Żółwie lądowe > Choroby

Stepowy prośba o pomoc…

(1/1)

Bartoszjas30:
Cześć,

Jestem tutaj nowy i przychodzę z prośbą o pomoc…

Mam malutkiego żółwia stepowego - Ramzes. Niestety nie umiem określić ile ma…zakładam ze nie ma nawet roku.

Terrarium (na początek ponieważ będzie wymieniane na większe) ma 60x40x40. Podłoże ziemia +glina+ piasek przykryte korą bukową. Lampa - grzewcza z UVB w jednym. Temperatura w grzewczej części około 33-35 stopni, w części chłodnej 25-26. Niestety nie mam jeszcze higrometru - nabędę po niedzieli. Żółw posiada oczywiście basen, ale nie ma jeszcze kryjówki (również taką zakupię). Terrarium umieszczone w pokoju gdzie ma dużo spokoju.

I teraz czas na problemy:

1 - żółw kiepsko je….początkowo dawałem mu sałatę rzymską i rukolę bo innymi rzeczami „gardził”… Od dwóch dni jie chce jeść już nawet tego…Dałem mu trochę siana i hibiskusa to skupie sobie siano… Pokrzywy niestety nie chce…

2 - Odmawia jedzeni sepii…jeśli mu coś posypię sepią od razu tego nie chce…

3 - Dzisiaj przed kąpielą zauważyłem, że skorupa po obu stronach jest nieco miękka - ugina się pod naciskiem palcu…i tym jestem PRZERAŻONY…. Żółw nie zimuje, a ja mam go od tygodnia…wiec na wybiegu również jeszcze nie był (a takowy mam przygotowany)

Co mogę zrobić, żeby zaczął jeść bo problem se skorupą prawdopodobnie wynika z braku wapnia…albo juz całkiem świruje i przesadzam…staram się żeby jadł dwa razy dziennie (malutkie porcje zjada). Kapie go co 2 dzień bo wtedy tak naprawdę pije więcej wody… Dzisiaj wykąpałem go w wodzie z eozpuszczoną sepią i wapnem..nie wiem czy to ma sens, ale przyszło mi to do głowy…

Wiem że dużo sterowców pewnie teraz śpi…ale jeśli jest ktoś kto może mi podpowiedzieć co mogę zrobic aby było dobrze będę dozgonnie wdzięczny.

Pozdrawiam

Kenet:
Witaj na forum  :)
Po pierwsze to temperatura w strefie chłodnej jest zdecydowanie za wysoka. To przez małe terrarium. Spróbuj jakoś pokombinować żeby było tam maksymalnie 22 stopnie A jeżeli nie da rady to może już wymień terrarium na większe.
Spróbuj wprowadzić go do jedzenia za pomocą roszponki i cykorii. Jak załapie i wróci mu apetyt to będzie można go przestawić na susz.
Co do miękkiej skorupy. To młode żółwie kilku tygodniowe mają jeszcze miękką skorupę ale później to już poważny problem.  Nie wiem ile ma twój żółw.
Myślę że  warto odwiedzić weta.
Napisz skąd jesteś a kogoś polecę.

Bartoszjas30:
Hej dzięki za odpowiedz! Do weta jestem już umówiony i działam tez ze zmianami w terrarium!

Kenet:
Hej!
Sory ale przeoczyłem jeden ważny wątek z Twojej wiadomości.
Sepia:
To, że żółw nie chce jej jeść może wynikać z tego że ogólnie nie  ma zbyt dużego apetytu. Jeżeli załapie z jedzeniem, to powinien przekonać się też do sepii.
Natomiast jeżeli nie sepia to dobre są też preparaty oparte o węglan wapnia(koniecznie bez D3) Repti Calcium i inne tego typu. Może one bardziej podpasują zolwiowi.

Czy ten vet to specjalista polecany na forum? Lekarz nie znający się na gadach zamiast pomóc to zaszkodzi. Miej to na uwadze.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej