Żółwie lądowe > Choroby

Czy to grzybica

<< < (2/7) > >>

nulus:
Miejsce zagrzybiczone przemywaj jodyną, i w miarę ewentualnego odpadania materiału kostnego usuwaj go delikatnie. Tyle na razie mogę powiedzieć.

Beata:
Zanim podejmiesz leczenie skonsultuj się z dobrym weterynarzem. Jeśli nie masz żadnego pod ręką - skonsultuj się z kimś mailowo lub telefonicznie. W przyklejonym wątku "Spis weterynarzy" znajdziesz adresy i telefony. Oni mają doświadczenie i najlepiej dobiorą leki a przede wszystkim postawią najtrafniejszą diagnozę.

Jak wspominałam - na moje mogące się mylić oko - to grzybica albo mechaniczne uszkodzenie - co wymaga odrębnego potraktowania. Tak czy inaczej nie można tego zostawić bez leczenia gdyż wszelkie choroby pancerza są poważne i niosą ryzyko nawet zagrożenia życia.

Z oczywistych względów żółw potrzebuje poprawy warunków hodowlanych - bo najwyraźniej dotąd był zaniedbany przez poprzednich właścicieli. Tak więc zadbaj o właściwą wysokobłonnikową, czysto roślinną dietę, odpowiednią wilgotność i podłoże, no i oczywiście żółwiowi dobrze zrobi UVB - najlepiej naturalne. Jeśli masz możliwość wybieg będzie bardzo wskazany...
Opisz jakie żółwik ma u Ciebie warunki to ew. poradzimy co skorygować.

Odnośnie leczenia pancerza większe doświadczenie ode mnie ma Filip więc sądzę że się odezwie w okolicach weekendu.

Jakub Stolarek:
ponieważ żółw jest u mnie od niedawna to teraz większość czasu spędza na wybiegu (mam z tyłu dużą ogrodzoną działkę, którą się postarałem odpowiednio zabezpieczyć). Codziennie donoszę mu świeże rośliny (u was znalazłem listę tych jadalnych), poza tym żółw sam z tej działki zjada np. mlecze itp. Poza tymi plamami to wygląda na zdrowego, jest bardzo ruchliwy itp. Chcę mu zapewnić jak najlepsze warunki, więc dlatego tutaj piszę.

Beata:
To doskonale że masz wybieg.   :)  Staraj się aby żółw przebywał na nim jak najczęściej, to pomoże w jego rehabilitacji, jak również jest moim zdaniem najlepszym sposobem hodowli (o ile nie jedynym)...

Cieszę się że lista roślin jest pomocna.  :) Pamiętaj jednak by nie było na wybiegu nic trującego dla żółwia. Chodzi głównie o rośliny ozdobne, ogrodowe, różne krzewy itp. ale i niektóre chwasty trzeba uważać (na szczęście jet ich mało).

Agnieszka:
No cóż, skoro jest wybieg, to nic dodać nic ująć. Natura, słońce i zielsko - czyli wszystko co dla żółwia najlepsze. A w międzyczasie (w lato) zrób mu odpowiednie terrarium.
Acha! I nie znamy imienia Twojego pupila! I opowiedz o nim coś więcej. ;) Każdego żółwika chcemy dobrze poznać.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej