Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:05:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwne reakcje na jedzenie...  (Przeczytany 9178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Warto być przyzwoitym...
Dziwne reakcje na jedzenie...
« dnia: 05.05.2020, 22:43:28 pm »
Witajcie,
czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z podobnymi objawami?
Żółw stepowy lat 20, po zimie bez hibernacji stał się słaby i ospały, ale nie w tym rzecz. Apetyt nawet miał, ale trzeba go było długo zwabiać do jedzonka albo podtykać pod pyszczek. Zaniepokojona osłabieniem zaprowadziłam żółwiczkę do weterynarza od gadzików i tam na początek było zrobione badanie kału i zdjęcie RTG. Wyniki raczej ok, tylko gaz w jelitach obecny. Żółwik dostał kroplówkę na wzmocnienie i zalecenie codziennych, bardzo ciepłych kąpieli na rozruch. W późniejszym czasie ma być zrobione badanie krwi, ale trzeba ją najpierw nieco wzmocnić.
Kąpiel była, podałam jedzonko i jakie było moje zdziwienie, jak mała rzuciła się na jedzenie, jakby rok nic nie jadła. Myślę SUPER! Ale o ile większe było moje zdziwienie za chwilę, jak żółw jedząc zaczął kichać raz za razem i ocierać nosek łapką. Chwilę trwała jego walka - chciał jeść, ale kichanie mu przeszkadzało. W końcu odpuścił i szybko schował się do domku, pokichując tam jeszcze przez jakiś czas.
Pomyślałam, że ją przeziębiłam, ale na szczęście wieczorem to się nie powtórzyło.
Na drugi dzień profilaktycznie zrobiłam kąpiel z rumianku, włożyłam do terrarium, tam już czekało jedzenie, żółwik z jeszcze większym apetytem rzucił się na nie i jeszcze szybciej zaczął kichać i ocierać nosek... Znowu czmychnął. W ciągu dnia próbowałam ją zachęcać do jedzenia, podtykając różne listki i widać było, że miałaby ochotę, wąchała je, ale natychmiast zaczynała dziwnie mlaskać. Wyglądało to trochę tak, jakby coś zbierało się jej w pyszczku i próbowała nie dać temu wyjść... I momentalnie traciła zainteresowanie jedzeniem, choć apetyt pozostawał. Później to mlaskanie na widok jedzenia i kichanie podczas zdarzyło się  jeszcze kilka razy.
Dziś znowu byłyśmy u weta, tym razem inna pani nas przyjęła. Opowiedziałam jej wszystko i nie wiem co mam zrobić, bo pani uważa, że należy żółwika naciąć i podpiąć sondę na jakiś czas i tak karmić. A ja mam ogromne wątpliwości, bo taka sonda, to już duża i pozostawiająca trwały ślad ingerencja w to małe ciałko i może byłaby niezbędna w przypadku braku apetytu... ale tu chęci do jedzenia są ogromne, tylko coś przeszkadza. Ale co? Słyszeliście o takich objawach? Pani wet uważa, że ewentualnie może zagazowane jelita uciskają układ oddechowy i stąd takie reakcje na jedzenie... Ale nadal sonda ma być rozwiązaniem...

A ja sama nie wiem...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #1 dnia: 06.05.2020, 11:49:04 am »
U którego lekarza byłaś? Może warto skonsultować to gdzie indziej?

Offline Bułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Warto być przyzwoitym...
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #2 dnia: 06.05.2020, 12:32:33 pm »
W Zwierzyńcu na Bulwarze Ikara, u dwóch pań weterynarek, bo dr. Piaseckiego nie było.
Nie wiem gdzie mogłabym to skonsultować...

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #3 dnia: 06.05.2020, 12:46:23 pm »
Cześć, jestem nowa na tym forum, więc pewnie bardziej doświadczone osoby lepiej Ci doradzą, ale widzę, że też jesteś z Wrocławia i masz problem z gadzinką. Ja swojego Franklina też leczę w Zwierzyńcu u pani doktor Agaty. Jak na razie nie mogę narzekać, bo zaangażowała się w leczenie Franklina i małymi kroczkami widać, że czuje się on lepiej. Mam nadzieję, że u Ciebie też tak będzie. Będą w sklepie zoologicznym dla gadów wzięłam namiary na podobno młodego acz doświadczonego lekarza od zwierząt nieudomowionych G.Dziwok: Klinika SKVet. Możesz sobie ich wygooglować( to nie jest reklama). Jeśli masz jakieś wątpliwości, co do zaproponowanego leczenia, to myślę, że zawsze warto sprawdzić, może inny lekarz wymyśli coś, co pozwoli postawić na nogi małego pacjenta.
« Ostatnia zmiana: 06.05.2020, 12:55:54 pm wysłana przez Sisi_33 »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #4 dnia: 06.05.2020, 13:17:07 pm »
Udaj się do lek. wet Grzegorza Dziwaka w e Wrocławiu.
Jest to polecany gadzi weterynarz.

doktor Piasecki też jest świetny przy czym nie zawsze sam leczy zwierzaki i na forum mieliśmy przypadek że uszkodzili żółwika w przychodni Piaseckiego.

