Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Choroby => Wątek zaczęty przez: stanpodolak w 03.06.2009, 18:08:48 pm

Tytuł: Problem?
Wiadomość wysłana przez: stanpodolak w 03.06.2009, 18:08:48 pm
Witam

Chciałbym się dowiedzieć czy mój żółw nie ma krzywicy , bo z tego co wiem sprawdza sie to po pancerzu.Poniżej zamieszczam 4 zdjęcia mojego żółwia (jest młody, wielkości dłoni bez palców) i proszę powiedzcie mi co sądzicie? Czy coś mu dolega?

Z góry dzięki za pomoc!

(http://www.bi3.pl/img2/6201P1010648.JPG)

(http://www.bi3.pl/img2/3119P1010649.JPG)

(http://www.bi3.pl/img2/4083P1010651.JPG)

(http://www.bi3.pl/img2/3669P1010653.JPG)
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: Świetlik w 03.06.2009, 20:53:33 pm
Witaj!
Jak na mój gust, to są zaczątki piramidek i spore przyrosty. Napisz coś może o jego warunkach- jakie ma terrarium, dietę itd. To bardzo istotne.

Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: Basia w 03.06.2009, 22:30:19 pm
Twój żółw wygląda na przebiałkowanego, tzn. przekarmionego w krótkim czasie, co widać po sporych przyrostach. Ma chyba też mało "właściwego" ruchu, bo ma za długie i zbyt ostre pazury. Nierówności na skorupie świadczą o braku słońca.
Tak ja myślę o tych zdjęciach.
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: ankan w 03.06.2009, 22:45:01 pm
Krzywica to moze za dużo powiedziane....ale żółwik jak wcześniej napisąły Świetlik i Basia ma lekkie piramidki i ogromny pasek jasnego przyrostu. Pazurki też należałoby przyciąć, dzioba nie widać wyraźnie.
Napisz coś więcej o jego warunkach, pożywieniu jakie podajesz. Od kiedy masz żółwika?
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: Beata w 04.06.2009, 00:55:27 am
Witaj na forum

Oj, te piramidki wcale nie są lekkie. Jak się dobrze przyjrzeć to są wyraźne kwadratowe uskoki między tarczkami. Ogólnie żółwik jest cały nienaturalnie "wypiętrzony", nadmiernie wyrośniety, a przednia część pancerza bardziej rozrośnięta od tylnej. Brakuje mu też chyba UVB. Widać niestety już dość duże zaniedbania.

Dieta i warunki żółwia na pewno będą wymagały korekty. Podejrzewam że w tej chwili dostaje pokarm zbyt kaloryczny, wysokobiałkowy, przez co rośnie za szybko i ze szkodą dla organizmu. Powinien też mieć odpowiednie podłoze i codzienną dawkę UV.
Napisz jak go trzymasz i czym karmisz to podpowiemy co należy zmienić. Zerknij do artykułów na stronie głównej. Jest też coś o piramidalnym wzroście tarczek - nowy artykuł Wojtka i stary mój w dziale Choroby.

No i pazurki do skrócenia, są za długie i utrudniają chodzenie.
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: stanpodolak w 04.06.2009, 08:58:49 am
A więc po kolei - żółwia mam od jakichś 10 miesięcy i prawdopodobnie kupiłem już takiego nie wiedząc czy jest całkiem zdrowy. Codziennie po kilka razy dostaje dawkę świeżego mlecza i właściwie to jest jego dieta. Dużo wcześniej dawałem mu sałatę i Biorept ale zrezygnowałem z tego. Jeśli chodzi o terrarium to ma podłoże z torfu dla żółwi wymieszanego z trocinami. Jest naświetlany.

Proszę napiszcie, jak pozbyć się tych piramidek i czy to jest groźne dla mojego żółwia? I jak należy go karmić by był w pełni zdrowy i ile razy dziennie należy to robić? Generalnie każda pomoc będzie mile widziana :)

Poniżej załączam zdjęcie dzioba mojej gadziny i dzięki za odpowiedzi! :)

Pozdrawiam!

(http://www.bi3.pl/img2/4269P1010664.JPG)

(http://www.bi3.pl/img2/8122P1010665.JPG)

 
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: Świetlik w 04.06.2009, 10:25:21 am
Dobrze, że nie karmisz żółwia sałatą i bioreptem. Mlecz- to dobry wybór, ale powinieneś dawać żółwiowi też inne pokarmy- np. koniczynę, babkę ( na stronie głównej znajdziesz rośliny polne dla zółwi).

Żółwia karmimy raz dziennie.

Jakiej wielkości jest to terrarium? MOże daj też fotki terra?

Piramidek się nie pozbędziesz. MOżesz jedynie zadbać o to, by nie tworzyły się większe- dobrą dietą, lampą (UVB), wilgotnością.

W sumie nie wiem jak podejść do tego podłoża- trochę dziwna mieszanka ( ja się z nią nie spotkałam). NIe lepsza byłaby po prostu ziemia? Kawałek łąki z różnymi roślinkami? MOżesz to ukopać gdzieś daleko od ulicy, a żółw będzie miał lepiej...
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: stanpodolak w 04.06.2009, 10:33:13 am
a czy te piramidki są grożne dla żółwia?
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: Świetlik w 04.06.2009, 11:03:51 am
Trudno mówić tutaj o niebezpieczeństwie- ono jest, jeśli będą się powiększać. Takie piramidki mogą prowadzić do poważnych zmian wewnętrznych, jeśli będą większe. Na stronie głównej są dwa teksty na ten temat. Podam Ci linki:

http://www.zolw.info/hodowla/choroby/tworzenie-sie-garbow-u-europejskich-zolwi-ladowych

http://www.zolw.info/hodowla/choroby/syndrom-piramidalnego-wzrostu-tarczek-u-zolwi-ladowych-PGS

Ważne jest teraz to, by dbać o żółwia- zapewnić mu takie warunki, by nie powstawały większe piramidy. Czyli: dieta, wilgotność, UVB, temperatura- no i ważna rzecz- możliwość korzystania ze słońca. POstaraj się, by żółw w słoneczne dni ( deszczyk oczywiście też nie zaszkodzi) mógł się grzać na słońcu- czyli wybieg ogrodowy lub balkon. To najlepiej pomoże żółwiowi i poprawi jego kondycję.
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: Basia w 04.06.2009, 12:13:41 pm
stanpodolak, tu na tej stronie znajdziesz wszystko co trzeba wiedzieć.

Świetlik- żólw także nie w słoneczne dini powinien być na dworze, bo słońce jest zawsze, nawet poza chmurami.
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: Świetlik w 04.06.2009, 12:20:46 pm
Zgadzam się Basiu, ja po prostu myślę miarami mojego żółwia i ostatnią pogodą- która w wypadku mojego chorowitka nie jest za dobra na wypady na dwór...Ale jak tylko mamy ok 23-24 stopnie, to żółw jest na dworze, nawet jak są chmury.
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: stanpodolak w 04.06.2009, 12:21:42 pm
Dziękuję za wszelkie uwagi i pomoc - będę się do nich stosować :). Interesuje mnie jeszcze jedna sprawa - otóż na stronie www.zolw.info przeczytałem następującą rzecz:

Cytuj
Na początku powinniśmy się zdystansować od wyobrażenia, że wszystkie żółwie muszą mieć całkiem gładki pancerz. To jest raczej nasze pobożne życzenie, które jak wiadomo nie zawsze się spełnia. Również w naturze u dziko żyjących żółwi rozwijają się na karapaksie garby i zdarzają się również osobniki ze zdeformowanymi pancerzami, co z kolei nie musi wskazywać na chorobę. Pięknie zrośnięte pancerze dają się najczęściej zaobserwować tylko i wyłącznie u osobników żyjących z dala od ludzi, a więc w miejscach nie objętych działalnością człowieka.

Każdy mówi coś innego na temat pancerza - jedni że piramidki są szkodliwe, inni że niektóre żółwie mają już takie bez szkody dla zdrowia. Jak to więc naprawdę wygląda i czy to co zamieściłem u góry jest prawdą. Sorry, że wam tak zawracam głowy ale po prostu chcę wiedzieć jak najwięcej by jak najlepiej prowadzić swoją gadzinkę.

Dziękuję za wyrozumiałość.
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: Beata w 04.06.2009, 13:53:44 pm
Bardzo dobre i potrzebne pytanie. Rzeczywiście jest to trochę zakręcone a samo zjawisko nie do końca zbadane, ale to iż "Również w naturze u dziko żyjących żółwi rozwijają się na karapaksie garby i zdarzają się również osobniki ze zdeformowanymi pancerzami, co z kolei nie musi wskazywać na chorobę." nie stoi w sprzeczności z tym iż generalnie piramidy są objawem patologicznym.

Powstawanie piramid ma złożone podłoże i z tego co dotychczas zbadano główny wpływ na ich rozwój ma zaburzona gospodarka wodna i nieodpowiedni poziom nawodnienia organizmu, ale również niewłaściwa a dokładnie zbyt obfita w białko dieta, gdyż taka dieta jest po prostu dietą odwadniającą.

Trawienie białka zużywa dużo wody dlatego taka dieta dodatkowo odwadnia i obciąża organy wewnętrzne, powoduje też raptowny wzrost. Taka dieta w połączeniu z rzadkim dostępem do wody i niską wilgotnością jest nie tylko szkodliwa dla ogranów wewnętrznych ale i powoduje piramidy.

Zauważ jednak, że w cytowanym artykule autor wyraźnie rozróżnia piramidy powstałe w wyniku rzadkiego dostępu do wody (wysychanie zbiorników wodnych w rejonach gdzie żyją opisane żółwie) i związane z tym zaburzenia gospodarki wodnej a piramidy powstałe w wyniku nieprawidłowej diety.
Jest dokładnie ukazane na zdjęciach jak w tym drugim wypadku deformuje się kręgosłup żółwia a same deformacje mają taki bardziej kanciasty, kwadratowy wygląd. Natomiast u żółwi które cierpią na rzadki dostęp do wody pitnej tworzą się stożki lecz nie wpływa to na kształt pancerza i co za tym idzie - deformację kręgosłupa. I o ile te pierwsze deformacje nie wpływaja w odczuwalny sposób na stan zdrowia żółwia o tyle te drugie tak gdyż są wynikiem zmian chorobych.   
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: stanpodolak w 04.06.2009, 14:01:23 pm
Mój żółw , ma stały  dostęp do wody i jest kąpany w wodzie około 30 minut

ps.takiego juz go kupiłem ale boje sie ze to bedzie rosnąc
Tytuł: Odp: Problem?
Wiadomość wysłana przez: ankan w 04.06.2009, 14:25:55 pm
To z dostępem do wody w porządku.
Zmodyfikuj mu zatem dietę - przed wszystkim wzbogać o inne roślinki - powinien na posiłek dostawać 10-12 gat. roślin a nie tylko mlecz. Dawaj mu 1x dziennie - rano. Porcję dostosuj do żółwia - powinien zjadać wszystko - jak coś zostaje - to porcja była za duża.
I może zmień to podłoże na ziemię/darń. Trociny to dość dziwne zestawienie. Lepiej do  ziemi domieszać kostki z włókna kokosowego. Konieczny rteż jest wybieg zewnętrzny - szkoda w lato żółwia trzymać w terra.
Dziub wyglada w porządku..:)
Piramidek które powstały nie zmienisz. Ale powinieneś przyhamować nadmierny wzorst żółwia i ich dalsze powstawanie.