Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 16:26:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przeziębienie ?  (Przeczytany 10835 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Przeziębienie ?
« dnia: 02.11.2016, 17:49:32 pm »
Witam . Posiadam żółwia greckiego , jest młody . Od jakiegoś czasu zauważyłem  że  dziwnie " piszczy , kicha " , myślałem że jest to spowodowane zbyt niską wilgotnością , zraszałem mu terrarium kilka razy dziennie  . Kichanie ustało na kilka dni , lecz dzisiaj zaczęło się to znowu , cały czas piszczy i chowa głowę ( robi to co kilka minut lub częściej ) . Nie ma wydzieliny z nosa :(

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #1 dnia: 03.11.2016, 18:27:11 pm »
Hmm a może to wina podłoża, które np. pyli? Jeszcze inna opcja, która przychodzi mi na myśl to jedzenie. Moja Żółwiczka uwielbia liście bazyli, ale po nich zawsze kicha. Jeśli Żółwik się przeziębił to nie zaszkodzi mu zrobić ciepłej kąpieli w rumianku, a jeśli nawet nie jest przeziębiony to oczyści sobie nozdrza.

O ile nie ma kataru i nie jest apatyczny (jest ruchliwy, je) to wydaje mi się, że nie jest to przeziębienia, tylko coś podrażnia mu nosek. Sprawdź też czy ma czyste nozdrza, bo moja kiedyś miała w jednej dziurce ziarenko piasku - widocznie wpadło jej na wolnym wybiegu. Żólwiczka była nerwowa i kichała. Po pozbyciu się objawy minęły.

A jaką masz wilgotność w terra?
Pozdrawiam.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #2 dnia: 03.11.2016, 21:59:32 pm »
Podłoże to drewienka bukowe , one chyba nie pylą ? Niedługo jadę z Edmundem na odrobaczenie więc weterynarz sprawdzi dokładniej nozdrza . Nie wiem jaka dokładnie jest wilgotność ale wydaje mi się że odpowiednia ( zraszam mu 2 - 3 razy dziennie ) .

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #3 dnia: 04.11.2016, 00:08:27 am »
Przydałoby się warunki opisać dokładniej, jakie terrarium, temperatura... Co do wilgotności to drewienka bukowe kiepsko ją trzymają a pryskane najczęściej prędzej czy później zaczynają pleśnieć.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #4 dnia: 04.11.2016, 18:18:58 pm »
A może masz sianko w terrarium? Kilka lat temu moja Żółwiczka miała je w jednej części terra, ale po nim bardzo kichała. Nie wiem dlaczego, ale sianko ją bardzo drażniło, a gdy je wyrzuciłam problem zniknął.

Doru ma racje, że drewienka bukowe pryskane wodą po czasie mogą pleśnieć; sprawdź czy już nie ma na nich pleśni (?)

Hmm proponuję Ci zakupić higrometr, ja mam taki z termometrem. Będziesz wiedział dokładnie ile pryskać, bo tak to Żółwik może ma za wilgotno? Pamiętaj też, że żółwie są bardzo wrażliwe na przeciągi.

Zabezpiecz dobrze Żółwika przed podróżą. Jedziesz do gadziego specjalisty? Napisz dlaczego odrobaczasz? Znaleziono pasożyty po zbadaniu kału czy robisz to profilaktycznie? Miej na uwadze, że lekarz powinien dokładnie sprawdzić stan Żółwia przed odrobaczeniem, bo jeśli ten kicha jak jest chory to ja bym w tym czasie nie odrobaczała (jeśli nie ma wyraźnych ku temu powodów).

Masz lampy w terra? Ważna jest też temperatura. Napisz coś więcej min. o warunkach w jakich Twój pupil mieszka, dieta etc., bo tak to trochę ciężko zgadywać ;)

Pozdrawiam

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #5 dnia: 07.11.2016, 15:01:36 pm »
Siano Edek miał ale teraz zostało tylko trochę kłosów w całym akwarium  , to raczej nie przez nie bo gdy spał zakopany w sianie to nic nie słyszałem .       Drewienka na razie nie pleśnieją ( spryskuję więcej po szybach ) . Temperatura pod lampą grzewczą (60w) to ok. 29-31 a w  dalszej części ok. 25 .       
Przeciągów raczej nie ma , żółw jest oddalony o kilka metrów od drzwi i okna . Niestety nie jadę do specjalisty gdyż w pobliżu takiego weterynarza nie ma  :( . Przed odrobaczeniem zrobię badanie kału żółwia ale myślę że jest zarobaczony na 100% gdyż jeszcze nigdy go nie odrobaczałem .                                            Oprócz tego że czasami kicha to chyba nic mu nie dolega , od tego czasu gdy kichnął kilkanaście razy trochę się to uspokoiło , wczoraj zrobił to kilka razy ale mniej niż wcześniej . Lampy mam dwie 1 uvb 10% i druga grzewcza 60w . Akwarium ma wymiary 110x50x40  , jest dość spora miska/basen . Jedzenie podaję mu z ręki albo kładę na kamieniu . Dieta składa się głównie z mleczy , babki lancelotowatej i kilku rodzai koniczyny . Na zimę posadziłem mu rzeżuchę i mam zamiar kupić nasiona mleczu . Od wczoraj nie karmię go aby zaczął jeść susz . 

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #6 dnia: 07.11.2016, 15:02:22 pm »
A to zdjęcie całego mieszkania .

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #7 dnia: 07.11.2016, 16:44:18 pm »
Koniecznie zmień mu podłoże na ziemię. Drewienka nie są wygodne dla niego.
Abyś się przekonał to przejdź się w klapkach czy na boso po grubym żwirze np takim jak pod torowiskiem.

Do weta powinieneś koniecznie jechać. Skąd jesteś to może wskażemy najbliższego specjalistę?

Samo lokum bardo monotonne. Powinien mieć jakieś korzenie kamienie po których może się wspinać.
Lokum słabo doświetlone, ciemne wręcz. Żółwie wolą bardziej doświetlone terra bo wtedy są bardziej aktywne.
Pod lampką grzewczą powinien być płaski kamień. Dzięki temu że kamień się nagrzewa to żółw jest grzany i od góry i od spodu.
Najlepszym rozwiązanie były by świetlówki wzdłuż akwarium. 

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #8 dnia: 07.11.2016, 16:51:59 pm »
Chciałem zmienić mu podłoże na ziemię jednak od razu chciał ją jeść , myślę że to przez  brak sepii  od jakiś 2 miesięcy ma sepie i po zimie znowu spróbuję zmienić mu na ziemię . Akwarium w rzeczywistości jest trochę jaśniejsze niż na zdjęciu .  Mieszkam w małym miasteczku jakieś 100 km od Olsztyna .

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #9 dnia: 07.11.2016, 17:16:53 pm »
Czy na pewno jest to choroba ? Może coś mu przeszkadza bo robił to tylko wieczorem gdy leżał w miejscu , nigdy nie słyszałem żeby kichał w dzień lub gdy wieczorem chodził .

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #10 dnia: 07.11.2016, 19:14:33 pm »
Dodałem mu kilka kamieni i przestawiłem domek . Pod lampą kamienia nie mogę mu dać bo nie lubi na nim leżeć i często zakopuje się pod lampą . Miał lekko opuchnięte oczy ale wykąpałem go w świetliku u opuchlizna zeszła , może ma/miał coś w nosie i dlatego kichał ? Dzisiaj też kilka razy to zrobił znowu wieczorem i znowu gdy leżał pod lampą  . Może kąpiel pomogła udrożnić mu nos od ewentualnego ciała ? Czy torf mógłby służyć za podłoże w części terrarium ? Czytałem że  pyli ale tylko gdy się go nie podlewa .

