Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:01:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co to jest? żółw wodno-lądowy  (Przeczytany 4247 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Doniaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Co to jest? żółw wodno-lądowy
« dnia: 12.05.2017, 15:08:46 pm »
Jakiś czas temu pisałam tutaj o podejrzeniu zatwardzenia u mojej żółwicy, jednak po wizycie u weterynarza okazało się, że nie miałam racji. Teraz natomiast mam inny problem. Parę dni temu pod jedną z łusek znalazło się powietrze, więc podważyłam ją lekko paznokciem i odpadła cała. Płytka pod nią była inna od pozostałych, tzn pokrywała ją jakaś lepka, biała maź i ogólnie cała płytka jest bledsza od reszty skorupy. Dzisiaj zauważyłam w jednym miejscu coś czerwonego jakby w jej wnętrzu. Jest to mały obszar, dlatego dotknęłam 'to coś' paznokciem i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że skorupa jest tam miękka i przypomina w dotyku blaze. Dodatkowo chyba to bolało żółwia, ponieważ gdy dotknęłam to 'zasyczał' i zaczął się szamotać. Później dostrzegłam również dziwne białe plamki między szyją a łapkami. Do weterynarza oczywiście pójdę jednak do czasu wizyty chciałaby się dowiedzieć co to może być, bo się martwię i nie wytrzymam w tej niewiedzy :/ Dla osób, które nie czytały mojego ostatniego wpisu, to moja żółwica ma 10 lat, pod koniec zeszłego roku przeszła leczenie antybiotykiem na zapalenie skóry.

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Co to jest? żółw wodno-lądowy
« Odpowiedź #1 dnia: 13.05.2017, 14:42:28 pm »
Możliwe że grzybica, która stosunkowo często trafia się u wodno-lądowych.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Co to jest? żółw wodno-lądowy
« Odpowiedź #2 dnia: 15.05.2017, 14:37:05 pm »
Hej,
zmiany jakie opisujesz - tak jak napisala Viktoria - to zmiany grzybicze. Najczesciej sa koloru bialego tudziez szarego. Czerwony kolor, ktory opisujesz to krew (skorupa zolwia jest ukrwiona) i najprawdopodobniej infekcja jest na tyle zaawansowana, ze spowodowala tak duzy ubytek w pancerzu.

Musisz udac sie do Weterynarza. Ten pewnie poda mu zastrzyki oraz dostaniesz masc przeciwgrzybicza, ktora bedziesz smarowac zolwika. Im szybciej rozpoczniesz leczenie tym lepiej, bo oprocz grzybicy żołwika moga zaatakowac bakterie (otwarte rany, glebokie ubytki w pancerzu) - wtedy leczenie bedzie juz trudniejsze, bo oprocz lekow przeciwgrzybiczych beda musialy zostac rowniez wprowadzone przeciwbakteryjne.

Ze swojej strony, co teraz powinnac zrobic to zdezynfekowac terrarium i poszukac przyczyny takiego stanu (zle warunki, temperatura, stres itp. itd.) choc wg mnie w glownej mierze mogla przyczynic sie do tego antybiotykoterapia, ktora jak wiadomo jest czesta przyczyna wyjalowienia jelita oraz infekcji grzybiczych.

Daj znac co z Zolwkiem. Trzymam kciuki! Pozdrawiam.