Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:17:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problem z wyproznianiem  (Przeczytany 3830 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline franek12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Problem z wyproznianiem
« dnia: 21.08.2019, 00:54:34 am »
Witam. Ostatnio po raz pierwszy od trzech lat wybrałem się na urlop i bylem zmuszony zostawić mojego greka w domu pod opieką kolegi. Jak to się okazuje jest pewien problem z żółwiem- od momentu mojego wyjazdu  (7dni, 3 do powrotu) żółw ani razu się nie wypróżnił. Z tego co mi wiadomo gad ma cały czas apetyt, dużo też pije. Jego dieta na ten okres wygląda następująco: mniszek lekarski, babka zwyczajna oraz ewentualnie sałata lodowa. Ogólnie jest też mało aktywny, śpi prawie cały dzień pod lampką grzewczą. Czy jest możliwe że ten "problem" umknął uwadze opiekuna? Bo osobiście wydaje mi się niemożliwym aby gad miał apetyt a jednocześnie nie mógł się załatwić. Warto wspomnieć że przed wyjazdem zmieniłem mu ściółkę w terarium na wiórki z drewna podobne do tych dla krolików ponieważ poprzednie bukowe czasami przez przypadek chwytał zamiast jedzenia. Oczywiście gad je z telerzyka który zapobiega mieszaniu się jedzenia z korą. Jeśli może być to coś poważnego proszę o szybką pomoc

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Problem z wyproznianiem
« Odpowiedź #1 dnia: 21.08.2019, 04:38:33 am »
Wykąp go w ciepłej wodzie to powinien się wypróżnić. Urozmaić mu też dietę bo dwa gatunki to trochę mało i nie podawaj mu sałaty.

Offline franek12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z wyproznianiem
« Odpowiedź #2 dnia: 21.08.2019, 09:29:32 am »
No właśnie problem w tym że nie będę się nim opiekował jeszcze przez 3 dni z powodu wyjazdu. Normalnie ma bardziej urozmaiconą dietę, tylko przez te 10 dni tak je. Dzisiaj napiszę do kolegi i wyjaśnię mu jak ma go wykąpać i miejmy nadzieje rozwiąże to ten problem

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Problem z wyproznianiem
« Odpowiedź #3 dnia: 21.08.2019, 16:31:50 pm »
Co to są " wiórki z drewna podobne do tych dla krolików" ?

Offline franek12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z wyproznianiem
« Odpowiedź #4 dnia: 22.08.2019, 00:09:19 am »
Są bardzo delikatne, zmieniłem je tylko na okres mojego wyjazdu. Normalnie w terra miał dużo większe wióry bukowe.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Problem z wyproznianiem
« Odpowiedź #5 dnia: 22.08.2019, 00:22:53 am »
Czyli obecne wiórki są jeszcze mniejsze od tych bukowych? Napisz koledze że kąpiel może trochę potrwać zanim się wyprozni u mnie nawet do 30 min.
:)

Offline franek12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z wyproznianiem
« Odpowiedź #6 dnia: 22.08.2019, 01:52:37 am »
Dzięki wszystkim za pomoc

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Problem z wyproznianiem
« Odpowiedź #7 dnia: 22.08.2019, 23:40:53 pm »
Trociny to nie jest odpowiednie podłoże dla żółwia (dla królika też zresztą nie, ale to tak off top). Tym żółw również może się przytkać.
Po powrocie zmień podłoże na prawidłowe, a takim jest ziemia pozbawiona nawozów sztucznych wymieszana z gliną (może być też wymieszana z odrobiną piasku) i/lub darń.