Offline Bułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Warto być przyzwoitym...
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #5 dnia: 06.05.2020, 13:38:58 pm »
Cześć Sisi_33.
Tak, jestem z Wrocławia, w sumie zapomniałam dopisać :)
Pierwszy raz do dr. Piaseckiego trafiłam z Bułką jakieś 19 lat temu. Jeszcze na klinikach za Grunwaldzkim.
Zawsze miałam duże zaufanie do niego, bo 2x uratował mojej żółwiczce życie. Raz, jak zachorowała na zapalenie płuc, a była jeszcze młodziutka.
A drugi raz, kiedy najadła się kamieni z ostrymi brzegami i na zdjęciu rtg wyszło, że cały żołądek ma nimi wypełniony.
Wtedy szanse na uratowanie były małe, ale jednak udało się.
Dodam jeszcze, że dostępne wtedy informacje na temat pielęgnacji żółwi lądowych, znacząco były różne od obecnych. Do tej pory mam w domu fachowe książki o żółwiach stepowych, w których sałata, banan, twaróg i gotowane jajko to miała być właściwa dieta. A jako podłoże były polecane m.in. takie drobne kamienie...

Ale wracając do tematu. Dr Piasecki zawsze wydawał mi się świetnym fachowcem i chodziłyśmy do niego na Głogowską i teraz na Bulwar Ikara.
Teraz go nie było, a mi zależało na szybkiej wizycie i za pierwszym razem też trafiłam do dr. Agaty, o której piszesz. Wyglądało na to, że jej plan leczenia miał być inny. Zaczęła od kroplówki wzmacniającej i na drugiej wizycie miała być kolejna. Tymczasem na drugą wizytę zapisano nas do kogoś innego, o czym nie wiedziałam i tu już była mowa tylko o "zainstalowaniu" sondy na dłuższy okres. A ja mam wrażenie, że to nie ta droga, że trzeba spróbować inaczej, nie od razu tak inwazyjnie...
Jutro idziemy na pobranie krwi, poczekam na wyniki. I sama nie wiem, może wrócę do dr. Agaty. Tylko pewnie nie będzie to dobrze wyglądało. Ale trudno.
Dziękuję za informację o SKVet. Byłam na ich stronie, poczytałam i na pewno adres się przyda. Jak nie teraz, to w przyszłości.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #6 dnia: 06.05.2020, 14:26:55 pm »
Mchocolate, bardzo miło, że odpisałaś:)

mój Franklin jest już po kilku kroplówkach, które zaleciła Pani dr. Agata.  Dodatkowo Frań ma zrobione RTG z kontrastem, morfologię oraz biochemie. Wczoraj dostał antybiotyk. Codziennie dostaje witaminy oraz 0,5 Sylimarolu. Dzisiaj zjadł 3 listki cykorii, co jest wielkim sukcesem:) Mam nadzieję, że Twoja gaździnka też znajdzie pomoc i uda się ją szybko wyleczyć:)

Offline Bułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Warto być przyzwoitym...
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #7 dnia: 06.05.2020, 18:02:46 pm »
Ja też mam taką nadzieję, może faktycznie po badaniu krwi wybiorę się do dr. Dziwaka, jak radzicie z Kamil56...

Franklinowi również życzę dużo zdrówka. Bułka też lubi cykorię, choć z tego co mówiła pani weterynarz, to jeszcze nie jest najbardziej idealny pokarm dla żółwia. Niemniej jednak ważne, że je i idzie ku lepszemu u Was :) powodzenia!