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #11 dnia: 07.11.2016, 19:23:10 pm »
:

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #12 dnia: 07.11.2016, 21:25:41 pm »
Jeśli jest tak jak piszesz, że żółw kicha tylko w określonych momentach to na 99% nie jest przeziębiony, tylko może go coś drażni.

Gdyby miał ciało obce to pewnie byś je zauważył. Dla świętego spokoju weź żółwika połóż np. na stół, biurko a swój wzrok skieruj w jego nozdrza - możesz też użyć latarki, tylko nie oślepiaj żółwika. Jak na moje, gdyby coś miał w nosku to by cały czas kichał i po pewnym czasie by miał katar.

Nie mam pojęcia, co może być przyczyną takiego stanu u Twojego Żółwika. A jak wygląda jego kupka?

Jeszcze co mi przychodzi na myśl, to to że żółwikowi może być zimno tam gdzie śpi tudzież baczniej bym się przyjrzała jedzeniu. A może podajesz jedzenie źle wysuszone czy prosto z lodówki? Może Twój żółwik też kicha od rzeżuchy? Ta jest przecież trochę ostra i aromatyczna ;)

Głowa do góry, Twój Edek jest pewnie zdrowy! Gdyby był chory to by non stop kichał i juz pewnie miał katar i inne objawy przeziębienia.

Co do torfu, to ten powinien być wymieszany z ziemią; a jeśli Twój Żółw je ziemie to torf pewnie też bedzie jadł. Niektóre żółwie jedzą ziemię, bo brakuje im składników mineralnych, a jeszcze inne dlatego by 'wspomóc' swoje trawienie. Wprowadź sepię do diety.

A co do odrobaczania to ciężko powiedzieć. Powinno się leczyć pacjenta z choroby a nie z przypuszczeń. Nie sądzę też by była teraz odpowiednia pora roku do transportu żółwika. Zanieś kupkę do badania najpierw. Jeśli nie będzie w niej bakterii czy pasożytów to odpuść sobie, a z żółwiem podjedź do weta na wiosne, gdy będzie cieplej.

Pozdrawiam.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #13 dnia: 08.11.2016, 00:21:59 am »
Nie masz higrometru więc nie można ustalić że wilgotność żółw ma właściwą.
A napisz jak jest temperatura w nocy w miejscu gdzie śpi? Może to być przyczyną kichania także. Może są za duże wahania temperatury?
Moim zdaniem może kichać przez podłoże. Prawdopodobnie zrębki pylą. Skoro spryskujesz głównie szyby to podłoże jest przesuszone.

Proponował bym byś przez kilka dni przykrył czymś terrarium przez całą dobę. Zostaw tylko szparę na kilka centymetrów w pobliżu lampki.
Potem zobaczymy.

Skoro żółw je ziemię to czy dostarczasz mu wapń w postaci sepii? Kup mu sepię, zobacz czy skubie, ewentualnie zeskrob mu na zwilżone jedzenie.
Ja bym tak czy siak kupił nawet w wędkarskim kilka paczek najtańszej ziemi i wsypał w części z domkiem. Nawet jak zje trochę ziemi nie powinno się mu nic stać.

Offline Krystian6666

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie ?
« Odpowiedź #14 dnia: 08.11.2016, 15:08:30 pm »
Edmund dostaje sepię od ok. 2 miesięcy czasami ją skubie ( przez kilka pierwszych dni bardzo dużo jej jadł ) . Faktycznie jedzenie podaję mu od razu z lodówki dzisiaj odczekam aż mlecze się zagrzeją i dopiero mu je dam . Drewienka chyba pylą bo gdy dzisiaj rano się wykopał to miał opuchnięte oczy (wczoraj wykąpałem go w świetliku i wcześniejsza  opuchlizna zeszła )  . Przed odrobaczeniem zrobię badanie kału Edka . Czy kichanie może  być spowodowane tym że jakiś paproch z drewienek wpadł mu do oka ?