukac przyczyny takiego stanu (zle warunki, temperatura, stres itp. itd.) choc wg mnie w glownej mierze mogla przyczynic sie do tego antybiotykoterapia, ktora jak wiadomo jest czesta przyczyna wyjalowienia jelita oraz infekcji grzybiczych.

Daj znac co z Zolwkiem. Trzymam kciuki! Pozdrawiam.