Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:09:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]  (Przeczytany 16219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
Odp: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]
« Odpowiedź #15 dnia: 05.03.2008, 19:25:59 pm »
Dziesiaj juz Stefan nie miał biegunki. Bede go dalej obserwowac i dam wam znac!!

Offline patryk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Odp: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]
« Odpowiedź #16 dnia: 21.04.2008, 11:14:26 am »
mój Milek też tak miał

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]
« Odpowiedź #17 dnia: 22.04.2008, 14:27:17 pm »
A mój Tusiek odkąd wiosna sie zrobiła i wcina mleczyki to robi kupki zielone.
TUPTUŚ

Offline komzar

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]
« Odpowiedź #18 dnia: 18.07.2008, 17:01:58 pm »
 Witam, jestem tu nowy i mam pytanie na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.

Mam kilogramowego żółwia greckiego. Jest karmiony zarówno suchym pokarmem w granulkach jak i zieleninę (mleczyk, babka, koniczyna). Problem polega na tym, że jego odchody są rzadkie i śmierdzące co skutecznie odbiera przyjemność trzymania takiego zwierzaka. Czy taki stan u żółwia jest normalny czy może powinienem go leczyć lub coś zmienić?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]
« Odpowiedź #19 dnia: 18.07.2008, 17:48:51 pm »
Witaj

Z pewnością nie jest to normalny stan rzeczy. Kupka żółwiowa powinna być zwarta i niezbyt cuchnąca.
Jeśli jest wodnista to przyczyną może być niewłaściwa dieta (niedobór błonnika, podawanie owoców) lub(i) obecność w przewodzie pokarmowym pasożytów. Powinieneś próbkę świeżego kału oddać do badania ale jeśli problemem jest zła dieta stan żółwia powinien się poprawić jeśli ja skorygujesz.
Podawaj wyłącznie odpowiednią zieleninę (mniszek, babka itp.) aczkolwiek w sytuacji biegunki szczególnie  jest wskazana lucerna i tymianek. Ten drugi zawiera bardzo dużo błonnika.
Nie podawaj żadnych owoców, warzyw ani granulatów. Wszelkie polskie karmy dla żółwi to zupełne nieporozumienie.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Biegunka szybko prowadzi do odwodnienia, dlatego kąp żółwia codziennie w ciepłej (ok 30 st) wodzie i dbaj by miał stały dostęp do baseniku z wodą.  To pozwoli też szybciej oczyścić organizm z resztek niewłaściwej karmy. Utrzymuj też wysoką wilgotność w terrarium.

Staraj się jak najrzadziej dotykać i przenosić żółwia bo to dla niego spory stres.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Valturman

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 0
Odp: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]
« Odpowiedź #20 dnia: 18.07.2008, 20:30:58 pm »
zalecam oddać kał do badania, miałe podobną sytuacje i skończyło się odrobaczaniem

Offline komzar

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]
« Odpowiedź #21 dnia: 02.08.2008, 21:37:42 pm »
 Dzięki za rady!
Byłem już dwa razy u weterynarza, i okazało się, że konieczne było odrobaczanie. Do tego na razie musi jeść jedynie suchy pokarm (masakra) i może pomału będziemy wprowadzać wybrane roślinki (może jakiejś nie tolerować) w niewielkich ilościach. Ogólnie jest lepiej ale jeszcze nie jest tak jak być powinno.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Rzadkie odchody żółwia greckiego, luźny kał, biegunka [scalony]
« Odpowiedź #22 dnia: 11.09.2008, 08:33:33 am »
Zważywszy na to co napisałeś w poście który jest "w moderacji" (mam na myśli zalecone przez weta mieso, czy serek) radzę Ci skonsultować sposob "leczenia?" za pomocą suchego pokarmu (biorept?) z weterynarzem niezaprzyjaźnionym ale za to kompetentym. Może napisz do A. Maluty o ile nie jesteś z Wa-wy bo szkoda tego Twojego żólwia ...