Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:01:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ratunku!  (Przeczytany 10603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #15 dnia: 21.12.2008, 14:16:02 pm »
Tak jak poprzednicy pisali. Zwiększyć musisz wilgotność w terra, zarówno podłoża jak i powietrza.
Bez tego nawet wet nie poratuje. Jeżeli masz żarówkę ustawioną tak ze świeci mu prosto na kryjówke, to zmien ustawienie. Zapewne jak rano wstajesz to tez nie lubisz gdy swiatlo Cie razi.
Mozesz przemywac te oczy rumiankiem, nie zaszkodzi. Jezeli przestanie jescto bedziesz musiala karmic na siłę, bo moze się tak stać że będzie osowiały, a to nie jest dobry znak. Nawet jeżeli wszystko już poprawiłaś to taki problem nie zniknie w tydzien, czy nawet dwa. Możliwe że ma też jakieś niedobory wit. A, co może się wiązać z kilkumiesiącznym powrotem do zdrowia.

Jak robi kupy to znak że żyje  ;D 

Oby Nowy Rok przyniósł Tobie same radości z tego żółwia.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #16 dnia: 21.12.2008, 14:27:07 pm »
Mozesz przemywac te oczy rumiankiem, nie zaszkodzi.

No też tak właśnie sądziłam, ale spotkałam się z twierdzeniem, że jednak może zaszkodzić. Bezpieczniejszy byłby świetlik. Rumianek tak na 2-3 kąpiele jest dobry.

Tak jak filipp mówi, to jest taki podstawowy objaw niedoboru wit A. Podaj żółwiowi marchew, dostosuj się do tego co filipp napisał o oświetleniu. Jak po jakimś niedługim czasie to nie minie to koniecznie odwiedź weterynarza. Specjalistę.

Offline pumciaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #17 dnia: 21.12.2008, 16:34:11 pm »
wilgotność ma wysoką. Spróbuje dać mu marchewke. Rumiankiem przemywam, ale mam wrażenie że nie pomaga. Dzięki

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #18 dnia: 21.12.2008, 16:58:16 pm »
Może wilgotność jest aż za wysoka? Jaka jest dokładnie?
Spróbuj kupić świetlik w aptece.

Offline pumciaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #19 dnia: 21.12.2008, 17:32:47 pm »
okolo 65%. Kupie ten świetlikk skoro mówisz że jest lepszy :). Dałam żółwiowi marchewke to wcinał jak szalony. Nie wiedziałam że mu aż tak zasmakuje ;) Jeszcze raz dziekuje

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #20 dnia: 21.12.2008, 18:20:58 pm »
Jeśli to lekka infekcja to świetlik może pomóc. Funduj mu częste kąpiele co pomoże go nawodnić jesli jest nieco odwodniony jak też pozwoli mu wypłukać oczy (żółwie czasem zanurzają głowę w tym celu).
Może być też niedobór wit. A dlatego na razie podwanie marchewki w kontrolowanych ilościach jest dobrym rozwiązaniem. Dużo witaminy A zawiera też mniszek lekarski.
Jeśli problem pojawia się okresowo to przyczyną mogą być też kłopoty trawienne a nawet obecność ciała obcego w jelicie. Spróbuj zaobserwowac kiedy najczęściej sie problem pojawia, czy ma związek np. z wygrzewaniem się. Profilaktycznie w wyadaniu mogą mu pomóc długie ciepłe kapiele, nagrzewania i wysokobłonnikowa karma (tymianek, lucerna).
W ustaleniu przyczyny może pomóc szczegółowy wywiad co do dotychczasowych warunków życia i reakcji na wprowadzane zmiany.
Jeśli to infekcja i jest dość poważna to może być potrzebna specjalna maść do oczu, na razie próbuj ze świetlkiem. Podobnie z niedoborem, niekiedy trzeba zastosować większa dawkę. Skoro nie masz pod ręką dobrego weta to na razie spróbuj opisane wyżej metody i daj znać czy się poprawia i jak ogólnie żółw sie zachowuje.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline pumciaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #21 dnia: 03.01.2009, 11:38:49 am »
Słuchajcie, muszę przyznać, że Wasze rady pomogły. Co prawda sugerując się wypowiedzią Filipa mam nadzieję, że sobie nie "wkręcam". Daję mu trochę marchewki, mniszek również (jego to je właściwie odkąd go mam). Dwa-trzy razy przemyłam mu oczka świetlikiem i nie zauważam już by miał jakiekolwiek problemy z otwieraniem oczek, czy czymkolwiek. Bardzo Wam dziękuję :)

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #22 dnia: 03.01.2009, 12:35:22 pm »
No to super :) Teraz musisz tylko pamiętać o urozmaiconej diecie i  zaprzestać podawania marchewki.

Offline pumciaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #23 dnia: 03.01.2009, 16:45:12 pm »
Na szczęście latem nazbierałam pełno roślin i zasuszyłam :) a żółwik nie wybrzydza i suszki zjada ;)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #24 dnia: 04.01.2009, 23:38:34 pm »
No to fajnie :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #25 dnia: 05.01.2009, 18:58:55 pm »
kolejny który dał się przekonać  ;)
TUPTUŚ