Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:53:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: obtłuczenie skorupy  (Przeczytany 7015 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
obtłuczenie skorupy
« dnia: 16.10.2018, 20:23:27 pm »
Witam,
tworzę nowy temat, ponieważ kilka dni temu mojemu 8-letniemu żółwiowi greckiemu delikatnie obtłukła się jedna z tarczek brzeżnych, w miejscu złamania pojawiło się troszeczkę krwi, jak to zobaczyłem, była już zaschnięta. Przemyłem ranę wodą i octeniseptem. Po żółwiu nie widać żadnych oznak złego samopoczucia, jest aktywny i wcina susz aż miło, oczy i wszystko czyste. Kiedyś gad miał już taki przypadek w innym miejscu, chyba rok temu, ale wszystko zarosło i gdybym nie miał zapisane, że to się stało kompletnie bym nie pamiętał. Czy uszkodzenie przeszkodzi w zimowaniu, czy iść z tym do weterynarza? I czy to zarośnie?
jeżeli nie uda mi się wstawić zdjęcia to przepraszam.
pozdrawiam

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: obtłuczenie skorupy
« Odpowiedź #1 dnia: 17.10.2018, 11:21:23 am »
A domyślasz się jak do tego doszło? Uszkodzenie nastąpiło przez kontakt fizyczny czy może jest to kwestia zdrowotna? Może dobrze było by zrobić badania z krwi?
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: obtłuczenie skorupy
« Odpowiedź #2 dnia: 17.10.2018, 15:28:57 pm »
Jeżeli krwawiło, to jak najbardziej warto się przejść do lekarza. Pancerz to wrażliwa tkanka, a złamanie na pewno było bolesne.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: obtłuczenie skorupy
« Odpowiedź #3 dnia: 17.10.2018, 19:53:00 pm »
raczej kwestia fizyczna, może jakiś upadek, , żółw jest zawsze niesamowicie aktywny i doskonale radzi sobie z pokonywaniem wszelkich przeszkód, lubi się wspinać, jest bardzo ciekawski i pewnie dlatego do tego doszło.
miejsce złamania jest tak jakby w połowie pokryte zaschniętą krwią, ale nie zaszkodzi skontaktować się z Oazą, na razie będę obserwował sytuację, dzisiaj nie widać żadnych zmian, stopniowo zmniejszam czas oświetlenia.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: obtłuczenie skorupy
« Odpowiedź #4 dnia: 17.10.2018, 21:19:13 pm »
Myślę że nur ms co zbyt długo obserwować tylko skontaktować się z nimi jak najszybciej żeby ładnie się zagoilo i bez zbędnych infekcji.
:)