Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 04:19:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: śpiący żółw lamparci  (Przeczytany 11356 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
śpiący żółw lamparci
« dnia: 29.06.2016, 04:50:41 am »
Proszę o.pomoc w ocenie co może być źle

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #1 dnia: 29.06.2016, 08:20:44 am »
zauwazylem u swojego tendencje ze okolo 16 idzie do kryjowki gdzie zasypia, raczej juz nie wychodzi z niej az do zapalenia sie swiatel okolo 7;20. Lampy sa ustawione na wylaczenie okolo 19. Na wybiegu to samo, wybija 16 i zmierza do miejsca spoczynku ;-) Styl zycia ?

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #2 dnia: 29.06.2016, 09:04:43 am »
Proszę opisać warunki? Czy żółw był odrobaczony? Spadek aktywności może być spowodowany pasożytami w organizmie. 

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #3 dnia: 29.06.2016, 14:19:21 pm »
: Mąż zbudował terrarium z drewna sosnowego (jest stolarzem) 117 na 70 więc chyba spoko dla takiego malucha. Ma podeścik na którym sa kamienie i do wygrzewania lampa 35w lustrzanka, świeci się cały dzień. Dodatkowo jak już wyjdzie zaświecam mu UVB i nawet dokupiłam na noc taką fioletową. jedna połowa "sucha" jest wysypana kostkami czy takimi wiórkami grubymi bukowymi i pomieszane z tym włóknem kokosowym tak to chyba się nazywa. A druga część wilgotna to torf zmieszany ze zwykłą ziemią. W kryjówce ma dodatkowo trochę sianka do ewentualneg​o przekąszeni​a. Miseczka z wodą i miseczka na zieleninę jest. Wilgotność po stronie "mokrej" 70 i nie wiem czy to nie za dużo.
(21:45:41) EwaPolak: Dzisiaj już tak się zestresował​am że skontaktowa​łam się z weterynarze​m byłam na wizycie kazał pobrać kupkę i oddać do badania bo nie wie czemu tak jest. A jak go dziś wyciągłam to był taki osowiały do południa,al​e później jak się rozkręcił to coś podjadł i chwile był pod lampą, martwie się strasznie. I nawet nie znam żadnego chodowcy żeby się zapytać co jest nie tak.Chętnie dała bym tu zdjęcia ale nie wiem jak się dodaje. Dużo o tym gatunku czytałam przed kupnem i głównie na waszym forum. temu też się zarejestrow​ałam teraz i proszę bardzo o pomoc.

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #4 dnia: 29.06.2016, 14:20:57 pm »
Byłam dziś u weterynarza, żółw wygląda bardzo dobrze a kupa jest czysta. więc stwierdziła lekarka że pewnie wcześniej był źle przetrzymywany i tak to odreagowuje teraz , kazała dużo wychodzić na pole i dała nam witaminy

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #5 dnia: 29.06.2016, 14:31:04 pm »
Jak dlugo jestes w posiadaniu malucha ? Jesli to dopiero pierwsze dni to mozliwe ze jest jeszcze zestresowany i potrzebuje czasu na aklimatyzacje. Zalecam nie ruszac go z terrarium poki co, zolwie bardzo to stresuje....



Pod lampa grzewcza temperatura powinna wynosic okolo 30 stopni, w chlodniejszej strefie powinna wynosic okolo 22 stopnie, na srodku po swoim widze ze wynosi okolo 25-26 stopni

Ziemia ogrodowa (BEZ NAWOZU), dobrze ubita jest idealnym podlozem dla malucha, osobiscie ciagle szukam idealnej kryjowki w ktorej chcialaby spac i poki co najbardziej preferuje plastikowa doniczke z otworem przez ktory wchodzi do srodka

Uwielbia jesc, ogrodowe liscie rzodkiewki (bez nawozow), mlecze, koniczyne.. niby trawa powinna stanowic 70% dziennego spozycia ale jest na tyle wybredna ze unika jej jak ognia.

Podejrzewam ze ta fioletowa lampa nie przyda ci sie do niczego (ta nocna) gdyz raczej w pokoju nawet w zime masz te 22 stopnie celsjusza a to starczy dla lamparta

kup wylacznik czasowy niech swieci od 8 rano do 20 poki co.. podlacz do niej grzejna oraz uvb.. obie niech swieca 12h dziennie

co 6 miesiecy uvb nalezy wymienic bo traci swoje wlasciwosci. ile % ma to twoje uvb ? Zalecalbym 10%.

