Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:54:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmiana koloru skorupy u żółwia  (Przeczytany 3140 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Joanka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Zmiana koloru skorupy u żółwia
« dnia: 27.05.2020, 12:54:45 pm »
Cześć, założyłam konto, ponieważ potrzebuję porady odnośnie mojego żółwia lądowego.
Żółwia mam w spadku po starszej siostrze- ma on już ok 30 lat. Niestety muszę przyznać, że nie był poprawnie hodowany-
od kiedy mam go pod swoją opieką, zmieniłam mu dietę na lepszą i staram się,żeby nie popełniać błędów poprzedniej właścicielki,
jednak hodowca ze mnie średni (bo z przypadku...). 
Ponad rok temu żółw przeszedł kontrolę, weterynarz stwierdził,że mimo błędów hodowlanych żółw jest bardzo ładnie rozwinięty.
Od jakiegoś czasu mam wrażenie,że skorupa żółwia zmieniła kolor- jest jakby bardziej wypłowiała? Wczoraj zostałam w tym utwierdzona-
osoba widząca go pierwszy raz od 2 miesięcy stwierdziła,że rzeczywiście kolor jest inny.
Oprócz tego żółw normalnie je, od kiedy jest ciepło- przebywa dużo na słońcu.
Wybieram się do weterynarza, jednak pomyślałam, że może tu ktoś może mi pomóc.
Poczytałam trochę o chorobach skorupy i zaczęłam martwić się martwicami i innymi nieprzyjemnymi rzeczami.
Będę bardzo wdzięczna za kilka słów od doświadczonych hodowców.


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zmiana koloru skorupy u żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 27.05.2020, 18:57:58 pm »
Wyślij zdjęcia to łatwiej będzie napisać czy coś dolega twojemu żółwikowi. Samo blednięcie nie jest niczym niepokojącym ale zmiany martwiczne już tak.

Offline Joanka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Zmiana koloru skorupy u żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 28.05.2020, 10:08:16 am »
Załączam zdjęcie- uprzedzam pytania, nie traktuję tak żółwia, podniosłam go do lepszego światła,żeby pokazać wam o co mi chodzi.
Mam wrażenie, że środek skorupy (góra) zrobił się jaśniejszy,a dookoła na dole została ciemniejsza obwódka. ALBO na odwrót- dół pociemniał, a środek został taki,jaki był, zgłupiałam już, nie umiem powiedzieć. W każdym razie widać wyraźną różnicę między kolorem dołu i góry skorupy. Na pewno jest też wysuszona...

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zmiana koloru skorupy u żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 28.05.2020, 23:49:27 pm »
Skorupa żółwia wygląda bardzo ładnie. Pewnie jest z odłowu i to dlatego. Nie widać nic niepokojącego, być może żółw zakopał się w ziemi i jego skorupą zrobiła się taka matowa bo jest ubrudzona. A wierzch jest jaśniejszy bo wystawiał ponad podłoże. Taka jest moja hipoteza.
Dodatkowo pazurki ma zbyt długie. Przydałoby się obciąć.

Offline Joanka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Zmiana koloru skorupy u żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 29.05.2020, 10:37:22 am »
Cześć, dziękuję za odpowiedź. Byłam właśnie u weterynarza- na pierwszy rzut oka ocenił żółwia jako "w dobrej kondycji", natomiast możliwe, że ma grzybicę (skorupa jest sucha i się łuszczy), zbadaliśmy jeszcze krew i zrobimy pozostałe badania.