Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 03:57:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przeziębienie ?  (Przeczytany 10837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #30 dnia: 11.11.2016, 09:48:53 am »
Czy ta ziemia ze sklepu wędkarskiego może być bez gliny jako podłoże ?

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #31 dnia: 11.11.2016, 12:02:49 pm »
Przez 2 miesiące sepia chyba pomogła  :D .   Wsadziłem Edka do miski i nie ruszył ziemi , ma teraz mały kawałek w terra ziemi i też jej  nie rusza :)

Offline adrian7667

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #32 dnia: 11.11.2016, 16:12:24 pm »
Witam z racji ze niewiem jak zaczac nowy watek jestem tu nowy to wkleje sie do tego . od tygodnia jestem posiadaczem zolwia lamparciego wzielem go od dziewczyny ktora jak mi sie wydaje slabo sie nim zajmowala . nie wiem czy mial grzanie i odpowiednia diete . zolw ten tydzien spedzil w kartonie po tv niestety  nie moglem wczesniej zrobic mu terra . zolw bedzie je mial dopiero jutro . zolw ma lustrzake pod ktora moze sie grzac ale z niej nie korzysta jest ospaly malo ruchliwy pije tylko jak go kapie je tez tylko po kapieli i to niewiele glownie sucha babke zywe rosliny omija cay dzien prawie spi . z tego co czytalem moze miec awitaminoze lub po prostu jeszcze jest w stresie poniewaz mial zle warunki . moze byc tez zarobaczony ale jak mam oddac kal do weterynarza jak zolw ma rozwolnienie . prosze o jakas podpowiedz

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #33 dnia: 11.11.2016, 17:55:49 pm »
Krystian, cieszę się, że Edek nie zjada już ziemi, ale nadal Go obserwuj czy nie dziobie po kryjomu. A jak z kichaniem? Uspokoiło się? :)

Cześć Adrian, fajnie że się tu pojawiłeś i zaopiekowałeś Żólwikiem. Przydałoby się jednak przekleić Twój wątek do innego działu ;) Proponuję poczytać Ci wiadomości ze strony głównej oraz z tego forum (działy: Pierwsze kroki, Terrarium i wybieg etc.) znajdziesz tam podstawowe informacje oraz wiele przydatnych wskazówek jak prawidłowo opiekować się Żółwiem. Temat rozwolnienia już był poruszany na forum - poszukaj :) Jeśli niepokoi Cię stan Pupila wstaw jego zdjęcie w tym dziale (Choroby) i opisz warunki w jakich był trzymany i co Cię niepokoi.

Pozdrawiam.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #34 dnia: 11.11.2016, 19:06:26 pm »
Dzisiaj tylko wąchał ziemię ale jak najszybciej muszę zmienić mu całe terra na ziemię bo teraz z niewyjaśnionego powodu zachciało mu się drewienek , 1 ledwo wyciągnąłem mu z dzioba :O . Kichanie chyba w miarę ustało od kilku dni tylko wczoraj 1 kichnął ale nie wiem czy to nie przez rzeżuchę bo jadł ją 30 minut przed kichnięciem .

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #35 dnia: 11.11.2016, 19:12:19 pm »
Czy żywienie Edka w zimę mogłoby być oparte tylko na świeżych roślinach ? Chciałem go przekonać do suszu ale coś mi nie wyszło i zgred dalej wybrzydza  >:( . Ma rzeżuchę i trzykrotkę  ( za nimi raczej nie przepada ale czasami coś skubnie ) , jutro kupię mu rukolę i roszponkę i zamówię nasiona mniszka . Dzisiaj dałem mu trochę marchewki . Czy podawanie  pół plastra pomidora raz na tydzień może być urozmaiceniem ?

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #36 dnia: 11.11.2016, 20:37:56 pm »
Żółwie trudno przekonać do suszu. Ja mojemu co roku suszę rośliny z działki, ale ich nie rusza. Nie wiem co z pomidorem - ja sądzę, że nie i bym raczej nie podawała. Mój jako urozmaicenie uwielbia cukinię (zarówno zieloną, jak i żółtą). Ja mojemu sieje różne rośliny w doniczkach, kiełki (te też jako urozmaicenie) dodatkowo na balkonie jeszcze rosną mi kwiaty, które Żółwiczka uwielbia :)

Dużo zdrówka dla Edmunda! :) Faaajnie, że już z Nim lepiej :)

