Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 23:14:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: kwarantanna  (Przeczytany 2682 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
kwarantanna
« dnia: 27.04.2016, 09:29:49 am »
Niedawno przygarnęłam młodego żółwia greckiego, który jak się okazało ma robaki, nicienie i owsiki. Jest w trakcie leczenia które trwa już ponad miesiąc, bo jak jedne zniknęły to pojawiły się te drugie. Moje pytanie wynikające z troski o drugiego żółwia brzmi: w jakim stopniu jest on zagrożony zarażeniem się robakami?
Są w osobnych terrariach, w jednym pokoju. Nigdy się nie widziały, nie dotykały. Łączy je tylko dotyk opiekunów- starsza ma dnę moczanową, i jest nauczona jeść z ręki a młodsza jak do mnie trafiła była odwodniona i niedożywiona co odbija sobie teraz z nawiązką, pochłaniając ogromne ilości jedzenia, a to wiąże się z ciągłym sprzątaniem jej lokum, bo załatwia się kilka razy dziennie.
Ile potrzeba żeby jeden od drugiego się zaraził? Czy musi mieć kontakt z jego odchodami? Czy wystarczy np podnieść jednego w celu sprzątnięcia a potem tą samą ręką dać drugiemu jeść?  Raz zdarzyło się, że moja mama podała starszej jedzenie z które leżało w terrarium młodszej, bo się jej zrobiło żal, że jedna ma czerwoną cykorię a druga nie..

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: kwarantanna
« Odpowiedź #1 dnia: 27.04.2016, 09:44:45 am »
Jak najbardziej można przenieść jaja na jedzeniu. Zrób starszej badanie. Co do robaków młodszej - jakie warunki teraz w terrarium? Najlepiej dać ją na ręczniki papierowe i zmieniać je po każdym wypróżnieniu. Osprzęt też najlepiej ograniczyć do minimum, dać tylko wodę i jakieś pudełko jako kryjówkę (ja miałam w kwarantannie takie po maśle z wyciętą ścianką).

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: kwarantanna
« Odpowiedź #2 dnia: 27.04.2016, 11:51:42 am »
Zrobię jak najszybciej jak mi się uda pozyskać materiał do badania, ostatnio jakoś nie za często się załatwia.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: kwarantanna
« Odpowiedź #3 dnia: 30.04.2016, 12:30:19 pm »
Już zbadana, jest czysta. Mała będzie badana za tydzień.
   

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: kwarantanna
« Odpowiedź #4 dnia: 06.07.2016, 21:55:32 pm »
U mojego małego wczoraj zdiagnozowano robale, ale lekarz nic mi nie mówił że ma być na ręcznikach i wszystko mam wyciągnąć?? ???