Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:30:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Syczenie, piszczenie, kichanie?  (Przeczytany 6419 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal90

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Syczenie, piszczenie, kichanie?
« dnia: 02.07.2014, 23:58:27 pm »
Witam wszystkich "żółwioholików".
Od kliku dni moja żółwica grecka dziwnie się zachowuje. Z bliżej nieznanych mi przyczyn syczy(kicha?, parska?) kilkukrotnie wysuwając i chowając przy tym głowę wraz z łapkami do skorupki. Dzieje się tak najczęściej rano. Oprócz tego zachowuje się normalnie. Jest aktywna zarówno w terrarium jak i na wybiegu, bardzo ładnie je. Czatuje nad nią z aparatem żeby to nagrać, ale kiedy jestem w polu widzenia tylko się na mnie patrzy. Nie wiem, w czym leży problem. Może ktoś z was spotkał się z czymś takim?
Pozdrawiam.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #1 dnia: 03.07.2014, 12:02:42 pm »
Przyczyn takiego zachowania może być wiele tj zbyt suche powietrze w terrarium, ciała obce.
Zwróć uwagę na wilgotność w miejscu spania, to istotna sprawa. Kolejną kwestią jest sprawdzenie jamy ustnej, czy nie ma w niej nigdzie ciał obcych. Mogą to być pozostałości jedzenia, twarde gałązki itp. Z tego co opisujesz, żółw bardzo chce "wypchnąć" coś z siebie. Na twoim miejscu, poiłbym gada znacznie częściej poprzez kąpiele. Być może poprzez pobieranie wody, ułatwisz żółwiowi poradzenie sobie z problemem. :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #2 dnia: 03.07.2014, 12:25:23 pm »
zaobserwowales moze jeszcze jakies syndromy typu: spuchniete oczy(opuchniete) banki z nosa,wilgotny nos,swiszczacy oddech? poobserwuj gada i zobacz czy nie ma takich objaw.sprawdz tez pyszczek zolwia jak radzi wege
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #3 dnia: 03.07.2014, 18:45:25 pm »
albo może przeziębienie, takie noszenie z wybiegu do terrarium zazwyczaj przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie znajdziesz nic co mogło jej przeszkadzać w pyszczku czy w nosku to udaj się do gadziego weta

Offline michal90

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #4 dnia: 03.07.2014, 23:35:42 pm »
Dokonałem dziś pomiarów wilgotności w terrarium. W kryjówce pomiar wykazał 58%, w wilgotnej części jest natomiast 69%. W miarę możliwości zajrzałem do jamy ustnej. Nic oprócz kilku niewielkich zjedzonych przed momentem zielonych części roślin nie było. Nie ma kataru ani problemów z oczami. Po dzisiejszych obserwacjach zauważyłem, że reaguje sycząc w momencie zasypiania (niezależnie od tego czy zasypia w kryjówce czy wygrzewając się na słońcu). Żółwica wygląda tak jak na załączonych poniżej zdjęciach i filmach video:




View My Video
View My Video

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #5 dnia: 04.07.2014, 08:05:40 am »
Gadzina wyglada bardzo ladnie :) oczka ladne nosek widac tez czysty apetyt dopisuje :) hmm nie wiem tylko do konca czy ta wilgotnosc jaka masz jest dla niej odpowiednia ::) mi sie wydaje troche za mala,ale niech sie tu wypowie ktos kto ma wieksze doswiadczenie w tym gatunku. Objaw jakiejs wielkiej choroby na pierwszy rzut oka nie widze,ale jesli mozesz to podpytaj jednak weta.niestety gadzie obiawy czesto trzeba sprawdzic  ;) pozdrawiam
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #6 dnia: 05.07.2014, 19:21:40 pm »
Podnieś trochę wilgotność, w wilgotnej części może być nawet 80%. Żółwisko świetne, na chore mi też nie wygląda. Jak nie przejdzie na wszelki wypadek wybierze się do weta od gadów :)

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #7 dnia: 12.09.2014, 17:25:33 pm »
Mój żółw wczoraj cztery razy tak prychnął chowając głowę. Leczyłem go już z zapalenia spojówek. Czy coś mu jest? ???

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #8 dnia: 12.09.2014, 23:54:48 pm »
Po takiej informacji ciężko cokolwiek powiedzieć. Jeśli coś Cię niepokoi to proponuję wybrać się do dobrego gadziego weta.

Offline GIGA1985

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: 2
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #9 dnia: 13.09.2014, 01:14:24 am »
spróbuj kąpieli  w rumianku

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Syczenie, piszczenie, kichanie?
« Odpowiedź #10 dnia: 13.09.2014, 09:04:06 am »
Rumianek zerwany czy z apteki?  :)