Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 05:18:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy to normalne?  (Przeczytany 8651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomgrabal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 2
Czy to normalne?
« dnia: 07.02.2010, 18:52:17 pm »
Hejka Wam!

Jak, co niektórym już wiadomo, mam od września żółwia greckiego testudo marginata, ma już ponad 1,5 roku.

To nasza pierwsza zima razem, więc postanowiłem go nie zimować, ale sukcesywnie zmniejszałem mu czas naświetlenia, tak, że w styczniu miał 2 godziny dziennie, natomiast od lutego zacząłem zwiększać, w pierwszym tygodniu miał 4h, a od dzisiaj już ma 6h.

Ale do rzeczy; trochę niepokoi mnie jego zachowanie, chociaż może to normalne o tej porze roku, a ja jestem nadopiekuńczy przez to, co się stało z moim poprzednim żółwiem.

W każdym bądź razie, gdzieś tak od 3 tygodni zrobił się mało aktywny, prawie cały czas śpi, niewiele je, 1 kęs liścia na parę dni, no niby logiczne, jak nie ma ruchu, to nie spala tyle, a co za tym idzie, nie potrzebuje dużo pożywienia.

Kąpię go dwa razy w tygodniu, w kąpieli bardziej się ożywia, chociaż czasem i w niej zasypia, ale zaraz się budzi kiedy głowa mu się zanurza w wodzie, nigdy wcześniej to mu się nie zdarzało.

Aha! Martwi mnie jeszcze ten biały osad na karapaksie, (poniżej zamieszczam foto), zawsze kiedy wyschnie po kąpieli tak ma. Może to kamień z wody?









Robimy akcje: Aparaty dla Kuby! Kto chce się dołożyć, Więcej info na moim profilu Nasza Klasa.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #1 dnia: 07.02.2010, 19:03:58 pm »
Nic na taki temat nie wiem, moje mimo braku zimowania tak nie robią. Może to skutki tego że miał tak mało światła teraz jest go więcej, a on się nie przestawił i śpi. choć wątpię że to przez to. Trzeba go obserwować, jeśli się nie poprawi to konieczne będo badanie i wizyta u weterynarz. Jeśli chodzi o osad to masz racje to morze być kamień, jeśli schodzi, lub da się go zmyć  to się nie martw. a jaką ma temp w terrarium?
pozdrawiają hela i parys

Offline Tomgrabal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 2
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #2 dnia: 07.02.2010, 19:12:14 pm »
Temp. pod lampą grzewczą 30 - 33 st.
Ogólna w terra to 25 - 26 st.
Robimy akcje: Aparaty dla Kuby! Kto chce się dołożyć, Więcej info na moim profilu Nasza Klasa.

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #3 dnia: 07.02.2010, 19:25:40 pm »
ten osad to może być mocz żółwia. w czasie kąpieli żółwie często sikają a ich mocz ma bardzo często postać białej wydzieliny. może mu się "przykleja" i po wyschnięciu to tak wygląda.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #4 dnia: 07.02.2010, 19:31:00 pm »
nie chciałabym cię straszyć ale lepiej dmuchać na zimne. Mój żółwik też przestał jeść, od czasu do czasu coś tam skubał, ciągle spał, zasypiał nad miską z jedzeniem i w wodzie, też myślałam że to z powody pory roku. Był apatyczny, powolny. Trwało to ok 3 tygodnie, gdy już miałam umówioną wizytę u weta niestety żółwik padł. Sekcja niczego nie wykazała. Nie wiem czy ważyłeś wcześniej swojego żółwia, ale jeżeli tak to sprawdź czy żółwik nie traci na wadze, bo to może oznaczać że dzieje się z nim coś niedobrego.
Stefanka

Offline Tomgrabal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 2
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #5 dnia: 07.02.2010, 19:39:04 pm »
Dokładnie takie samo zachowanie jak Anna opisuje.
 