Pozdrawiam.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #37 dnia: 12.11.2016, 00:35:23 am »
Żółwie trudno przekonać do suszu. Ja mojemu co roku suszę rośliny z działki, ale ich nie rusza. Nie wiem co z pomidorem - ja sądzę, że nie i bym raczej nie podawała. Mój jako urozmaicenie uwielbia cukinię (zarówno zieloną, jak i żółtą). Ja mojemu sieje różne rośliny w doniczkach, kiełki (te też jako urozmaicenie) dodatkowo na balkonie jeszcze rosną mi kwiaty, które Żółwiczka uwielbia :)

Dużo zdrówka dla Edmunda! :) Faaajnie, że już z Nim lepiej :)

Pozdrawiam.
Najlepszym sposobem na przekonanie żółwia do jedzenia suszu jest post. Zwykle po kilku dniach od razu zjada co mu się podłoży. Jedne rośliny oczywiście chętniej je od innych a niektórych nawet nie ruszy. A kilku dniowa głodówka dla zdrowego żółwia to nic. Zresztą żółwie są przystosowane do czasowego braku jedzenia i nawet dwa tygodnie nie robią na nich wrażenia.


Czy ta ziemia ze sklepu wędkarskiego może być bez gliny jako podłoże ?
Może być. Tylko nie wiem czy da się tą ziemię dobrze ubić. Z dodatkiem gliny (nawet niewielki w postaci jednego opakowania na 10 ziemi)sprawia że ziemia jest bardziej ścisła. A podczas kopania ziemia tak łatwo się nie obsypuje.

Witam z racji ze niewiem jak zaczac nowy watek jestem tu nowy to wkleje sie do tego . od tygodnia jestem posiadaczem zolwia lamparciego wzielem go od dziewczyny ktora jak mi sie wydaje slabo sie nim zajmowala . nie wiem czy mial grzanie i odpowiednia diete . zolw ten tydzien spedzil w kartonie po tv niestety  nie moglem wczesniej zrobic mu terra . zolw bedzie je mial dopiero jutro . zolw ma lustrzake pod ktora moze sie grzac ale z niej nie korzysta jest ospaly malo ruchliwy pije tylko jak go kapie je tez tylko po kapieli i to niewiele glownie sucha babke zywe rosliny omija cay dzien prawie spi . z tego co czytalem moze miec awitaminoze lub po prostu jeszcze jest w stresie poniewaz mial zle warunki . moze byc tez zarobaczony ale jak mam oddac kal do weterynarza jak zolw ma rozwolnienie . prosze o jakas podpowiedz
Prześledź wątki w dziale http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/
Masz tam wiele bezcennej wiedzy na temat Żółwi lamparcich. w tym dziale jest mój temat http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/elegant-i-lasuch/ o żółwiach. Mam także temat o budowie terrarium http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/ksztalt-terrarim-dla-lamparta/

To że żółw nie korzysta z lampki grzewczej może być zależne od temperatury. Na wysokości pancerza żółwia temperatura powinna wynosić 35 stopni Celsjusza. Pod lampką połóż mu płaski kamień. Powodem może być też to że jeszcze się oswaja. Jak dostanie właściwe terrarium to może też być nieśmiały.
Podstawową sprawą jest byś poszedł jak najszybciej do weterynarza. Podaj miejsce zamieszkania a pomożemy ci znaleźć dobrego specjalistę znającego się na żółwiach. On zadecyduje jaki jest jego stan zdrowia i ewentualnie zrobi mu badania.
Piszesz że ma rozwolnienie, czyli co kupa ma konsystencję papki? Bo żółwie lamparcie mają mniej zwięzłą kupę ze względu że piją dużo wody. Wstaw zdjęcia swojego żółwia a jak masz to i kupy też. 
Jeśli jednak ma naprawdę rozwolnienie to dieta poprzedniej właścicielki składała się pewnie z owoców, sałaty, pomidorów i innych warzyw. A jest to bardzo niezdrowe. Czytałem też że weterynarz może zrobić badanie na obecność pasożytów poprzez zrobienie wymazu z kloaki. Więc czym prędzej do weta.
Bo jeśli włożysz go do nowo urządzonego terra a jest on zarobaczony to całe podłoże będziesz musiał wyrzucić. A wyposażenie terra zdezynfekować.

