Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:15:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skorupka  (Przeczytany 947 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Franek12345

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Skorupka
« dnia: 12.08.2022, 16:39:26 pm »
Grzesiu to uroczy żółwik . Grzesiu jest ze mną od prawie 2 lat I jakiś czas temu zauważyłem niedociągnąści w jego skorupie. Otóż tą część skorupy którą ma na ogonie jest wygięta do góry. Grześ jest bardzo energicznym zwierzakiem toteż próbuje często wydostać się z wybiegu. Odkąd jest ciepło wychodzę z nim na około 2 godzinne spacerki do ogrodu. Zaobserwowałem u niego również lekkie piramidowanie ale zapobiegłem sprawie dając mu dawkę witaminy D jednak nie wiem o co chodzi z tą skorupą. Mam zdjęcie z jego przybycia i patrzę na inne żółwia to skorupę mają zawiniętą do dołu i widać om tylko ogon a Grzesiowi widać też skórę
« Ostatnia zmiana: 12.08.2022, 16:42:03 pm wysłana przez Franek12345 »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #1 dnia: 15.08.2022, 00:12:38 am »
Witaj na forum  :)
Wstaw zdjęcie, najlepiej przez Fotosik albo inny hosting zdjęć.
Zamiast spacerów postaraj się o całodobowy wybieg zewnętrzny. To konieczność.

Offline Franek12345

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #2 dnia: 15.08.2022, 14:40:47 pm »

Offline Franek12345

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #3 dnia: 15.08.2022, 14:55:17 pm »
Dodam jeszcze że też chciałem zrobić mu wybieg zewnętrzny ale moi przygłupia sąsiedzi mają z 20 kocurów które łażą po osiedlu i boję się że zrobią mu krzywdę

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #4 dnia: 15.08.2022, 22:58:16 pm »
Wygląda tak jakby szybko przytył i skorupa nie nadążyła mu urosnąć wraz z ciałem.
Opisz jego warunki(pożywienie, terrarium, oświetlenie itp.)

Offline Franek12345

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #5 dnia: 16.08.2022, 09:16:08 am »
Żółw nie ma terrarium tylko kuwetę o wymiarach 70x85cm lampka z żarówką UVB skonsultowany zakup ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym latem karmię go mleczem w inne pory roku rukola przeplatana roszponką, parę razy zdarzyło mi się nakarmić go borówkami. Jedzenie kropię multiwitaminą dla gadów również omówiłem ze sprzedawcą

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #6 dnia: 17.08.2022, 22:21:00 pm »
Wymiary kuwety ok, ale potrzebuje on wybiegu zewnętrznego. Musisz go karmić bardziej urozmaiconym pokarmem, oprócz mlecza warto dodać pokrzywę, babkę zwyczajną, babkę szerokolistną, prosiennicznik szorstki czy pięciornik gęsi.
Zimą powinien zimować a jeżeli nie zimuje to trzeba karmić go suszem.
Napisz skąd jesteś, polecę dobrego weta z okolicy, którego warto odwiedzić.

Zostaw tą witaminę. Witaminy podaje się jedynie po konsultacji z weterynarzem, zamiast witamin warto dać sepię lub jakiś preparat typu Repti Calcium(bezD3)
« Ostatnia zmiana: 17.08.2022, 22:22:31 pm wysłana przez Kenet »

Offline Franek12345

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #7 dnia: 21.08.2022, 08:55:21 am »
Bardzo dziękuję Ci za porady. Mieszkam w Elblągu.
Załatwienie pokrzywy nie będzie problemem, babka i reszta też się znajdą. Jakoś obudujemy mu siatką od góry ten wybieg zewnętrzny. Odnośnie hibernacji, w jaki sposób mam ją przeprowadzić? Czy mam go wsadzić do lodówki na 3 miesiące ?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #8 dnia: 24.08.2022, 10:02:04 am »
Tu masz listę polecanych weterynarzy, chociaż ja zdecydowanie najbardziej polecam dr. Łuczaka z Egzoovet.
Co do zimowania to w tym roku lepiej jej nie przeprowadzać, to skomplikowany proces ale jak się dobrze do tego przygotujesz, wcale nie jest trudny.
 Lek. wet. Joanna Masiukiewicz - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Pomorskie   Gdynia
 
Dr n. wet. Mirosław Kalicki - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Pomorskie   Gdańsk
 
Lek. wet. Jarosław Hajdo   Pomorskie   Gdynia
 
Lek. wet. Karolina Szeszko-Baran   Pomorskie   Słupsk
 
Lek. wet. Przemysław Łuczak - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Pomorskie   Gdańsk
 
Lek. wet. Mirosław Przeworski - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Pomorskie   Gdańsk
 
Lek. wet. Marta Boruczkowska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Pomorskie   Gdańsk
 
Lek. wet. Paulina Kegel - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Pomorskie   Reda
 
Michał Michalski - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Pomorskie   Gdynia
 
Lek. wet. Paulina Plewako - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Pomorskie   Gdańsk
 
Lek. wet. Bartłomiej Lewandowski   Pomorskie   Chojnice
 
Lek. wet. Dariusz Kreft   Pomorskie   Gdynia

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupka
« Odpowiedź #9 dnia: 05.09.2022, 21:45:57 pm »
Czy taka wada pancerza wydarzyła się w ciągu ostatnich 2 lat czy tak go nabyłeś? Podejrzewam, że to drugie. Jest to efekt bardzo złych warunków i/lub diety, czyli braku odpowiedniej dawki UVB, zbyt małej ilości wapnia w pożywieniu (a dużej ilości kwasów szczawiowych), a także zbyt niskiej wilgotności. Jeśli żarówka UVB była konsultowana ze sprzedawcą w sklepie, to zapewne masz świetlówkę kompaktową, która jest niewystarczającym źródłem UVB dla stepka. Kuweta 70x85 to o wiele za mało dla żółwia stepowego, dla malców do 2 roku życia poleca się minimum 100x50, a co dopiero takiego starszego żółwia - minimum 170x80, o ile będzie to dla niego lokum przejściowym między całodobowym wybiegiem zewnętrznym wielkości paru m2, a hibernacją w czasie zimy. Wybieg zbudować, zabezpieczyć przed podkopaniem (wkopane głęboko ogrodzenie), a od góry siatka metalowa na ramce i kocury nie powinny się dostać, a żółw będzie z radością spędzał sezon od wiosny do jesieni w prawidłowych warunkach :) Skorupy niestety się już nie naprostuje, ale można zatrzymać pogłębianie wady.
Pozdrawiam