Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 10.05.2024, 17:00:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Odbudowa flory bakteryjnej i pierwotniaki u żółwi lamparcich  (Przeczytany 23941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Brzydan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Odbudowa flory bakteryjnej i pierwotniaki u żółwi lamparcich
« Odpowiedź #60 dnia: 03.12.2012, 15:34:30 pm »
Żółwik dostał antybiotyk - metronizadol.
Weterynarz stawiał na płuca - na podstawie wywiadu i oględzin, bez jakichkolwiek badań typu krew, czy rtg. Powiedziałem, że jeśli nie jest na 100% pewny, to się nie zgadzam na podanie czegokolwiek. Chciał podać wit. A i antybiotyk. Wspomniałem też, że podczas ostatniej kąpieli gad wydalił coś takiego białego, błonkowatego, co z pewnością nie było skrystalizowanym kwasem moczowym i miało ( tu wet dokończył za mnie ) kształt rurki. Powiedział, że tak się dzieje przy infekcjach wirusowych (czy bakteryjnych) i, że musimy podać mertonizadol. Zgodziłem się i żółwik dostał pierwszą dawkę. Przy okazji walnął kupę, to też poszła do badania. Drugi z resztą też.
Po wtorkowej wizycie, kolejna w piątek - druga dawka. Badanie kału - chorego zawierał mnóstwo pierwotniaków, drugiego czysty.
Dostałem też dawkę do domu. Mam podać w razie braku poprawy dzisiaj, tj. poniedziałek. Gadzinka zaczęła samodzielnie, bez wymyślania, ładnie jeść, a podczas wczorajszej kąpieli zauważyłem, że powoli podnosi się i drepta na tylnych łapkach. Teraz śpi w talerzu ;)

Czy mam podać trzecią dawkę ?
Ponadto zalecił zmianę zmianę żarówki uvb na Powersun 125W "ZooMed" lub Solarglo 160W "Exo-Terra". Czas pracy 8-10h dziennie :o. Chce żebym usmażył żółwie ??

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odbudowa flory bakteryjnej i pierwotniaki u żółwi lamparcich
« Odpowiedź #61 dnia: 03.12.2012, 17:34:48 pm »
Cieszę się, że z żółwikiem lepiej..:)

Czyli jednak pierwotniaki i pierwszy trop był dobry.
Metronidazol podaj - nie zaszkodzi. Ja na pierwotniaki dawałam codziennie przez 10 dni.
Dziw, że te 2 pozostałe nie załapały.

Powersuny są do b. dużych terrariów. Żeby toto zastosować w małym trzeba by b. wysoko powiesić, bo inaczej usmażysz żółwie.
Ja bym bardziej skłaniała się ku zostawieniu grzewczej a wywaleniu UV-ki w ogóle. A zamiast niej zakupić Osram Ultravitalux i tym naświetlać żółwie 10-15 min dziennie z odległości 70 cm. W terro im możesz oświetleniowo zamontować zwykła świetlówkę rurową, albo ReptiGlo 2,0 UVB, albo dodać drugą grzewczą - zwykłą lustrzankę 25 Wat (to rozwiązanie z grzewczą to na okres zimowy).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Brzydan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Odbudowa flory bakteryjnej i pierwotniaki u żółwi lamparcich
« Odpowiedź #62 dnia: 03.12.2012, 21:09:25 pm »
Ja na pierwotniaki dawałam codziennie przez 10 dni.
W jakiej dawce podawałaś ?
Wet podawał gadowi 0,5 ml, ale lekarstwo chyba było rozcieńczone z wodą.

Dziw, że te 2 pozostałe nie załapały.
No właśnie chyba nie do końca... Drugi ten podobny chyba też ma. Ostatnio jest ospały, nieaktywny, a dziś zauważyłem, ża zaczynają się problemy z chodzeniem - identycznie jak w pierwszym przypadku.
Trochę nie uśmiecha mi się kolejna wizyta u weta. Może sam bym podał. Wiem co, jak, tylko nie wiem ile?
Waga żółwika 120g.
« Ostatnia zmiana: 03.12.2012, 21:12:04 pm wysłana przez Brzydan »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odbudowa flory bakteryjnej i pierwotniaki u żółwi lamparcich
« Odpowiedź #63 dnia: 04.12.2012, 09:55:48 am »
Dawka to 25-50 mg/kg masy ciała.
Ja bym Ci radziła nie eksperymentować - i skoro u drugiego też są objawy - to iść do weta i wziąć lek dla tych dwóch pozostałych. Podać im, zbadać kupę i jak będzie w porzadku to zmienić podłoże, elementy wystroju wyparzyć wrzątkiem, terro umyć. Po to zaraźliwe jest - jeden Ci sie wyleczy - zarazi od kolejnego u którego objawy wystąpią - i tak będziesz miał w kółko chore gadziny.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