A i jeszcze jak byś chciał mogę ci odsprzedać własnoręcznie, ręcznie zbierane rośliny dla żółwia. 
« Ostatnia zmiana: 12.11.2016, 00:37:04 am wysłana przez Kamil56 »

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #38 dnia: 12.11.2016, 02:16:05 am »
Kamil, prześliczne są te Twoje Żółwiątka! :-) Widziałam, że w terra masz darń - było w niej jakieś robactwo? Bo u mnie kiedyś tak.. istna wylęgarnia :/ Trawka wyczyszczona, przebrana, a gdy już znalazła się w terrarium to po kilku dniach za sprawą ciepełka i wilgotności była masakra. Stworzyłam idealny mikroklimat dla owadów :P

A co do suszu, to próbuję przekonać do niego moją Żółwiczkę od ponad 15 lat.. z marnym skutkiem, bo już mnie wyczuła i wie, że się nad Nią w końcu zlituję ;) Z Klementynką znamy się jak dwa łyse konie - ponad 20 lat razem. Mam z Nią bardzo duży kontakt, znam Jej zachowania, upodobania, nawet spojrzenia; Ona raguje na różne rzeczy czy na mnie, prawie jak pies czy kot. Innymi słowy: uważam Żółwie za jedne z bardziej inteligentych zwierzątek na ziemi :) Pozdrawiam.


Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 12.11.2016, 02:27:39 am wysłana przez Sallsa »

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #39 dnia: 12.11.2016, 08:57:09 am »
W końcu znalazłem coś co mu smakuje równie jak mlecze :D Rukole i roszponkę mogę podawać dość często ?

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #40 dnia: 12.11.2016, 11:46:23 am »
W zimę owszem :-) dostępna jest jeszcze w sklepach np. cykoria, bazylia, mięta, melisa  - może też coś z tego polubi?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #41 dnia: 12.11.2016, 12:23:34 pm »
Kamil, prześliczne są te Twoje Żółwiątka! :-) Widziałam, że w terra masz darń - było w niej jakieś robactwo? Bo u mnie kiedyś tak.. istna wylęgarnia :/ Trawka wyczyszczona, przebrana, a gdy już znalazła się w terrarium to po kilku dniach za sprawą ciepełka i wilgotności była masakra. Stworzyłam idealny mikroklimat dla owadów :P

A co do suszu, to próbuję przekonać do niego moją Żółwiczkę od ponad 15 lat.. z marnym skutkiem, bo już mnie wyczuła i wie, że się nad Nią w końcu zlituję ;) Z Klementynką znamy się jak dwa łyse konie - ponad 20 lat razem. Mam z Nią bardzo duży kontakt, znam Jej zachowania, upodobania, nawet spojrzenia; Ona raguje na różne rzeczy czy na mnie, prawie jak pies czy kot. Innymi słowy: uważam Żółwie za jedne z bardziej inteligentych zwierzątek na ziemi :) Pozdrawiam.


Pozdrawiam.
W trawie było kilka dżdżownic, te które zobaczyłem to wyciągnąłem. Choć nie potrzebnie bo pod starą darnią w terra było ich ze 40.
Były i inne owady, zabiłem jakieś chrząszcze, krocionogi i kilka mrówek. Właściwie to nie przejmuję się za bardzo owadami w terra. Te które zauważam na bieżąco są usuwane. Żółwiom nie przeszkadzają.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #42 dnia: 12.11.2016, 12:31:47 pm »
W końcu znalazłem coś co mu smakuje równie jak mlecze :D Rukole i roszponkę mogę podawać dość często ?
Możesz podać też jarmuż. Ma sporo wapnia w sobie.
Wszystkich roślin sklepowych nie powinno się podawać w przewadze.
Po prostu nie powinny być podawane jako podstawa żywienia. Wiesz że w zimę rośliny słabo rosną więc podają im więcej nawozów.
Na przeżycie wystarczą. Podawaj nie codziennie.

Jeśli zima będzie maiła taki charakter jak zeszłoroczna to śmiało możesz szukać mlecza i babki lancetowatej do czasu jak nie przyjdzie mróz przynajmniej -5.
Dam Ci radę. Często ładne świeże liście mniszka są pod opadłymi liśćmi drzew, najczęściej przy krawędzi trawnika. Nie są może za duże ale dla jednego żółwia w godzinę nazbierasz akurat na 3-4 dni.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #43 dnia: 12.11.2016, 12:42:15 pm »
Jak zobaczę coś z tych roślin w sklepie to na pewno  kupię dla gadziny . Poszukam mleczy pod śniegiem :) .  Od wczoraj Edek cały dzień leży pod lampą .