Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:40:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nie chce jeść oraz próbuje uciec z terrarium  (Przeczytany 6183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Nie chce jeść oraz próbuje uciec z terrarium
« dnia: 14.10.2010, 20:27:06 pm »
Coraz bardziej martwię się o mojego stepowego :( W tym roku nie zimuje, ma włączoną lampę grzewczą i UV. Siedzi pod nimi cały czas aż do wieczora. Gdy zaczynam karmić moje wszystkie zwierzaczki, żółw dostaje trzykrotkę/mlecze/ chrzan albo jakaś stokrotka gdy znajdę... W tym czasie karmię również jeża (zimuję go) mięsem lub suchą karmą. Klatka z jeżem stoi obok "piaskownicy" od Franklina. Gdy jeż zaczyna mlaskać, żółwik wychodzi spod lampy i próbóje wyjść ze swojego mieszkanka-w stronę jeża. Nie chce też nic jeść, ew. troszkę podgryzie czegoś ale i tak tyle co nic :( Z tym jedzeniem to podobno normalne, ale martwi mnie jego zachowanie. Boję się, że podczas wspinaczki przewróci się na pancerz (nie potrafi wtedy się z powrotem odwrócić na nóżki-problemy z pancerzykiem), podczas "wspinaczki" trze też pancerzykiem o swoją szyjkę, przez co ma ją trochę odrapaną, robi też tak gdy już wszyscy śpią a jeżyk chodzi... Dzieje się tak od ok. 1tyg, ale już szybciej nie chciał jeść. Wet powiedział że żółwik jest zdrowy.

Karmiłam już nawet jeża trochę później, po zgaszeniu lamp od żółwia ale to nic nie daje :( Żółw się budzi i marsz do jeżyka! Jakby był zazdrosny :( Nie mam możliwości też przenieść jeża do innego pokoju. Jak mogę uspokoić mojego Franklina, no i zmusić go do jedzenia?!

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Nie chce jeść oraz próbuje uciec z terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 14.10.2010, 22:14:01 pm »
Witam, Opisz jaka panuje temperatura w wiwarium żółwia oraz czy żółw ma możliwość schowania się w zimniejszy kąt pomieszczenia. Czy żółw ma zapewnioną miskę z wodą? Nierzadko brak apetytu może być konsekwencją odwodnienia. Pomogłoby również zdjęcie żółwia, możliwe, że zwierzę ma przerośnięty dziób co uniemożliwia mu normalne jedzenie. Dużo wyjaśniłyby pewnie również zdjęcia lokum gada z ujęciem tej klatki jeża. Ma on w ogóle jakiś bezpośredni kontakt z żółwiem bo nie bardzo trochę  rozumiem. Gad go cały czas widzi itp.? W literaturze można spotkać się z informacjami na temat braku łaknienia wskutek niepokoju psychicznego spowodowanego traktowaniem jakiegoś innego zwierzęcia jako potencjalnego wroga. Moim zdaniem musisz trochę bardziej opisać zarówno warunki życia gada jak i jego przeszłość oraz przedstawić nam w ogóle osobnika (zdjęcia, podać masę ciała oraz wielkość, a także przypuszczalny wiek). Żeby ktokolwiek mógł właściwie pomóc Ci zdiagnozowaniu problem musi mieć więcej informacji. Brak apetytu jest objawem, który może towarzyszyć wielu chorobom więc każde inne niepokojące obserwacje są również ważne.

Pozdrawiam i czekam na więcej konkretów
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Nie chce jeść oraz próbuje uciec z terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 14.10.2010, 23:53:28 pm »
Krasnal, przedziel jutro ciemną ścianą przestrzeń między tymi dwoma zwierzaczkami. Potem obserwuj zachowanie żólwia i napisz tu.

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Nie chce jeść oraz próbuje uciec z terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 15.10.2010, 10:13:17 am »
żeby sprawdzić cZy brak apetytu u żółwia to stres spowodowany sąsiadem jeżem to MUSISZ na jakiś czas ich rozdzielić <inne pokoje > wiem że bylo napisane że nie dasz rady ale pewnie domyślasz się że raczej innego rozwiązania na tę chwilę nie ma
In The Lap Of The Queen

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Nie chce jeść oraz próbuje uciec z terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 20.10.2010, 22:01:54 pm »
Żółwikowi się polepszyło. Nie wiem czym było spowodowane poprzednie zachowanie... Jeżyk wylatuje z pokoju Franklina w najbliższym czasie :) TAk "na wszelki wypadek" no i z innych powodów również...

Jednak apetyt nadal nie dopisuje żółwikowi :(
Jedyne co chce jeść to świeże mlecze-a jak wiadomo jest ich coraz mniej.

Historia i zdjęcia lokum żółwia są tutaj:
http://forum.zolw.info/pierwsze-kroki/witam!-2374/
http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-z-piaskownicy/
Doszła tylko UVB która postawiona jest obok grzewczej.

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nie chce jeść oraz próbuje uciec z terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 21.10.2010, 10:33:02 am »
Nie chce jesć no bo już zima prawie :)