Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 01:49:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przyrosty, piramidki?  (Przeczytany 13975 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AndrzejD

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Przyrosty, piramidki?
« dnia: 06.05.2011, 21:22:30 pm »
Witam wszystkich, mój problem dotyczy stanu żółwia, konkretnie skorupy. Żółw ma ponad 2 lata, jest u mnie niecały rok, długość 7cm, staram się zapewnić mu warunki jakie zalecacie na forum (żarówka grzewcza, uvb, odpowiednia wilgotność). Je w miarę zróżnicowany pokarm (mlecze, koniczyna, babka, liście poziomki, liście malin, rukola itp.). Wydaje mi się, że przyrosty są za duże i pojawiają się piramidki. Co sądzicie?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Przyrosty, piramidki?
« Odpowiedź #1 dnia: 07.05.2011, 20:38:42 pm »
Rzeczywiście pancerz nie jest idealnie gładki, ale skoro zauważyłeś skłonność do piramidek a żółw jeszcze młodziutki to możesz je zahamować. Problem piramidalnego wzrostu tarczek został obszernie omówiony w tym artykule ze strony głównej http://www.zolw.info/hodowla/choroby/syndrom-piramidalnego-wzrostu-tarczek-u-zolwi-ladowych-PGS, musisz zrobić rachunek sumienia czy aby nie przekarmiasz żółwika, może ma za mało ruchu, a może wilgoci. Czy zimowałeś żółwia? W czasie hibernacji metabolizm zwalnia i żółw wolniej rośnie. A z tego co się orientuję żółwie szczególnie szybko rosną w pierwszej dekadzie życia, choć rosną przez cały czas. A tak na marginesie to żółw prześliczny, jasnej urody, taka blondyneczka :) Pozdrawiam
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM