Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 21:50:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przeziębienie ?  (Przeczytany 10840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #15 dnia: 08.11.2016, 17:37:53 pm »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #16 dnia: 08.11.2016, 18:46:25 pm »
Tam na pewno nie ma prawidłowej wilgotności bo drewienka jej nie utrzymają. To raz. Dwa, że terrarium jest odkryte, przez co wilgotność bardzo szybko spada. Żółw może kichać bo jest za sucho.

Sam produkt z Twojego linka nie może być podłożem bo to glina wędkarska, do tego rozpraszająca. Jako podłoża używa się gliny wiążącej, ale wymieszanej z ziemią.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #17 dnia: 08.11.2016, 19:18:18 pm »
Czy ta glina http://lowisko.net/458,glina-kanal-wiazaca-lekka-gorek.html w połączeniu z ziemią z ogródka może być jako podłoże ? Poszukam coś czym będzie można przykryć terrarium .

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #18 dnia: 08.11.2016, 22:04:34 pm »
Krystian, wyciągnij żółwia, rozgrzeb trochę podłoże przy zapalonych lampach i zobaczysz czy się coś unosi. Jeśli tak to drewienka są tak przesuszone, że pylą. Z tego co kiedyś gdzieś przeczytałam żółw grecki powinien mieć w strefie chłodnej temp. ok 25 st. C i wilgotność bodajże na poziomie 70%; w suchej zaś powyżej 35 st. C, ale max 40 st. C, wilgotność ok 50% - poszperaj gdzieś w necie. Drewienka bukowe nie utrzymują wilgoci, a u mnie w terra rano bez pryskania i bez zapalonych lamp wilgotność jest na poziomie ok 55% (mam terra otwarte), więc podejrzewam, że u Ciebie też będzie podobnie. KUP ZATEM HIGROMETR!

Nie, to mało prawdopodobne, że żółwiowi coś wpadło w oczko i przez to kicha. Spuchnięte oczka ma od kichania / pylenia podłoża. Jeśli żółw jest aktywny i ma apetyt, na razie można wykluczyć inne choroby czy przedawkowanie witamin (lub awitaminoza).

Nie, żółw w żadnym wypadku nie powinien jeść ziemi - grozi to zaczopowaniem jelit.

Sepię możesz kupić także rozdrobnioną - w postaci proszku. Sprawdź jednak skład, bo część z nich zawiera np. popiół, a to ma być sepia. Możesz kupić np. taką z wit. D3. Wtenczas taką możesz posypywać jedzenie, ta przylepi się do roślinek i żółwik to zje.

Pozdrawiam.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #19 dnia: 08.11.2016, 22:22:04 pm »
Jak żółw jest zdrowy to chyba nie potrzebuje D3?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #20 dnia: 08.11.2016, 23:34:30 pm »
Krystian tu http://sklep.gorek-gliny.pl/?48,glina-rzeczna-2kg masz dobrą glinę i to jeszcze z samego żródła więc najtaniej.
Możesz zmieszać ją z ziemią z ogródka lub kupić "ziemię Bełchatowską" z tego samego sklepu.
Warto także na ziemi położyć wyciętą darń.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #21 dnia: 09.11.2016, 02:32:42 am »
Jeśli żółw je ziemię - a je ją z różnych powodów, np. zbyt szybko rośnie, brak witamin, kłopoty z trawieniem - to będzie ją jadł dalej - wymieszaną czy nie. Jedynym sposobem jest wg mnie gęsta darń, gdzie żółw będzie miał utrudnione dojście do ziemi; jednak gdy zacznie kopać..

Z tą wit. D3 to był przykład, podobno wit. D3 wzmaga przyswajanie wapnia  - akurat nie jestem naukowcem z tej dziedziny - jednakże coś o niej wiem i  w drodze dedukcji, że żółw ma trochę małe źródło światła i chociażby dlatego że jest młody to sądzę, że D3 mu nie zaszkodzi, choć oczywiście nie namawiam ;) i z umiarem oczywiście!

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 09.11.2016, 02:35:04 am wysłana przez Sallsa »

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #22 dnia: 09.11.2016, 02:41:16 am »
Nie rozumiem też dlaczego terrarium ma być przykryte? W celu wykluczenia ewentualnych alergenów??

W większości mi znanych przypadków terraria dla żółwi lądowych są odkryte.. :)
« Ostatnia zmiana: 09.11.2016, 02:45:00 am wysłana przez Sallsa »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #23 dnia: 09.11.2016, 10:40:03 am »
Nie rozumiem też dlaczego terrarium ma być przykryte? W celu wykluczenia ewentualnych alergenów??

W większości mi znanych przypadków terraria dla żółwi lądowych są odkryte.. :)

W celu podniesienia wilgotności. U młodych żółwi wyższa wilgotność jest ważna nie tylko jeśli chodzi o układ oddechowy, ale i o prawidłowy wzrost pancerza.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #24 dnia: 09.11.2016, 17:30:49 pm »
Nie rozumiem też dlaczego terrarium ma być przykryte? W celu wykluczenia ewentualnych alergenów??

W większości mi znanych przypadków terraria dla żółwi lądowych są odkryte.. :)
Tak jak Dorota napisała.
A ja od siebie dodam jeszcze że mieszkając w bloku po włączeniu ogrzewania wilgotność leci na łeb. Nie pomagają nawet 3 nawilżacze powietrza które mam na grzejniku. Więc już w zeszłym roku zacząłem przykrywać. Teraz w dzień wilgotność jest ponad 70% a w nocy ponad 90%.
Poniżej fotka prostego przykrycia.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #25 dnia: 10.11.2016, 17:57:47 pm »
Dzięki za odpowiedzi :) Jednak czy w tym przypadku jest to oby dobra rada? Skoro coś żółwia uczula - do końca nie znamy przyczyny; jako podłoże są drewienka bukowe, które po pierwsze nie absorbują wilgoci i dwa - istnieje prawdopodobieństwo, że są tak przesuszone, że pylą oraz nie wiemy jaka jest tam wilgotność (brak higrometru).. Czy oby na pewno zamykać terra?

Hmm czy po zamknięciu terrarium (oczywiście z dostępem do powietrza) nie nasilą się jeszcze bardziej wcześniej wymienione objawy, typu kichanie? Brak cyrkulacji powietrza przy ew. pyleniu nie jest chyba najlepszym wyjściem? Co o tym myślicie?

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 10.11.2016, 18:00:27 pm wysłana przez Sallsa »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #26 dnia: 10.11.2016, 22:35:48 pm »
To nie uczulenie a podrażnienie śluzówki spowodowane pyleniem/zbyt niską wilgotnością. Zmiana podłoża powinna załatwić sprawę. Drewienka się dla młodego greka nie nadają i tyle.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #27 dnia: 10.11.2016, 23:01:24 pm »
Doru, sądze / wiem, że masz ogromne doświadczenie, ale co zrobić gdy Gadziorek zjada ziemię? Ten jeść jej nie może. Co zrobić w takim przypadku?
Pozdrawiam bardzo serdecznie! :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #28 dnia: 11.11.2016, 01:46:43 am »
Dzięki za odpowiedzi :) Jednak czy w tym przypadku jest to oby dobra rada? Skoro coś żółwia uczula - do końca nie znamy przyczyny; jako podłoże są drewienka bukowe, które po pierwsze nie absorbują wilgoci i dwa - istnieje prawdopodobieństwo, że są tak przesuszone, że pylą oraz nie wiemy jaka jest tam wilgotność (brak higrometru).. Czy oby na pewno zamykać terra?

Hmm czy po zamknięciu terrarium (oczywiście z dostępem do powietrza) nie nasilą się jeszcze bardziej wcześniej wymienione objawy, typu kichanie? Brak cyrkulacji powietrza przy ew. pyleniu nie jest chyba najlepszym wyjściem? Co o tym myślicie?

Pozdrawiam.
Jeśli po zamknięciu terra wzrośnie wilgotność to i same drewienka będą wilgotne dłużej i przestaną pylić. A na pewno miej niż teraz.
 
Racja jest że drewienka przestaną całkowicie pylić tylko jak zalejemy je całe wodą.
Zasłonięcie terra nie wpłynie znacząco na wentylację o ile zostawimy szczelinę na wymianę powietrza. Zresztą codziennie wykonujemy jakieś czynności przy terrarium. Patrząc na sposób zamocowania lampek w akwarium i tak nie da się jego szczelnie przykryć. A jeśli nadal ktoś będzie się niepokoił to można wyciąć w przykryciu otwory po przeciwnej stronie lampki z żarówką grzejną.

Co do zjadania ziemi to ja zrobił bym eksperyment. Wsadził bym żółwia do zastępczego terra czy większego pojemnika i poobserwował. Czy aby to jedzenie ziemi nie jest czasem tylko ciekawością żółwia. Żółw widząc coś rzadko lub pierwszy raz smakuje każdą rzecz.
Takie obserwacje poczyniłem w przypadku moich żółwi. Jak tylko dodam coś nowego do wystroju to od razu chcą ją zjeść. I to obojętnie jaki ma kolor czy kształt. Tak było z nowym higrometrem, kępkami mchu, jaśniejszą ziemią, nowymi kamieniami czy korzeniami. Jak tylko nowość okazała nie łatwa do wzięcia do pyska a nie była jadalna od razu ją wypluwały. Owszem czasem próbowały kilka razy ale potem już nie zwracały na nie uwagi.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #29 dnia: 11.11.2016, 09:48:00 am »
Wykopię trochę ziemi z ogródka i zobaczę czy nadal będzie ją chciał jeść .