Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 15:12:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]  (Przeczytany 16956 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #15 dnia: 19.03.2008, 08:04:49 am »
Ja z Tusiem nigdy nie mialam tego typu problemów.
TUPTUŚ

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #16 dnia: 19.03.2008, 22:22:28 pm »
Nie wiem na ile skorupa żółwiom lądowym się łuszczy, mój ma takie objawy przy grzybicy - skorupka robi się innej barwy, jest cieńsza, można ją podważyć i ostatecznie wykruszyć. Niestety walczy się z tym bardzo długo - oczywiście o ile to grzybek.


ciekawe skąd mógł załapać grzyba....
a robiłeś jakieś badanie na posiew czy coś takiego? - co pokazało by z czym walczysz?

ja mam samiczkę, która ma po prostu ubytki w pancerzu wynikające ze starości, tak samo jak i samiec stepowy... obie gadziny były badane przez weterynarza bo sama się bałam, że to grzyb... tak więc coś z tymi pancerzami się dzieje w miarę znoszenia

u maluchów z tego co wiem może się "złuszczyć" (o ile to poprawny termin) tarczka np. pod wpływem wzrostu

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #17 dnia: 20.03.2008, 15:39:42 pm »
Porobie jeszcze temu kilka zdjec i wrzuce na forum. Mam nadzieje ze to nic groznego. :-[

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #18 dnia: 20.03.2008, 16:33:18 pm »

ciekawe skąd mógł załapać grzyba....
a robiłeś jakieś badanie na posiew czy coś takiego? - co pokazało by z czym walczysz?

ja mam samiczkę, która ma po prostu ubytki w pancerzu wynikające ze starości, tak samo jak i samiec stepowy... obie gadziny były badane przez weterynarza bo sama się bałam, że to grzyb... tak więc coś z tymi pancerzami się dzieje w miarę znoszenia


grzybka dostałem "z dobrodziejstwem inwentarza" to znaczy taki mi ze sklepu przyszedł, swoją droga weterynarz sklepowy wypierał się, że nic nie widział, natomiast wet stwierdził, że to grzybica, z resztą to jest w tym przypadku oczywiste :(

smarowałem Kubę długo preparatami, pomogło na czas jakiś, teraz znów się odezwało i wygląda na to, że tym razem będę musiał mu spiłować sporo niektórych płytek i smarować, bo grzybek przezimował sobie (a raczej przeszedł okres letni, bo ujawnił się właśnie w zimie)
may you always hear the whisper of wings

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #19 dnia: 31.03.2008, 18:25:02 pm »
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a602ef54575f1b99.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/612c51f9f5d7522e.html

Zaznaczylam te "chore" obszary.
Wydaje mi sie, ze jemu to sie tak jakby luszczy(tak jak czlowiekowi schodzi skora)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #20 dnia: 31.03.2008, 18:46:26 pm »
Ja myślę że żółw ma za sucho.

Nie trzymaj go też na piasku. Jest on mówiąc najogólniej "wszechstronnie szkodliwy" i powoduje różne problemy.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #21 dnia: 31.03.2008, 19:41:21 pm »
Dzieki! bede czesciej spryskiwac. Za niedlugo powinien przyjsc zamowiony termo-higrometr wiec bede wiedziedz czy wilgotnosc jest dobra.
PS. Nie trzymam go na piasku. Ma kore i kokos

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #22 dnia: 22.05.2008, 14:14:23 pm »
Stefan ma w terrarium zawsze od 60 do 70 % wilgotności a stan skorupy sie nie zmienil.... Zauważylam cos jeszcze. Chodzi mi o te biale kreski miedzy tarczkami... Co to takiego?? Czy to są przyrosty?? Kiedys tak nie mial, a wydaje mi sie ze karmię go poprawnie. Raz dziennie, jeden dzien w tygodniu post sama zieleninka, zadnych owocow ani warzyw.
 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8559ed7e0f0d4e86.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f30ecdb873ff7152.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/61f33f00a5e09bb0.html

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #23 dnia: 22.05.2008, 14:29:45 pm »
Te białe kreski to za duże przurosty! Nie przekarmiasz ty go!?
TUPTUŚ

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #24 dnia: 22.05.2008, 15:25:46 pm »
zgadzam się z Agnieszką - wygląda na to, że żółwik ma ciupinę za duży ten przyrost.
Teraz nitka jest biała ale w miarę upływu czasu nabierze takiego koloru jak poprzednie przyrosty. Wydaje mi się, że tarczki nie rozrastają się równomiernie - niektórzy sugerują, że przyczyna może leżeć w zbyt ubogiej diecie ale ja nie wiem ile jest w tym prawdy.

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #25 dnia: 22.05.2008, 16:08:20 pm »
wydaje mi się, że nie daje mu tak dużo do jedzenia..... Ale on ciągle jest głodny, jeśli nie dam mu jeść to zaczyna pożerać mech ktory ma w terrarium albo kore...

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #26 dnia: 22.05.2008, 18:54:55 pm »
Taka pora roku, jeszcze przyjdzie czas na głodówkę.  ;)
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Łuszcząca się skorupa i przyrosty [scalony]
« Odpowiedź #27 dnia: 25.05.2008, 23:29:45 pm »
Jeśli skorupa nadal się łuszczy to przyczyna prawdopodobnie tkwi wciąż w za suchym otoczeniu albo jest jak mawiają niektórzy związana z intensywnym wzrostem, przeważnie zbyt intensywnym.
Przy czym odnośnie pierwszego - wzrost wilgotności nie sprawi na pewno że odłuszczone fragmenty zrosną się na nowo, bo to jest niemożliwe, co najwyżej po pewnym czasie nie wystąpią nowe tego typu problemy w przyszłości.

Też uważam że przyrosty są za duże. Fakt że młode żółwiki rosną szybciej ale nie aż tak gwałtownie. Problem nie sprowadza się do czysto teoretycznych rozważań co do tego jakiej wielkości powinien być żółw czy związanej z nim grubości przyrostów, ale tempo wzrostu ma bardzo istotny wpływ na rozwój organizmu i jego zdrowie. Intensywny wzrost może prowadzić do odwapnienia i związanych z nim problemów z kośćcem jak i wtórnie - szeregiem chorób wewnętrznych. Jest to oczywiście problem złożony ale zbyt szybki wzrost jest jednym z czynników.
Jednym słowem - dbaj o to by jego dieta była bardzo bogata w wapń i inne ważne składniki, co zapewni zróżnicowana dieta roślinna, ale też nie przekarmiaj go i zadbaj by miał dużo ruchu, wówczas "spali" ewentualne nadwyżki. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU