Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Choroby => Wątek zaczęty przez: Żółwinha w 21.04.2010, 23:36:30 pm

Tytuł: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 21.04.2010, 23:36:30 pm
Witam serdecznie!

Jestem wlascicielka zlowia stepowego, zwierzatko ma 12 lat. Mam okresowe problemy z moim zolwikiem od 2 lat,zaczynaja sie z nadejsciem wiosny.
Poczatkowo mial apetyt, kiedy wzial kilka wiekszych gryzow, zaczynal sie dlawic i wypluwac pokarm (nie byly to wymioty!), wygladalo to tak,jakby mial "cos" (podejrzewam narosl) na gardle i to powodowalo problemy w przelykaniu. W kolejnych etapach jadl bardzo malo lub w ogole odmawial posilkow (nawet swoich ulubionych), byl widocznie oslabiony i apatyczny, chociaz reagowal dosc gwaltownie i natychmiastowo na dotyk, jednak nie walczyl tak zaciekle jak to mial w zwyczaju przy podnoszeniu;dodam ze z natury jest bardzo zywotny i dynamiczny. Wizyta 2 lata temu odbyla sie w miare bezbolesnie, choc byl bardzo uparty i nie dal sobie otworzyc pyszczka,tak ze nie mozna bylo obejrzec gardla. Otrzymal zestawy witamin w zastrzykach, kilka serii i wrocil do siebie. Rok temu analogiczna sytuacja, przy czym nowa pani weterynarz (ta sama placowka) wyjatkowo zle na niego wplywala, zolwik byl bardzo zestresowany, zupelnie nie chcial wyjsc ze skorupy. Podczas drugiej wizyty,gdzie kontynuowalismy serie zastrzykow bylo jeszcze gorzej,wyproznianie, a po wszystkim nawet wymioty (byc moze reakcja alergiczna na lek). Postanowilam oszczedzic zwierzeciu stresu i na ostatnia serie w ogole go nie zabralam. Wrocil do siebie, jednak dlugo po wizycie mial traume, do dzisiaj jest o wiele bardziej bojazliwy i zachowawczy.
W tym roku problem powraca i zastanawiam sie co zrobic, byc moze zabrac go do ogrodu zoologicznego, specjalisci zaoszczedza mu stresu i lepiej sie nim zajma.
Co moze dolegac mojemu zolwiowi? Dlaczego obserwuje nawroty choroby w tych samych okresach? Bardzo prosze o opinie w tej sprawie.Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: ankan w 22.04.2010, 00:23:30 am
Witamy...:)

Napisz coś więcej - w jakiś warunkach trzymasz żółwia, co je.

Czy te problemy z jedzeniem występują po śnie zimowym? Jeśli tak - to gdzie żółw zimuje i jak jest wybudzany?

I skąd jesteś? Może jakiegoś weta Ci doradzimy.
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Basia w 22.04.2010, 07:01:40 am
On zapada okresowo na początlu wiosny na jakąś chorobę. Prawdopodobnie wirusową. (Jest tak jedna straszna typowa  :o). Moim zdaniem wymaz z gardła trzeba, ale tylko w wybitnym laboratorium. W polskim to rzadkość ,albo wcale. Jak nie masz gdzie zrobić wymazu, to przypomnij sobie co widziałaś w gardle. Ale wymaz i tak trzeba.

Nie łącz go teraz z innymi żółwiami, nawet na krótko.

I na koniec powiedz czy on spał w zimie, i w jakiej temperaturze?

Najlepsze konsultacje znajdziesz u dr Maluty, adres masz  w sieci.
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 22.04.2010, 11:51:19 am
Żółwik je glownie salate, banany, serek wiejski lub twarog naturalny, jablka, ogorka zielonego, i karme BIO REPT L, ktora bardzo lubi. Latem roslinki lakowe poskubie. Jest bardzo uparty i nie chce jesc pomidorow,marchewek, pomaranczy, ani innych pokarmow o zywych kolorach. W pokoju temperatura wynosi 21 stopni, wilgotnosc 55%, zarowka 50 watt, wylacznie w dzien, w nocy jest wylaczona. Zolw nie zimuje, po prostu zima wiecej spi i mniej je. Wydaje mi sie,ze ma podpuchniete dolne powieczki, poza tym oczka ma dobre,blyszczace bez wydzielin.Czasami kicha. Jestem z Poznania.
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Świetlik w 22.04.2010, 12:15:48 pm
Niestety zarówno dieta, jak i ogólne warunki zamieszkania żółwia nie są dobre i z pewnością nie służą żółwiowi- wręcz przeciwnie- mogą zwierzaka wykończyć :(

Przede wszystkim dieta- wszystkie pokarmy-
 poza roślinkami polnymi i może poza ogórkiem, którego można CZASEM podać- które wymieniasz się nie nadają dla żółwia. Żółwik dobrze wyczuł nie jedząc pomarańczy, pomidorów itd. Podane przez Ciebie serki, owoce, nie mówiąc już o zabójczym BIO REPTL wpływają na żółwia pod wieloma rzeczami źle. Na jego nieprawidłowy wzrost skorupy, na jego narządy wewnętrzne, na układ pokarmowy, który ze swojej natury nie radzi sobie np. z twarogiem! Zatem wywal szybko to jedzenie z manu, a przerzuć żółwisko na zdrowe polne roślinki- babki, mlecze, koniczynę, tasznik, bratki, niezapominajki...Zachęcam Cię do poczytania strony głównej- działu o żywieniu.

 Żółwik powinien mieć przestronne terrarium z żarówką grzewczą i niezbędną żarówką UVB. POnadto powinien mieć na czas wiosny wybieg- ogrodowy i balkonowy, gdzie mógłby się poruszać, powspinać i ogólnie poużywać naturalnego słoneczka.
 
proponuję Ci zapoznanie się z forum i stroną główną. Wszystkie zasady opieki nad żółwiem są wyjaśnione. Ale jeśli masz jakieś pytania- to pytaj. Trzeba będzie zdecydowanie zmienić warunki żółwia, jeśli chcesz, by był zdrowy, długo żył, dobrze się czuł.

Pozdrawiam
Świetlik
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: ankan w 22.04.2010, 13:03:41 pm
Ojojoj.... :o
To chyba masz odpowiedź na pytanie co mu dolega - po zimie organizm zółwie, który nie miał dostępu do słońca jest wycieńczony i stąd gad odmawia jedzenia.
Koniecznie zmień dietę - bo to co podajesz jest dla niego ZABÓJCZE! Świetlik napisała Ci, czym nalezy żółwia żywić.
Żarówkę grzewczą masz - OK. Natomiast pilnie mu potrzebna świetlówka UVB - kup najlepiej ReptiGlo Exo terry 10,0 UVB. I świeć nią tak długo jak grzewczą, czyli obecnie ok. 11 godz./dziennie.
Terra to zółw ma? Czy chodzi luzem po mieszkaniu?
Podpuchnięte oczy mogą być syptomem niedoboru vit.A, albo problemów z nerkami. A jak u niego ze skorupą - nie ma miękkiej? np. plastronu? Bo przy takiej diecie może mieć mbd.
Jak możesz to wstaw fotki gadzinki.
Na razie zmień mu jak najszybciej warunki - pokarm i kup tą świetlówkę. Plus kup sepię (dla ptaków w zoologiku) i Ostercal w tabletkach. Sepię ścieraj mu codziennie na jedzenie plus podaj z 2x w tygodniu po 1/2 tabl. Ostercalu. Na pewno ma niedobory Ca i vit. d3. To bezwzględnie konieczne na poczatek.
Jakby co - to w Poznaniu możesz się udać do sterego zoo do dr. G. Pabijan.
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 22.04.2010, 18:16:15 pm
Wyglada na to,ze te wszystkie porady ksiazkowe odnosnie zywienia sa do niczego;/ A BioRept L zalecil mi sam weterynarz, bylam przekonana ze ma dobry wplyw na diete zolwia. Postaram sie zmienic mu diete i zastosowac sie do waszych porad,za ktore jestem bardzo wdzieczna;)
Zolw jest glownie w terrarium, nie pozwalam mu chodzic po domu,bo obawiam sie,ze przeciagi i zimne podloze moga mu zaszkodzic. Latem zabieram go na lake lub dzialke. Pancerz ma twardy i wydaje mi sie,ze w dobrym stanie. W niedlugim czasie postaram sie wrzucic foto.

Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 22.04.2010, 20:47:37 pm
jak najszybciej zmień dietę ponieważ twojego żółwika uratowało tylko to że był wynoszony na łąkę dobrze że ma terrarium dobrze  że masz chęć do zmiany warunków żółwikowi
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: majka7412 w 22.04.2010, 20:48:34 pm
To super! Dobrze że chcesz mu zmienić dietę, trzeba przyznać, że książki i niektórzy weterynarze naprawdę nie znają się na żółwiach! Po domu go nie wypuszczaj, na dwór jak najbardziej! Wstaw fotki!
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: ankan w 22.04.2010, 20:56:23 pm
Dobrze, że masz terro..:) Słusznie się obawiałaś, że przy puszczaniu na podłogę mogą mu zaszkodzić przeciągi oraz zimna podłoga...plus jeszcze wiele innych rzeczy. Latem był na działce - też bardzo dobrze, pewno to mu, jak Jakub napisał życie, uratowało.
Wet. który zalecił Biorept to za bardzo się na gadach nie znał - to tak jakby kazać powiedzmy nastolatka karmić fastfoodami i poić colą.
Ksiązki pisane byly lata temu, zwykle są z gatunku "ogólnych" i mało odpowiadają rzeczywistości.
Jak chcesz dać żółwiowi trochę białka - to nie dawaj Bioreptu, czy sera - tylko podaj mu dżdżownicę, albo ślimaka (np. winniczek, wstężyk) - i zobaczysz czy ma ochotę na żywy towar zapolować..:)
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: witia w 23.04.2010, 07:06:07 am
Żółwinkha, ja podpisuję się pod tym co powiedzieli już moi poprzednicy. Zmiany hodowlane, w tym żywieniowe są konieczne i to od teraz!!! Wstaw fotki żółwia - na ich podstawie też będzie można coś więcej powiedzieć... Dobrze byłoby, gdybyś wybrała się z żółwiem na kontrolę do jakiegoś dobrego weterynarza - jednak takie warunki i taka dieta robią niestety swoje... :(
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 23.04.2010, 17:56:48 pm
Kochani!

Przeczytalam dokladnie dzial zywieniowy, przynioslam mu z laki "chwasty", ktore moze jesc i EUREKO! Wczoraj doslownie rzucil sie na zdrowe,zielone zarelko! A z jakim zainteresowaniem wachal:) Dzisiaj mnie dodatkowo zaskoczyl, zostawilam mu zieleninke w miseczce i popedzil w jej kierunku (a salata mogla stac caly dzien i nie tknal - wie co dla niego dobre:>).
Bardzo chce zmienic mu warunki, bo czuje sie wspolodpowiedzialna za jego stan. Z gadzinka wybiore sie do starego zoo, juz mam dosc psich i kocich wetow, ktorych rady sa fatalne.

Fotka zolwika.
http://twitpic.com/1hs7ej
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: majka7412 w 23.04.2010, 18:05:29 pm
to super! wie co dobre! dzióbek ma do korekty, możesz poprosić weta o skrócenie. A poza tym żółw  piękny, i jaki potężny!
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: ankan w 23.04.2010, 18:26:43 pm
Ale wielki...:)
Dobrze, że apetyt mu dopisuje...:)
Ale w Twoim terra widzę trociny..  :o To podłoże jest fatalne....:( Zmień je na darń, albo ziemię z torfem kokosowym. Podrażnienie oczu oraz to kichanie może być spowodowane pyłem od tych trocin.
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 23.04.2010, 21:39:39 pm
z tego co widzę to dzióbek do korekty ale żółwik jak na takie żywienie ma bardzo ładną skorupkę
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 23.04.2010, 21:49:41 pm
No coz nie ma sie co dziwic, koksowany na bialku zwierzecym i BIO REPT L wyrosl duzy;p Fakt, dziobek ma dlugi,a spilowanie go przeroslo wetow. :o Skorupa smarowana byla od zawsze wit. A+D3 w kropelkach.
Czy kamienie grzewcze sa dobrym rozwiazaniem dla zolwia? Jak wyglada utrzymanie takiego podloza jak darn,czy ziemia? Czy odrobina kory nadaje sie do terrarium, a moze spelnia funkcje wylacznie estetyczna?
Czekaja mnie solidne zakupy,zeby poprawic warunki bytowania zolwika:)
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 23.04.2010, 21:55:30 pm
kamienie grzewcze nie wskazane wystarczy żarówka nie smaruj mu już skorupki chyba że żółwik chory będzie i znający się na żółwiach wet tak zaleci kora może być do części suchej nie mieszaj z ziemią bo może pleśnieć darń lub ziemię codziennie zraszaj i powinno być dobrze
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 23.04.2010, 22:12:52 pm
Dzieki wielkie! Te wszystkie porady sa dla mnie bardzo cenne!:)