Napiszę jak coś więcej się dowiem.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #8 dnia: 06.05.2020, 20:26:34 pm »
Dziękujemy i trzymam kciuki za Bułkę:)

Offline Bułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Warto być przyzwoitym...
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #9 dnia: 10.05.2020, 22:03:01 pm »
Po trzech kroplówkach i dwukrotnym podaniu jedzenia przez sondę (przez pyszczek, bez stałego jej podłączania) Bułka zaczęła całkiem ładnie jeść i nawet już tak nie kicha przy jedzeniu, niestety zostało jej to dziwne przełykanie śliny. Zje kilka liści i kwiatów, nagle zamiera na minutę, dwie i zaczyna się mlaskanie i przełykanie, które z małymi przerwami potrafi trwać 2, 3 a nawet więcej godzin. Widzę, że to znowu zniechęca ją do jedzenia...
Pani weterynarz, jak Jej pokazałam filmik, powiedziała tylko, że przełykanie śliny to normalny objaw i nie umiała powiedzieć nic więcej.
A przekładając to na inną sytuację, jak się człowiek podrapie po głowie, to też nie ma się czym przejmować, ale jak zacznie się drapać przez kilka godzin, to trzeba poszukać przyczyny: może alergia skóry, może wszy itp...
I, kurcze, próbuję namierzyć taką przyczynę u mojego żółwia, ale nigdzie nie znajduję.

Wybiorę się do dr. Dziwaka, ale okazuje się, że ma duże powodzenie i wizyty możliwe pod koniec maja.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #10 dnia: 11.05.2020, 06:27:30 am »
Nagraj filmik podczas tego mlaskania i wstaw link. Chętnie zobaczę jak to wygląda. Może coś podpowiemy.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #11 dnia: 11.05.2020, 08:17:47 am »
Po trzech kroplówkach i dwukrotnym podaniu jedzenia przez sondę (przez pyszczek, bez stałego jej podłączania) Bułka zaczęła całkiem ładnie jeść i nawet już tak nie kicha przy jedzeniu, niestety zostało jej to dziwne przełykanie śliny. Zje kilka liści i kwiatów, nagle zamiera na minutę, dwie i zaczyna się mlaskanie i przełykanie, które z małymi przerwami potrafi trwać 2, 3 a nawet więcej godzin. Widzę, że to znowu zniechęca ją do jedzenia...
Pani weterynarz, jak Jej pokazałam filmik, powiedziała tylko, że przełykanie śliny to normalny objaw i nie umiała powiedzieć nic więcej.
A przekładając to na inną sytuację, jak się człowiek podrapie po głowie, to też nie ma się czym przejmować, ale jak zacznie się drapać przez kilka godzin, to trzeba poszukać przyczyny: może alergia skóry, może wszy itp...
I, kurcze, próbuję namierzyć taką przyczynę u mojego żółwia, ale nigdzie nie znajduję.

Wybiorę się do dr. Dziwaka, ale okazuje się, że ma duże powodzenie i wizyty możliwe pod koniec maja.


Cześć:)  To dobrze, że żółwik został odżywiony i zaczął jeść. To mlaskanie faktycznie jest ciekawe. Mój Franklin też mlaska, ale on nie robi tego podczas jedzenia, bardziej przed. Ja się zastanawiam, czy to nie jest znak dla mnie, że on chce jeść...bo wtedy podsuwam mu coś pod pyszczek. Mlaska też na spacerze przed wybraniem roślinki do skonsumowania.
Szkoda, że terminy do dr. Dziwaka są dość odległe, szczególnie, kiedy człowiek bardzo się martwi o swojego zwierzaczka. Oby Bułka jadła, mimo "utrudnień":).


Offline Bułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Warto być przyzwoitym...
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #12 dnia: 11.05.2020, 18:54:14 pm »
Kamil56: Mam taki filmik, jednak chwilowo nie mam dostępu do drugiego kompa, na którym mogę coś podziałać. Myślę, że jutro się uda. Jestem ciekawa opiini innych, bo może ja przesadzam, aczkolwiek widzę, że to zniechęca Bułkę do jedzenia...

Sisi: ulżyło mi, jak Bułka zaczęła trochę więcej jeść. Czeka nas teraz drugie pobranie krwi, bo przy pierwszym udało się uzyskać krwi tylko na dwa parametry, więc został zrobiony jeden - kwas moczowy, który jest w normie. To podobno jeszcze nic nie znaczy, bo bez jakiegoś drugiego parametru wynik może być chwilowo zaniżony i nie ma jak tego zweryfikować.

Offline Bułka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
  • Warto być przyzwoitym...
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #13 dnia: 11.05.2020, 19:54:43 pm »
Wstawiam link do filmu, 4 minuty mlaskania Bułki.


Ostrzeżenie: osoby nielubiące jazzu powinny wyłączyć dźwięk.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Dziwne reakcje na jedzenie...
« Odpowiedź #14 dnia: 11.05.2020, 23:51:38 pm »
nie ma linku