Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:28:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: czym umyć skorupę  (Przeczytany 3752 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dosiax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
czym umyć skorupę
« dnia: 14.02.2017, 14:31:01 pm »
Dzień dobry Wszystkim! ;)
Na początku roku adoptowałam żółwia stepowego, którego poprzedni właściciele, delikatnie mówiąc, nie bardzo byli nim zainteresowani. 20 letnia żółwica miała straszną anemię i niedobór witamin. Miała transfuzje krwi i teraz jej stan się poprawia. Opuchlizna powoli zanika, błony śluzowe nabierają koloru. Jest coraz bardziej żywotna.
Jednak jest pewien problem, który nie daje mi spokoju.
Poprzedni właściciele smarowali jej skorupę kremem nivea i dalej jego resztki są widoczne. Myślę, że przydałoby się w jakiś sposób to usunąć. Próbowałam delikatnie szczoteczką i ciepłą wodą, ale nic to nie dało. Breja starego zaschniętego kremu i brudu jest nie do ruszenia. Zastanawiam się czy istnieją jakieś bezpieczne preparaty, które by dały temu radę. I czy w ogóle powinnam coś z tym robić? 

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: czym umyć skorupę
« Odpowiedź #1 dnia: 14.02.2017, 14:42:05 pm »
Ja nie słyszałam o żadnych preparatach tego typu specjalnych, ja bym spróbowała delikatnie szarym mydłem z letnią wodą  ten tłuszcz zmyć ale nie moczyć całego żółwia tylko spróbować na jednej płytce na początek. Brawo za zaangażowanie w polepszenie gadowi jakości życia!:)

Offline dosiax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: czym umyć skorupę
« Odpowiedź #2 dnia: 14.02.2017, 14:51:00 pm »
Dziękuję za odpowiedź. Spróbuję tym mydłem i dam znać jak poszło. ;)

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: czym umyć skorupę
« Odpowiedź #3 dnia: 14.02.2017, 15:32:19 pm »
Ciepła woda, szare mysło i miękka szczoteczka do zębów. Od razu pewnie się wszystkiego nie pozbędziesz ;)

Jakiś czas temu trafił do mnie żółw ze skorupą czarną jak smoła, na pierwszy rzut oka trudno było domyśleć się w ogóle gatunku ;) długo zajęło zanim brud zaczął schodzić. Nie wiem czym go ktoś tak urządził. Oprócz tego musiał chodzić gdzieś po betonie bo ogon miał zjechany i plaston. Płeć też nie była oczywista przez ten uszkodzony ogon. Taki żółwik zagadka ;)
Tutaj zdjęcia już po jakimś czasie robienia kąpieli z myciem skorupy ;) https://forum.zolw.info/zolwie-adoptowane/samica-zolwia-stepowego-15cm-bytom/
« Ostatnia zmiana: 14.02.2017, 15:38:33 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: czym umyć skorupę
« Odpowiedź #4 dnia: 14.02.2017, 18:46:03 pm »
Możecie spróbować na kawałku pancerza użyć oliwy z oliwek lub oleju jadalnego. Szczotkować to miejsce tym olejem. Wbrew pozorom olej i oliwa mimo że są tłuste dobrze rozpuszczają inny tłuszcz. Po zabiegu trzeba przepłukać miejsce woda z mydłem. Nie każdą tłusta substancję niestety olej rozpuści ale próbować można.

Szkoda że nie ma lata. W zeszłym roku na jednego z moich żółwi kapnęła kropla smoły lub jakiś smar(sam nie wiem skąd). O ile większość dało się usunąć paznokciem to tłusta maż przyczepiła się do pancerza. Pomogły....... czerwone porzeczki. Rozgniotłem kilka i 2 minuty szczotkowania a tłustej mazi już nie było. Ciekawe czy powidła porzeczkowe by podziałały?
W sumie ciekawa kuracja- smarowanie żółwia dżemem :)

Offline Chaon

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
    • zioła czy tabletki na hemoroidy
Odp: czym umyć skorupę
« Odpowiedź #5 dnia: 16.02.2017, 15:15:22 pm »
Pomysł z olejem może zadziałać, stosuję w kuchni, a żółwiowi też może pomóc :) O porzeczkach nigdy nie słyszałem

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: czym umyć skorupę
« Odpowiedź #6 dnia: 16.02.2017, 19:09:58 pm »
Pomysł z porzeczkami wziął się z tego że jak mocno ubrudzę ręce smarem lub inną mocno barwiąca substancją to rozgniecione porzeczki są lepsze niż najlepsza pasta myjąca ze sklepu. Czasem kupuję w zimie mrożone porzeczki i tez działają.