Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Choroby => Wątek zaczęty przez: TomaszW w 19.06.2011, 23:14:44 pm

Tytuł: Opieka nad żółwiem po przejściach
Wiadomość wysłana przez: TomaszW w 19.06.2011, 23:14:44 pm
Od kilku dni chodzi mi po głowie pewne pytanie.

Czy sądzicie, że żółw, który w przeszłości był fatalnie żywiony (Biorept, jajka, pokarm dla psów), ale teraz ma odpowiednią dietę, wymaga więcej uwagi?Wiadomo, że deformacje pancerza już zostaną, ale czy narządy wewnętrzne wrócą do normy?

Czy wystraczy zatem odpowiednia dieta i wybieg zewnętrzny od kwietnia do października?

Pytam o to na wypadek, gdyby takim żółw trafił w moje ręce.
Tytuł: Odp: Opieka nad żółwiem po przejściach
Wiadomość wysłana przez: wege w 19.06.2011, 23:18:47 pm
Więcej uwagi... Chyba nic się nie zmienia, nie będziesz chyba 30 razy dziennie sprawdzał, czy żyje.  ;) Trzeba takiego żółwia zabrać na badania krwi, dokładny przegląd i ew. podawać leki przez jakiś czas, lub do śmierci...
Tytuł: Odp: Opieka nad żółwiem po przejściach
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 19.06.2011, 23:23:18 pm
Zależy od przypadku, jak silny jest dany osobnik. Moja żółwica była co najmniej 15 lat na diecie sałato-warzywnej, dopiero potem zmieniłam jej warunki i póki co badania krwi i ogólne zachowanie wskazują, że narządy wewnętrzne dobrze funkcjonują. Co prawda nie wiem jak to jest z karmionymi jajkami i mięsem żółwiami, moja tego nie jadła nigdy..
Myślę jednak że takie odporne przypadki są jak los na loterii i raczej trzeba uwzględnić dodatkowe leczenie takiego żółwia "po przejściach".
 

Dodano 19.06.2011, 23:50:44 pm
Nie mówiąc już o stresie przy zimowaniu..
Tytuł: Odp: Opieka nad żółwiem po przejściach
Wiadomość wysłana przez: Bemilka w 19.06.2011, 23:53:04 pm
Przypuszczam, że tak jak u ludzi, właściwa dieta może zdziałać cuda. Znam z bliska przypadek chorego na cukrzycę, który doprowadził stan zdrowia niemal do normy tylko za pomocą diety. Żółwie pewnie też dzięki dobremu żywieniu stają się ogólnie zdrowsze, narządy wewnętrzne są mniej obciążone, z czasem pewnie - jak to mówią - organizm się odtruwa. Patrzę sobie na moją Emilkę i nie wiem, może sobie wmawiam, ale zdaje mi się, że jest dużo bardziej żywotna, ciekawsza świata, niż była poprzednio na sałacie i swoich ukochanych pomidorach :)
Jakoś wierzę, że będzie z nią dobrze.
Tytuł: Odp: Opieka nad żółwiem po przejściach
Wiadomość wysłana przez: Skorupa w 06.07.2011, 15:26:57 pm
Dieta i obserwacje żółwia, bo nie wiadomo też, jak z jego układem odpornościowym. Do jakich uszkodzeń w organizmie doszło i jakie to niesie za sobą skutki