Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:59:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK  (Przeczytany 18219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« dnia: 30.07.2014, 22:52:29 pm »
Witam po badaniach kału moich żółwi wyszło że mają owsiki, w piątek będę u weterynarza i wiem że da mi panacur bo już mi to proponowali jak powiedziałem że myślę że żółwie są zarobaczałe.
Jako że mieszkam irlandii północnej a tutaj ciężko o dobrego lekarza więc domyślam się że weterynarze też nie sa zbyt dobrzy, to chciałby się dowiedzieć czy ktoś używał tego produktu do odrobaczenia żółwia bo wiem że jest tu kilka osób mieszkających w UK.
Z tego co wyczytałem to jest to produkt na bazie fenbendazol'u i na anglojęzycznych forach ludzie pisali że stosują ten Panacur i wszystko jest ok.
Może mi ktoś podpowiedzieć jak dawkować ten produkt? Jako że nie bardzo im ufam to chciałbym się upewnić na forum.
Żółwie mają niecały rok i ważą po ok 90g.
Znalazłem stronę na której jest opisane co i jak zrobić i nawet jest kalkulator do tego panacur.
http://www.totallytortoise.co.uk/guides/worming/how-to-administer-panacur-to-your-tortoise/

Według kalkulatora powinienem użyć 0.27 ml - Panacur 2.5%. Myślicie że nie zaszkodzi to moim żółwią?

Przepraszam jeśli mój post jest nieczytelny ale ja po prostu już tak piszę, Liczę na jakieś podpowiedzi z waszej strony. Pozdro, Damian.
« Ostatnia zmiana: 01.09.2014, 13:39:16 pm wysłana przez ankan »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #1 dnia: 31.07.2014, 13:31:08 pm »
Używałam preparatu Panacur do odrobaczania żółwi. Miały wtedy nicienie z tego co pamiętam. Więc na owsiki podziała jak najbardziej.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #2 dnia: 31.07.2014, 22:03:58 pm »
Używałam preparatu Panacur do odrobaczania żółwi. Miały wtedy nicienie z tego co pamiętam. Więc na owsiki podziała jak najbardziej.

Polewałaś jakieś jedzenie tym środkiem czy podawałaś bezpośrednio żółwiowi do pyska?

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #3 dnia: 31.07.2014, 23:05:43 pm »
Hej!
Ja swoje żółwie odrobaczałam fenbendazolem - pastą dla kota. Sprzedawca polecił mi podanie fenbendazolu w formie proszku ale moje żółwie nie chciały jeść roślin zmieszanych z tym lekarstwem a gdyby nawet jadły to nigdy nie wiesz czy zjadły odpowiednią porcję. Odrobaczając pastą masz pewność, że żółwie dostaną odpowiednią porcję leku. Odrobacza się trzy dni z rzędu. Po 14 dniach należy kurację powtórzyć. Radzę za jakiś czas odrobaczyć żółwia dodatkowo metronidazolem lub innym lekiem na pierwotniaki (porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem weterynarii). Mi nikt nie poradził i mój żółw obecnie ma poważne problemy z podpuchniętymi powiekami - skutek uboczny silnego namnożenia pierwotniaków. Dostał metronidazol i serię zastrzyków i czekam na poprawę. Zaznaczę, że robiłam badanie kału i nie wykryto w nim pierwotniaków a jednak były. Po podaniu metronidazolu zaobserwowałam poprawę u żółwi, które wcześniej robiły rzadką kupkę. Obecnie jest ok tylko ten jeden nieszczęśnik ma problem z oczkami.  Pozdrawiam!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #4 dnia: 01.08.2014, 14:54:13 pm »
Używałam preparatu Panacur do odrobaczania żółwi. Miały wtedy nicienie z tego co pamiętam. Więc na owsiki podziała jak najbardziej.

Polewałaś jakieś jedzenie tym środkiem czy podawałaś bezpośrednio żółwiowi do pyska?

Pastą smarowałam liście i karmiłam żółwia z ręki, a bardziej płynną wersję leków mieszałam z niewielką ilością startej dyni i pilnowałam żeby żółw tak nafaszerowaną kulkę zjadł. Dopiero potem dostawały normalne śniadanie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #5 dnia: 18.08.2014, 12:27:36 pm »
Witam, wczoraj moje żółwie dostały drugą dawkę panacur (jeszcze dostaną ostatnią dawkę za 2 tygodnie)
Jeden żółw cały czas ma rzadką śmierdzącą kupę a u drugiego kupa jest twardsza (twardy długi wałek) lecz po jej rozdrobnieniu zauważyłem białe robaczki (owsiki). Czy to normalne przy odrobaczaniu że żółw wydala robaki czy to już wyższy poziom zarobaczenia żółwia?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #6 dnia: 18.08.2014, 13:39:59 pm »
Normalne. I to znaczy, że środek działa.
Zarobaczone muszą być paskudnie, skoro po drugiej dawce jeszcze tyle robali wydalają. Podaj im trzecią a potem zbadaj kupę po ok. 2 tygodniach od podania dawki - być może trzeba będzie jeszcze raz podać środek jak wszystkie robale nie zdechną.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #7 dnia: 18.08.2014, 19:23:34 pm »
Po pierwszej dawce nie widziałem żadnych robali w kupie, a każdą kupę dokładnie oglądam. Niestety tylko jeden żółw ma coraz twardszą kupę a drugi nadal wodnistą i śmierdzącą. Jeśli po trzeciej dawce kupa mojego żółwia nadal będzie rzadka i wodnista to mogę mu dać czwartą dawkę czy lepiej odczekać jakiś czas i znowu dać mu 2-3 dawki leku?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #8 dnia: 19.08.2014, 10:27:32 am »
Żółwie wolno trawią, to z opóźnieniem wydalają wszystko.
Po przerwie 2 tygodniowej możesz podać 4 dawkę leku, w razie jakby kupa nadal była śmierdząca albo były w niej robaki.

