Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Żółwie lądowe => Choroby => Wątek zaczęty przez: meurycy w 10.09.2009, 16:00:23 pm
-
Mam żółwia stepowego,wyszedłem z nim na spacer,patrze że zjadał kamienie i piasek.
O co chodzi?
-
Jakie kamienie? Ile on ich zjadł?
Generalnie to nie jest bezpieczne dla żółwia. Jak idziesz na spacer z żołwiem, to wybieraj miejsca, gdzie rośnie trawa, roślinki do jedzenia. Moje żółwie tez zawsze próbują nowych rzeczy. Na przykład jak wstawiam im nowy kamień, to zawsze starają się go ugryźć.
-
Meurycy, podobną sytuację miałem wczoraj u siebie w pracy z taką jedną jaszczurką... Pani weterynarz powiedziała, że zwierzętom, które zjadają celowo piasek, może brakować wapna... i rzeczywiście, po przebadaniu jaszczurki okazało się, że miała bardzo duże niedobory tego pierwiastka (które z resztą zostały natychmiast uzupełnione). Czasami jednak zdarza się, że zwierzęta połykają piasek i drobne kamyczki, ponieważ pomagają one trawić pokarm, no ale wiadomo - nadmierna ilość piasku może prowadzić również do zaczopowania... A czy Twój żółw ma dostęp do wapna, np. w formie sepii?
-
Sepia?
-
zmiksowane muszle mątw lub ryb w postaci takiej jakby kostki, kupisz na dziale dla ptaków, koszt ok 3zł, prawdopodobnie lepsze źródło wapna niż zwykła kostka wapienna. sepie daj mu do terra i tak dwa razy w tygodniu posypuj (ścieraj np. łyżeczką) pokarm
-
Dzięki
-
Nie miałem z tym do czynienia ale uważaj na to bo może to doprowadzić do zaczopowania jelit
-
Nie miałem z tym do czynienia ale uważaj na to bo może to doprowadzić do zaczopowania jelit
... no ale chyba nie sepia?! Jest ona pod tym względem jak najbardziej bezpieczna i nie prowadzi do zaczopowania. Trawiona jest ona bowiem w żołądku jak normalny pokarm.
Jakub a tak w ogóle to skąd wziąłeś te informację?
-
Witek, Jakubowi chyba o piach chodziło.
Wiktoria, sepia to nie są zmiksowane muszle mątw tylko normalne, w całości takie one są.
-
A rzeczywiście Basiu, znalazłam dokładniejszy opis w internecie
mątwy ((Sepia officinalis) inaczej sepia, drapieżny głowonóg z rzędu dziesięciornic, występujący przy dnie ciepłych wód w Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym, o owalnym kształcie ciała i barwie, która zmienia się w zależności od podłoża. Sepia nie posiada muszli zewnętrznej ale posiadają szczątkową muszlę wewnętrzną. Ta właśnie muszla, to to co kupujemy. Jest to bardzo cenna postać wapnia. Sepia zawiera ponad 80% węglanu wapnia a także wiele mikroelementów:
* magnez
* mangan
* molibden
* glin
* cynk
* lit
* chrom
* bar
* żelazo
* miedź
* nikiel
* wanad
* tytan
-
mi o piasek chodziło ja swojemu żółwikowi podaje sepie i jest bardzo zdrowy ma apetyt i w ogóle :)
-
Wiktoria, skoro tak mi to wszystko opisałaś , to ja też sobie trochę tego podjem :D
-
No, na takie rzeczy to trzeba uważać, mój Tuś też kiedyś najadł się kamieni, miał w terrarium trochę żwirku i sobie smacznie podjadał a ja kretynka nie byłam tego świadoma.Dopiero gdy zauważylam w kupkach kamyczki (w każdej było od 1do 4 kamyczków) zajarzylam co się stało. Po usunięcie kamyków w terra wydalał jej jeszcze przez długi czas!!!!!!!!!!!