Dodano 07.02.2010, 19:59:23 pm
Tylko nie ważyłem go od kupna :(
« Ostatnia zmiana: 07.02.2010, 19:59:23 pm wysłana przez Tomgrabal »
Robimy akcje: Aparaty dla Kuby! Kto chce się dołożyć, Więcej info na moim profilu Nasza Klasa.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #6 dnia: 07.02.2010, 20:28:40 pm »
To chyba czas kupić wagę...:) Zważyć choć z raz ma miesiac jest dobrze - kontrolnie, czy żołw nie chudnie.
A jakiej używasz wody do kąpieli? Mineralnej, przegotowanej, z kranu? Może coś z woda jest nie tak i stąd ten osad.
Z aktywnością ciężko do końca stwierdzić - teoretycznie żółw już się powinien "rozkręcać", ale z drugiej pogoda za oknem mówi mu, że jeszcze zima. U moich też obserwuję, że w dni kiedy słońca jest więcej i przyszła juz odwliż były bardziej aktywne i do póxnego popołudnia biegały po terra, natomiast jak się znów zimno zrobiło to mniej łażą i wcześniej spać idą.
Zostaje Ci poobserwować żółwika, częściej kąpać, spróbuj mu tez coś do jedzenia z ręki podać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #7 dnia: 07.02.2010, 21:52:14 pm »
mam od września żółwia greckiego testudo marginata, ma już ponad 1,5 roku.

Hej, tak dla formalności to sprostuję, żółw grecki to Testudo hermanni. Testudo marginata to żółw obrzeżony, a więc dwa różne gatunki (nie mniej jednak oba zimujące). Z tego co pamiętam to masz chyba jednak obrzeżonego, zgadza się?

Co do zachowania Twojego żółwia (o tej porze roku), to akurat wczoraj pisałem o tym na forum, tylko w innym wątku. Moje zdanie na ten temat  znajdziesz tutaj http://forum.zolw.info/zimowanie/moj-zolw-spi/msg26224/#msg26224

A jeśli chodzi o wagę, to warto jakąś w zanadrzu mieć...(przyjadje się szczególnie przed, w trakcie i po zimowaniu) ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Tomgrabal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 2
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #8 dnia: 07.02.2010, 22:21:00 pm »
Rzeczywiście, machnąłem się, to jest żółw obrzeżony, ale to jest: "Jest to "prawdziwy" żółw grecki" cytat z: http://www.terrarium.com.pl/zobacz/testudo-marginata-zolw-obrzezony-175.html
Robimy akcje: Aparaty dla Kuby! Kto chce się dołożyć, Więcej info na moim profilu Nasza Klasa.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #9 dnia: 07.02.2010, 22:24:27 pm »
Szczerze powiem, że jeszcze nigdy nie natknąłem się na taką nazwę "prawdziwy żółw grecki"... ::) Nie mówię, że ona nie istnieje, ale jedno źródło informacji (w tym przypadku artykuł z terrarium.com)to trochę za mało, żeby było wiarygodne...
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #10 dnia: 07.02.2010, 23:32:07 pm »
Ja bym nie powiedział że to grek na 100% ;/ Mi on obrzeżonego przypomina .Po tych plamkach jakoś za mało ubarwiony ..

Offline Tomgrabal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 2
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #11 dnia: 08.02.2010, 17:10:25 pm »
Dzięki za rozpoznanie gatunku, chociaż nie o to pytałem, ale to już nie ważne, gdyż wiem już co mu dolega, a raczej nie dolega. Dzięki wszystkim za rady, Tym samym zamykam wątek.

Szczególne podziękowanie dla Basi. ;)
« Ostatnia zmiana: 08.02.2010, 17:15:36 pm wysłana przez Tomgrabal »
Robimy akcje: Aparaty dla Kuby! Kto chce się dołożyć, Więcej info na moim profilu Nasza Klasa.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #12 dnia: 08.02.2010, 23:03:48 pm »
 nie ma za co :D
i buźka ode mnie dla pięknisia.
« Ostatnia zmiana: 08.02.2010, 23:08:42 pm wysłana przez Basia »

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #13 dnia: 08.02.2010, 23:07:13 pm »
Powodzenia !