Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:20:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: śpiący żółw lamparci  (Przeczytany 11285 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #15 dnia: 01.07.2016, 11:40:09 am »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #16 dnia: 01.07.2016, 12:48:28 pm »
Czytałem, porażka!

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #17 dnia: 06.07.2016, 00:43:09 am »
Szukałam szukałam i wyszukałam.

Nasz Stefan jednak jest zarobaczony.trochę mnie niepokoi fakt że jako tako na 100% nie dostał leku na robale. Dostałam malutka dawkę leku i miałam to rozcieńczyc z wodą i dać do picia. Coś tam łyknoł ale nie wiem czy wystarczająca.oprócz tego lekarz kazał mi rozgnieść i dać mu pestki dyni,że nicienie tego nie lubią stwierdził. Mam za 2 tyg znowu dać kał do. Badania. Co myślicie o tym?

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #18 dnia: 06.07.2016, 14:27:01 pm »
My (a piszę tu za siebie i swoje cztery zółwie) myślimy o tym nie najlepiej. Na nicienie u żółwi i innych gadów bardzo skuteczny, nietoksyczny  i łatwy w podawaniu/dozowaniu jest zwykły pyrantel, jeszcze niedawno (nie wiem jak teraz) dostępny w aptekach bez recepty. A "leczenie" żółwi pestkami dyni ma mniej więcej taką samą skuteczność jak smarowanie im miodem du... podogonia chciałem rzec.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #19 dnia: 06.07.2016, 21:16:17 pm »
Pyrantel albo fenbendazol na nicienie, co to za lek do rozcieńczania w wodzie?
A "leczenie" żółwi pestkami dyni ma mniej więcej taką samą skuteczność jak smarowanie im miodem du... podogonia chciałem rzec.
Lepiej bym tego nie ujęła :D

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #20 dnia: 06.07.2016, 21:40:37 pm »
I w takich chwilach dziękuję za to forum. Jutro polecę do apteki to kupić. Dla takiego amatora jak ja to czarna magia jak go leczyć. Nasza pani doktor od gadów pojechała na wczasy, został lekarz który nie bardzo wiedział jak się za niego zabrać, wyczytał w książce o żółwiach co mu dać na te pasożyty...a że na wagę małego 58, przypada 3mg tego leku..a w 1ml płynu jest 10mg leku to nie miał mu jak tego dać więc wymyśliliśmy że rozcieńczymy to z wodą i damy do picia.
Wykąpałam go jeszcze wczoraj w ciepłej wodzie, i niby dałam mu się napić.
Już sama nie wiem. A jak się stosuje te środki które mam nadzieję jutro dostanę w aptece?
I czy mu to nie zaszkodzi po tym co dostał od weta?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #21 dnia: 06.07.2016, 22:05:04 pm »
Jezu co to za wet... istnieje coś takiego jak strzykawka tuberkulinowa, pojemność 1 ml z podziałką co 0,05 ml. Ja z powodzeniem odrobaczałam fenbendazolem w paście żółwia o wadze 32g. Jeśli on na to nie wpadł to w moich oczach skreśla go to jako weterynarza.
Widzę że pisałaś też w innym temacie, odpowiem tu - tak, kwarantanna jest konieczna. Wszystko z terrarium do mycia, żółw na ręczniki papierowe do zakończenia kuracji.

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #22 dnia: 06.07.2016, 22:14:09 pm »
On przyznał się "bez bicia" że nie zna sie na gadach a lekarki co znim pracuje i się zna teraz nie ma. Ok jutro wszystko wyczyszczę i dam ręczniki. W zasadze nie kazał mi dać nic więcej tylko najwyżej przyjśc za 2 tyg. Dziękuje ci bardzo, jutro zakupię to fen....a ile mam mu tego dac i jak ty podajesz??
Normalnie serce mi sie kraję jak patrze jaki siedzi osowiały....

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #23 dnia: 06.07.2016, 23:05:06 pm »
Fenbendazol dostępny jest u weterynarzy, nie pamiętam dawek. Najlepiej skonsultować się nawet telefonicznie z porządnym lekarzem od gadów.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #24 dnia: 07.07.2016, 12:19:56 pm »
Może być że zapisał prazikwantel, też skuteczny przeciw obleńcom, on się w wodzie rozpuszcza.
Natomiast fenbendazol dawkuje sie żółwiom w ilości 50 mg/kg (oczywiście czystego związku, preparatu zawierającego tylko pewien % leku należy podać odpowiednio więcej)  i powtarza  po 2ch tygodniach. W czasie leczenia należy żółwiowi umożliwić jak najlepsze nagrzewanie ciała, bo aktywny jest dopiero metabolit leku więc żółw musi go najpierw "przetrawić".
W przypadku twojego 58g żółwika rzeczywiście trzeba podać ok. 3 mg fenbendazolu.

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #25 dnia: 07.07.2016, 14:13:06 pm »
Hej,
pojechałam dzis do najbliższego weterynarza po tą pastę, i przypadkiem dowiedziałam się że bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania jest weterynarz który zajmuje się gadami. Na moje nieszczęście ta Pani wczoraj urodziła i nie było jej w pracy, była asystentka i po rozmowie z nią stwierdziła że ta pasta była by ok ale ciężko by było dawkę ustalić, zmieszały mi za to jakis proszek 3 ml, połowę dałam mu dziś a połowę mam mu dać za 14 dni. Z trudem się dziś umęczyłam z nim, odwróciłam do góry nogami i kropelkami podawałam do pyszczka, mam nadzieję że wystarczająco dużo wypił. Był osowiały ale po kąpieli sie rozruszał i skubał koniczyne tak że może będzie dobrze. Oczywiście terrarium ma wyczyszczone jest na papierze zostawiłam mu tylko jeden mały kamień pod lampą.

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #26 dnia: 16.07.2016, 13:42:02 pm »
Wczoraj u mojego malucha zdiagnozowano początki zapalenia płuc...już jest po jednej dawce antybiotyku ale nic nie je całkiem stracił apetyt. Jutro drugi zastrzyk i zobaczymy co będzie, leży ospały non stop pod lampą.... :(

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #27 dnia: 16.07.2016, 14:46:10 pm »
Mogę prosić nazwisko weta który zajmuje się żółwiem?

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #28 dnia: 16.07.2016, 23:01:22 pm »
Marta Jabłońska a coś się stało, też chciała bym wiedzieć? co źle że podała zastrzyk?

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #29 dnia: 18.07.2016, 22:53:56 pm »
Domu,możesz odpowiedzieć o co chodzi?