Przy czym owsiki po 2 dawkach fenbendazolu powinny już zdechnąć, 3-4 dawek to zwykle tasiemiec i włosogłówka wymagają.

A pod kątem pierwotniaków kupa żółwi była badana? Bo na nie fenbendazol nie podziała.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #9 dnia: 19.08.2014, 12:34:54 pm »
Kupa była wysyłana do laboratorium w anglii i z tego co wiem była badana ogólnie i wykryto tylko owsiki (pinworms) kosztowało mnie to ok 15 funtów od kupy.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #10 dnia: 19.08.2014, 13:14:02 pm »
Oj, oj....ładnie się z badaniami cenią.. :-X

Z tym, że jeśli kupa była transportowana w chłodni to cysty pierwotniaków mogły ulec rozkładowi i badanie już ich nie wykryło, podobnie jak od zebrania kupy do jej badania upłynęła ponad doba.

No nic - na razie i tak zaobserwowałeś, że gad wydala owsiki, to daj im trzecią dawkę i zobaczysz czy jakaś poprawa wreszcie będzie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #11 dnia: 19.08.2014, 18:10:25 pm »
Za dwa tygodnie jak dam im trzecią dawkę to napisze co i jak w tym temacie. Dziękuję bardzo za porady. Pozdrawiam

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #12 dnia: 26.08.2014, 20:47:59 pm »
Drugi raz Podałem panacur 17.08 czyli ponad tydzień temu a jeden z żółwi nadal ma wodnistą kupę i ani śladu w niej robaków. Myślę że badania kału zostały zrobione nie dokładnie albo po prostu żółw jest tak zarobaczony że 2 dawki nic nie dały. Mimo to nie tracę nadziei że kolejne 2 dawki pomogą bo jak nie to sam nie wiem co będę musiał robić dalej.
Drugi żółw który na 95% złapał owsiki od tego pierwszego jest już praktycznie odrobaczony bo już minimalne ilości robaczków znajduje w jego kupie.

Jakie są jeszcze przyczyny że żółwie "łapią" owsiki czy inne robactwa?
 

Dodano 26.08.2014, 20:56:34 pm
Jeszcze jedno. Panacur podawałem rozlany na truskawce za pierwszym razem a za drugim rozprowadziłem go na jabłku. Owoców nie podaje żółwią jedynie właśnie przy podawaniu leków im dałem bo wiedziałem że na pewno im zasmakują.
Może następnym razem powinienem podać lek prosto ze strzykawki do pyszczka? Czy może macie inne sposoby?
Jako że mam panacur 10% to podaje 1/10 ml więc jest to bardzo mało płynu ale boje się że mógłbym coś zrobić mojemu żółwiowi.
« Ostatnia zmiana: 26.08.2014, 20:56:34 pm wysłana przez damianek251 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #13 dnia: 29.08.2014, 11:12:48 am »
Jeśli jedzą lek z żarciem, to nie ma ich co stresować z wpychaniem go ze strzykawki. Ja daję w startej dyni. W sklepach, fermach to łapią robale jedne od drugich, a w chowie domowym to od roślin polnych które jedzą, dlatego kał co roku warto zbadać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Odrobaczanie żółwia - Panacur (fenbendazol) UK
« Odpowiedź #14 dnia: 30.08.2014, 16:10:22 pm »
Hej!
Ja swoje żółwie odrobaczałam fenbendazolem - pastą dla kota. Sprzedawca polecił mi podanie fenbendazolu w formie proszku ale moje żółwie nie chciały jeść roślin zmieszanych z tym lekarstwem a gdyby nawet jadły to nigdy nie wiesz czy zjadły odpowiednią porcję. Odrobaczając pastą masz pewność, że żółwie dostaną odpowiednią porcję leku. Odrobacza się trzy dni z rzędu. Po 14 dniach należy kurację powtórzyć. Radzę za jakiś czas odrobaczyć żółwia dodatkowo metronidazolem lub innym lekiem na pierwotniaki (porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem weterynarii). Mi nikt nie poradził i mój żółw obecnie ma poważne problemy z podpuchniętymi powiekami - skutek uboczny silnego namnożenia pierwotniaków. Dostał metronidazol i serię zastrzyków i czekam na poprawę. Zaznaczę, że robiłam badanie kału i nie wykryto w nim pierwotniaków a jednak były. Po podaniu metronidazolu zaobserwowałam poprawę u żółwi, które wcześniej robiły rzadką kupkę. Obecnie jest ok tylko ten jeden nieszczęśnik ma problem z oczkami.  Pozdrawiam!

Co masz na mysli piszac powazne problemy z powiekami? Moj zolw ma prawdopodobnie pierwotniaki i ma lekko zapadniete oczka i jasne powieki.