Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 06:57:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwny Oddech / katar ale nie do końca/ziewanie/mlaskanie  (Przeczytany 3232 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciek112

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Witam Serdecznie

Pewnie wątek był już poruszany, ale problem jest złożony. Około 2 tygodni temu kupiłem Żółwia greckiego, jest on bardzo mały. Ma około 2/3 lat. Od samego początku ma "dziwny oddech". Oddycha nosem, lekko świszczy. Sprawia wrażenie jakby miał zastawki w nosie, które się z każdym wydechem otwierają i zamykają. Często ziewa a potem mlaszcze. Robi tak kilkakrotnie w ciągu dnia.Oczy ma duże czarne, wolne od opuchlizny czy wysięków. Byłem z nim u specjalisty od gadów w Niemczech ( Mieszkam przy granicy), weterynarz zdiagnozowała infekcje...dała mu serie zastrzyków, ale wcale nie ma poprawy. Zastanawiam się nad infekcją wirusową. Sam już nie wiem.
Zółw ma apetyt (aż za duży), karmie go mleczem, liśćmi chrzanu, porzeczki, truskawki, maliny, babki. Bardzo dużo je, pije wode. Terrrium jak na jego wielkość jest bardzo duże - 120x60. 1 świetlówkę UVA drugą UVB podzielone na 3 strefy, suchą, lekko wilgotną  i  bardziej wilgotną z zacienieniem. Terrarium wyłożone jest darnią, ziemią zmieszaną z piaskiem i gliną. Strefa sucha to kamienie na których się wygrzewa.Temperatury w strefie "słonecznej" to 35-40 stopni w części wilgotnej 20-25 stopni. Wilgotność 60/70 %
Cały dzień żółw jest bardzo aktywny i ciekawy wszystkiego. Gada kupiłem w sklepie zoologicznym, dostałem papiery że pochodzi od hodowcy. Jednak co do uczciwości sprzedawcy nie jestem przekonany. Jeśli ktoś ma większą wiedzę od mojej lub miał podobny problem, bardzo proszę o rade. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki lub rady.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dziwny Oddech / katar ale nie do końca/ziewanie/mlaskanie
« Odpowiedź #1 dnia: 26.06.2014, 11:28:41 am »
To że nosem oddycha to normalne. A czym ma niby?
Są jeszcze jakieś inne objawy? Wyciek z nosa? Zapchane dziurki? Czy tylko to jakby poświstywanie?

Przyczyn świstów moze być wiele od suchego powietrza, bo rzeczywiście jakąś infekcję.
Na razie bym antybiotyków w gada nie ładowała, jeśli innych objawów nie ma - tylko dbała o wilgotność, kąpiele, regularny dostęp do wody i porobiła mu inhalacje z olejku eukaliptusowego.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sunlela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 3
Odp: Dziwny Oddech / katar ale nie do końca/ziewanie/mlaskanie
« Odpowiedź #2 dnia: 26.06.2014, 17:48:25 pm »
Wiesz to może bycTwoje przewrażliwienie- też tak miałam, przez dwa miesiące, dopatrywałam się cudów, chuchałam na niego i pilnowałam, żeby miał cieplutko, żeby go nie zawiało, A tu na pierwszym spacerku dobrał się do ślimaka, mało tego bańkę z nosa puścił, coś mu sie z nosa polało, a ja już oczami wyobraźni widziałam zapalenie płuc. Dobrze że histeria przeszła mi szybko i teraz dbam, doglądam ale bez przesady. Obserwuj i zrob jak Ankan Ci radzi :)
Pozdrawiam Ania

Offline Maciek112

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwny Oddech / katar ale nie do końca/ziewanie/mlaskanie
« Odpowiedź #3 dnia: 28.06.2014, 10:16:23 am »
Żółw świszcze nosem...śmiesznie to wygląda. Ma apetyt, jest ruchliwy. Wczoraj wieczorem kichał. Sam już nie wiem co mu jest. Ma duże terrarium w którym ma bardzo dobre warunki. Wilgotność 60 - 80% w części chłodnej..w suchej wiadomo - wilgotność bardzo niska. Być może powodem jest żwir który pyli?? aczkolwiek był płukany kilka razy. Gad ma dostęp do świeżej wody, świeżego pożywienia. Dostaje je 2 razy dziennie. Żadnych wycieków z nosa ani oczu nie zaobserwowałem. Martwi mnie to bo on jest bardzo mały i jakakolwiek infekcja bakteryjna lub wirusowa w małym organiźmie szybko się rozwija. Być żwir zastąpić samą ziemią ogrodową?? chociaż z drugiej strony suchy teren zawsze pyli. Cokolwiek by to nie było.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Dziwny Oddech / katar ale nie do końca/ziewanie/mlaskanie
« Odpowiedź #4 dnia: 28.06.2014, 10:41:51 am »
Do części suchej polecam podłoże cyprysowe!
http://www.tygryszoo.pl/pl/p/Podloze-Komodo-CYPRESS-TERRAIN-6L-K-46020/1060
Przetestowałam na swoich żółwiach i nie planuje zmiany na inne. Nie pyli, nie pleśnieje w kontakcie z wodą!