Dzisiejsze zdjecie zolwika:) podloga na potrzeby zdjecia (tak,tlumacze sie):P
http://twitpic.com/1hu0se
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 23.04.2010, 22:30:10 pm
Bardzo ładna :)
Smarujesz jej czymś skorupę? Bo tak błyszczy jakby. Jeżeli tak, to nie powinnaś tego robić.
Dziubek razem z pazurkami pewnie pójdą pod ostrze ;) od razu będzie jej lepiej :)
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 23.04.2010, 23:07:17 pm
Witamina A+D3 go smaruje,ale Jakub podkreslil,ze nie jest to konieczne;) Dziekuje za mile slowa;>
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 23.04.2010, 23:13:31 pm
No ja skonkretyzuję trochę kolegę ;) bo smarowanie żółwiowi skorupy czymkolwiek jest szkodliwe ze względu na to że zatyka to jej pory. I ona wtedy nie oddycha. A jeżeli weterynarz stwierdzi jakieś braki witamin to poda w zastrzyku ;)
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 24.04.2010, 08:48:31 am
dzienki Viktoria za korektę ale żółwik na prawdę jak na taką dietę ma piękny pancerzyk mój żółwik w czasach kiedy źle go odżywiałem tj rok to miał zaczątki piramid a twój jest równiutki
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 24.04.2010, 09:50:47 am
Bo Twój żółwik, Jakub był pewnie młody prawda? Wtedy intensywnie rosną i to odbija się na ich wyglądzie. Żółwinha ma żółwia prawdopodobnie z odłowu, czyli przybył do niej już jako dorosły osobnik, wtedy rzadko pojawiają się zniekształcenia skorupy, bo żółw już nie rośnie w takim tempie. No chyba że będzie miał tak mało Ca, że cały się pokrzywi, skorupka zmięknie. Ale to sporadyczne przypadki ;)
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 24.04.2010, 11:06:26 am
Moi rodzice kupili mi zolwia w sklepie zoologicznym jak mial on (rzekomo) dwa lata, nie wiem na ile to prawda. Pamietam,ze mialam wtedy 9 lat i zolwik spokojnie miescil sie na otwartej dloni. Zolwik nie ma certyfikatu, jak bylam nieco starsza dopiero dowiedzialam sie czegos na ten temat. Podejrzewam,ze jego rodzice byli z odlowu, on sam chyba nie...przemyca sie az takie malenstwa?
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: ankan w 24.04.2010, 12:33:32 pm
Kupiony 10 lat temu żołw niestety na prawie na pewno był z odłowu...:( Takie to wtedy czasy były.
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: witia w 24.04.2010, 12:35:43 pm
Czy kamienie grzewcze sa dobrym rozwiazaniem dla zolwia? Jak wyglada utrzymanie takiego podloza jak darn,czy ziemia? Czy odrobina kory nadaje sie do terrarium, a moze spelnia funkcje wylacznie estetyczna?
Czekaja mnie solidne zakupy,zeby poprawic warunki bytowania zolwika:)

Żółwinkha, Jakub już odpowiedział Ci częściwo na Twoje pytania. Ja jednak radzę Ci poczytać sobie, na temat prawidłowej hodowli na stronie głównej (www.zolw.info) - tam znajdziesz na prawdę wszystkie informacje, jakich teraz potrzebujesz (między innymi na temat podłoża, lamp, pielęgnacji itp itd.)  :)
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Żółwinha w 25.04.2010, 16:58:47 pm
Dziekuje wszystkim za zaangazowanie, rady i pomoc:) Bede informowac o postepach zolwika:>
Tytuł: Odp: Niejadek czyli totalny brak apetytu
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 25.04.2010, 20:58:58 pm
czekamy na info