U mnie wilgotnosc po stronie suchej to okolo 55-60% mokrej zas 70% w dzien, wzrost do 85% noca

Czekam na wiecej informacji z twojej strony :)

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #6 dnia: 29.06.2016, 22:14:49 pm »
Witam dzięki za odpowiedz.
Mój pod lampą ma 30-33 stopnie. w zimniejszej strefie 25 w dzień w nocy sprawdzałam spadło do 22.
Mój znalazł idealną kryjówkę bo cały czas śpi na suchej strefie w kryjówce ma kostki drewniane ponieszane  z tym kokosowym podłożem i ciuteczke sianka i pod to wszystko się zakopuje, wogóle go nie widać. Boję się go nie budzić że tak zdechnie czy coś się dzieje a ja to przegapię. Swiece mu od 7-8 rano do 21 lustrzanke i uvb ale on wcale z tego nie korzysta.dziś na trawie szalał i wyglądał na zadowolonego ale w terra przekąska i się ukryl.
Nie mogę dodac zdjęć pisze że błąd w ładowaniu od rana próbuje może zła rozdzielczość

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #7 dnia: 29.06.2016, 22:17:55 pm »
Wilgotność po mokrej w dzień 60-70 po suchej jeszcze nie mam miernika polecę jutro do sklepu zakupić bo zapomniałam. Mój trawy też nie chce ale je mlecze i kończynę, kwiatki kończyny też lubi. suche są dobre ale ususzone już szkodliwe dla żółwi tak dobrze się dowiedziałam??

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #8 dnia: 29.06.2016, 22:21:45 pm »
aha ta lampa uvb to 6.0 23W to mało dla niego?

Offline Rzufik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #9 dnia: 29.06.2016, 23:09:55 pm »
Temperatura pod lampą jest ok., w zimniejszej strefie też. Wilgotność jest ok.  Jeśli chodzi o suszone kwiaty to nie są szkodliwe, a w zimie stanowią pożywienie, jeśli się żółwika nie zimuje. Jeśli chodzi o UVB to nie jest za mało, jeśli żółwik będzie dużo wypuszczany na słońce, ale następnym razem polecam kupić 8.0 lub 10.0  :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #10 dnia: 30.06.2016, 10:46:29 am »
Dla lampartów kupujemy uvb 10,0.
Szóstka to za mało. Zresztą ona daje tak mało widma że szkoda na nią pieniędzy.

Koniczynkę podawaj w ograniczonych ilościach. Suszonej koniczyny nie podaje się żółwiom.

Poszukaj w swojej okolicy takich roślin jak:
Babka zwyczajna, Babka lancetowata, Mniszek lekarski, Wyka ptasia, Jasnota purpurowa, Jasnota biała, Pokrzywa zwyczajna (świeże liście podajemy po uprzednim wygnieceniu w szmatce by połamać parzące włoski), Tasznik pospolity, Fiołek polny, Fiołek leśny, Bniec biały, Koniczyna łąkowa.
Młode żółwie zwykle nie chcą jeść trawy. Moje dopiero niedawno same zaczęły skubać trawkę mimo obecności innego jedzenia.
Po prostu zrób tak jak powiedział mi hodowca od którego kupiłem żółwia:" Dawaj im na razie to co lubią a jak podrosną będziesz je  je wychowywać" :)

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #11 dnia: 30.06.2016, 13:02:27 pm »
Zrobiłam dzis wybieg na zewnątrz na skoszonej trawie z młoda kończyną i mleczami, babka też się jakaś znajdzie, dałam mu miskę z woda i zrobiłam domek z pudełka. Patrząc na niego teraz nigdy bym nie powiedziała ze zachowuje sie dziwnie w terrarium. to normalnie ciągle chodzi i skubie trawę, ale jak nadarzyła się okazja by uciec (bo robiłam ogrodzenie) to zaraz schował się pod krzaczkiem.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #12 dnia: 30.06.2016, 13:22:26 pm »
Z czasem minie żółwikowi ta bojaźliwość i jeszcze się zdziwisz jak będzie się patrzył na ciebie tymi słodkimi czarnymi gałami :)

Offline EwaPolak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #13 dnia: 30.06.2016, 23:00:46 pm »
No mam nadzieje bo zazdroszczę wszystkim co maja takie "żywe" osobniki....
Ale jak wrócił dziś po wybiegu to już się nie  ukrył, spał pod lampą.... ;D
Złapałam sie dzis na tym że już go traktuje jak następne dziecko, po południu sprawdzałam że córka na górze śpi, córka w wózku śpi jeszcze dwójka w basenie się kompie i leciałam na wybieg zobaczyć czy jest cały i zdrowy...i runda co 30min :P

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: śpiący żółw lamparci
« Odpowiedź #14 dnia: 01.07.2016, 11:29:30 am »
Ja bym powiedział że to jest ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
I to bez względu czy dziecko czy zwierzę.
Nie mogę przeboleć jak ludzie często mówią" ... to tylko zwierzę, najwyżej zdechnie"!!!!!