Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:41:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niedobór witaminy A  (Przeczytany 9199 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline paulinka204

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 1
Niedobór witaminy A
« dnia: 12.10.2017, 13:53:01 pm »
Hej, nasz żółwik ma niedobór witaminy A, weterynarz stwierdził że skorupa jest za miękka, i ma lekko podpuchnięte oczka. ale najgorzej że słabo je. jest tez ostatnio mniej aktywny. Żółw ma 4,4 cm i waży 17-18 g, podobno jest za mały na swój wiek, tak twierdzi wet. Sypie mu wapno na jedzenie ale nie chce go jeść jak tylko zobaczy ze gdzies jest to już jedzenia nie ruszy. Mamy go kapac w wodzie z glukoza żeby energii nabral i dostaliśmy witaminy do jedzenia, ale nie bardzo ma na nie ochote. Jak mu pomóc? Weterynarz mowi ze może być ciężko bo jest maly i ciężko mu podac lekarstwa do pyska.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #1 dnia: 12.10.2017, 17:25:31 pm »
A chodzisz do weta polecanego na forum?

Offline paulinka204

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 1
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #2 dnia: 12.10.2017, 17:39:59 pm »
Mieszkamy w Londynie, ale znalazłam go na angielskiej stronie o żółwiach, jako polecany.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #3 dnia: 12.10.2017, 22:25:32 pm »
A ile twój żółwik ma lat?Wagę ma bardzo dobrą ,wręcz idealną.

Wstaw zdjęcia a ja postaram się jakoś ocenić stan zdrowia.Plastron może być jeszcze lekko miękki bo to młody osobnik.To ,że mniej je można tłumaczyć chęcią spania i porą roku.
Możesz mu podać troczę startej marchewki , bo ma dużo witaminy A i pomaga na oczy.


Offline paulinka204

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 1
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #4 dnia: 13.10.2017, 10:12:41 am »
Jutro kończy 18 miesięcy, weterynarz stwierdził, że powinien być już większy. No ja mu sprawdzałam ten pancerzyk i wydawało mi się że jest ok ale no ja się nie znam a wet stwierdził że jednak za miękki. no niby jesień ale w terrarium temp. taka sam. Od spodu na pancerzu ma takie wgniecenia, ale ma je od lipca na pewno, tyle go mamy. i wydaje i się że te tarczki na pancerzu takie zapadnięte sa troche. a jak marchewkę? surową?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #5 dnia: 13.10.2017, 16:10:38 pm »
Żółw trochę zabiedzony. I na pewno odwodniony. Nawet nie pytam o wilgotność w terra która powinna być w granicy 60-70%. Podłoże bardzo suche. Zraszaj mu podłoże kilka razy dziennie. Zastosuj też kąpiele, nawet codziennie po 20 minut w ciepłej wodzie. Temperatura wodzy między 30-35 *C.
Skoro nie chce jeść jedzenia posypanego to zawijaj w jedzenie wapno i podawaj mu pod pyszczek. A właściwie jakie to wapno?
Możesz dostarczyć wapń w jedzeniu które mu podajesz. Mniszek lekarski zawiera sporo wapnia. Kup mu także w sklepie jarmuż. Zawiera sporo wapnia w sobie.

Offline paulinka204

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 1
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #6 dnia: 13.10.2017, 17:29:42 pm »
Wilgotność ma 60-65, trochę więcej zaraz po zraszaniu. podłoże ma ziemie z gliną i zraszana jest kilka razy w ciągu dnia. kąpiemy też go codziennie, wstawiam mu miskę pod lampę żeby nie stygła tak szybko. wapno mam dwa rodzaje:
http://www.petsathome.com/webapp/wcs/stores/servlet/en/pets/komodo-cuttlebone-for-reptiles-%28online-exclusive%29
i jeszcze takie
http://www.petsathome.com/shop/en/pets/reptile/reptile-healthcare/reptile-supplements/zoo-med-tortoise-block-142g-%28online-only%29
Mniszek dostaje co drugi dzień, ma w terrarium cały czas dostęp do 6-7 rodzajów roślin plus jeszcze zrywam mu inne które mamy w domu ( wszystkie sprawdzone czy nadają się dla żółwia).
Dziś trochę lepiej z jedzeniem. nawet troche tego wapna skubnął. Myślałam że może robaki ma ale weterynarz stwierdził ze nie da rady mu podać lekarstw, nawet jakby miał, bo nie chce pyska otworzyć i jest za mały żeby mu to wcisnąć. i nie wiem czy szukać innego weterynarza czy faktycznie takiemu małemu  zółwiowi tak ciężko to podać. Skóra mu się łuszczy ale wet stwierdził ze to normalne bo lnieje.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #7 dnia: 13.10.2017, 18:33:14 pm »
Po tym co piszesz to lepiej zmień lekarza.
Podstawową sprawą po zakupie jest wizyta u weta i zbadanie kupy pod kontem pasożytów. A dopiero potem stosowanie środków odrobaczających i martwienie się jaką drogą podać.
Zresztą pastę odrobaczającą można nałożyć na ulubiony pokarm i po trochu dawać mu prosto pod pyszczek.
Skóra nie powinna się mocno łuszczyć.
Zmień weta i zanieś kupę do badania.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #8 dnia: 13.10.2017, 22:28:04 pm »
Widać,że żółwik jest trochę osłabiony.Z tego co opisujesz to prawdopodobnie przyczyną takiego stanu są pasożyty .Teraz musisz jak najszybciej zanieś kupę do badania.

Offline paulinka204

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 1
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #9 dnia: 13.10.2017, 22:42:36 pm »
Tak mi się wydaje że to może być przyczyną, bo dietę ma urozmaiconą, wilgotność dobra, wyrzuciłam wszystko co mogłoby mu podrażniać oczy. I tak mnie zdziwiło to że niby się takich małych żółwi nie odrobacza... No nić muszę poszukać w takim razie innego weterynarza. Zalecił mi go kąpać w wodzie z dodatkiem glukozy i dawać granulat z witaminami i teraz nie wiem czy robić tak jak zalecał? czy jednak nie? dopóki tych badan nie zrobimy.

Offline paulinka204

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 1
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #10 dnia: 13.10.2017, 23:21:28 pm »
Znalazłam odpowiedniejszego weterynarza mam nadzieję, tyle ze ponad godzinę drogi ode mnie. Jak takiego malucha przetransportować? tak żeby mi nie zmarzł po drodze?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #11 dnia: 14.10.2017, 11:54:15 am »
Możesz go przewozić z termoforem.
Co do tych zaleceń to granulatu nie podawaj a jeśli chodziote kąpiele to niestety nie wiem.Niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni forumowicze.

Offline amerykaa83

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: -54
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #12 dnia: 14.10.2017, 15:02:03 pm »
Niezbyt urodziwy ten zolwik, pewnie z braku witaminy. Biedny maluch.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #13 dnia: 15.10.2017, 19:33:36 pm »
Nie uwierzę, że maluch ma 1,5 roku. To by oznaczało, że przez 1,5 roku nic nie urósł, według mnie ktoś Was zrobił w wała i żółw ma najwyżej kilka miesięcy.
Obstawiam zarobaczenie, pilnie badanie kału i lek celowany w znalezione pasożyty.
Kąpać możecie w zwykłej wodzie, w PL jest coś takiego jak preparat Sodiazot, nie wiem czy w UK jest jakiś odpowiednik - wspomaga pracę nerek i wątroby. Co to za "granulat" z witaminami?

Offline paulinka204

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 1
Odp: Niedobór witaminy A
« Odpowiedź #14 dnia: 15.10.2017, 22:54:02 pm »
Mamy papiery dla niego kiedy się wykluł. Odkąd go mamy urósł troszkę, nie za dużo ale i mamy go trzeci miesiąc. nie wiem co to za granulat, wsypali nam w worku. ale znalazłam witaminy polecane na tej grupie Nutrobal, może to byłoby lepsze? Jest trochę lepiej zaczyna więcej jeść, jutro będę dzwonic i zanosić probke do badania, mam nadzieje ze na wyniki długo czekac nie będziemy.