Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 22:19:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nieprawidłowy rozwój?  (Przeczytany 4221 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Nieprawidłowy rozwój?
« dnia: 16.11.2014, 12:53:53 pm »
Witam.

Poruszyłam już ten temat w Leonowym wątku, ale nie dostałam odpowiedzi, a powiem szczerze, że niepokoi mnie ta sprawa, więc postanowiłam spróbować raz jeszcze.

Mój żółw ma strasznie nierówną skorupę, taką jakby wypukłą. Obawiam się, że mogę to być piramidy... Warunki w terrarium ma dobre, ale nie wiem, czy nie za szybko rośnie. Z jedzenia to dostawał do zeszłego miesiąca roślinki z ogrodu, teraz roszponka, cykoria, rukola, liście rzodkiewki, czasem, ale bardzo rzadko, kawałek ogórka. Więc sama już nie wiem, czy to tak powinno być (żółw ma ze 3 lata), czy coś się mu znowu dzieje... Dodam, że zrobiła mu się też taka mała narośl na środku skorupy. Wrzucam zdjęcie. Może któryś z forumowych ekspertów posłuży radą... Byłabym wdzięczna. U weterynarza byliśmy w maju i mówił, że wszystko w porządku (tzn. wtedy to była wizyta związana z oczami, ale powiedział, że skorupa okej) - tu jest temat (http://forum.zolw.info/choroby/problem-z-oczami-po-raz-kolejny!/msg90439/ ), w którym są zdjęcia z tego okresu, widać różnicę niestety.



Pozdrawiam.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #1 dnia: 16.11.2014, 13:54:18 pm »
Przydałoby się jeszcze zdjęcie z boku, przy tym jednym ciężko coś powiedzieć.
Niektóre żółwie mają większą tendencję do tworzenia się piramidek, nawet przy odpowiednich warunkach i diecie nie będą miały równej skorupki. Zimowałaś go już? W tym roku masz zamiar?

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #2 dnia: 16.11.2014, 18:22:01 pm »
Wrzucam zdjęcia:







Nie był zimowany i nie miałam tego w planach.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #3 dnia: 16.11.2014, 19:51:15 pm »
Faktycznie trochę ma nierówną tą skorupkę. Może być to spowodowane brakiem zimowania - Twój żółwik zamiast odpoczywać i przystopować to rósł. Może też dostawał z dużo białka w roślinach (młode rośliny mają więcej białka, starsze - więcej błonnika). Można gdybać.
Nie są to jakieś tragiczne zmiany, ale jednak widoczne - np. moja trzylatka jest gładsza. To mogą być też uwarunkowania genetyczne, czasem przy idealnych warunkach i żywieniu i tak się robią piramidki.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #4 dnia: 16.11.2014, 22:01:36 pm »
Tragedii nie ma, ale coś za szybko Ci podskoczyła. I stąd te stare tarczki wyglądają teraz jak nalepione na nowy przyrost. Jak warunki ma dobre, to może być, jak doru napisała - uwarunkowania genetyczne.
Teraz zimą, jak nie śpi warto by jej podawać suszki i tylko trochę do tego zielonki, a nie same świeże rośliny.
A to na wierzchu skorupy - to nie narośl, tylko tarczki się jej nie rozeszły. Tak się czasem zdarza, nie wiedzieć czemu - u mnie jednemu żółwiowi też się nie rozeszły - tylko nie na wierzchu a z boku.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #5 dnia: 17.11.2014, 20:39:29 pm »
No za szybko, jakiś gigant się z tego żółwia zrobił. :(

No warunki wydaję mi się, że są w porządku. Na dniach będę lampkę UVB zmieniać, bo już pół roku mija, podłoże to ziemia z piaskiem, jeszcze resztki darni są, wilgotność się utrzymuje wysoka. Czy ilość spożywanego jedzenia też może na to wpływać? Bo nie ukrywam, że żółw je tyle, ile mu się da. Idzie spać na godzinę i znowu rundka po żarcie. I tak cały dzień, póki nie pożre wszystkiego. ;p Może mniej dawać?

Z suszkami może być problem, bo już w tamtym roku próbowałam i ni w ząb nie chciała tego ruszyć. Mam zastosować szantaż i niczego innego nie podawać, póki się nie przekona?

Czy te nierówności da się jeszcze jakoś zniwelować czy to już skaza do końca żywota? Nic się żółwikowi nie dzieje ogólnie oprócz wyglądu skorupy? Nie są to jakież oznaki problemów "wewnętrznych"?

Dzięki Wam, dziewczyny.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #6 dnia: 17.11.2014, 21:02:47 pm »
Przegłodź ją trochę, powinna w końcu ruszyć suszki :) ja jestem właśnie na etapie "nie to nie, i tak nic innego nie dostaniesz". Możesz spróbować namoczyć susz w letniej wodzie, sporo żółwi się na to nabiera. Czytałam jeszcze o jednym patencie - skrapiasz susz sokiem z zielonego ogórka. Nie próbowałam tego, ale zapach ogórka jest bardzo zachęcający dla żółwi więc powinno działać :)

Przekarmianie też może powodować taki wzrost tarczek. Tych zmian się nie da cofnąć, ważne żeby zapobiegać dalszym. Tu masz link to artykułu ze strony głównej na temat piramid: http://www.zolw.info/hodowla/choroby/syndrom-piramidalnego-wzrostu-tarczek-u-zolwi-ladowych-PGS

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #7 dnia: 18.11.2014, 19:47:42 pm »
Kurczę, tego się właśnie obawiałam. No nic, będę żółwinkę kontrolować i niedługo zakupię suszki.
Dziękuję!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #8 dnia: 18.11.2014, 21:04:32 pm »
Suszki możesz mieszać z mokrym - np. umytą rukolą czy roszponką. Przygotuj posiłek dzień wcześniej i zostaw na noc - to suszki naciągną wody od świeżego i są wtedy chętniej zjadane.
Gadzior jest mały to nadmierny wzrost i te lekkie piramidy da się zniwelować. Natomiast to nierozchodzenie się tarczek nie - albo tak mu zostanie, albo przy kolejnym przyroście zaczną się rozdzielać. Nie wiem czym to jest spowodowane.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Nieprawidłowy rozwój?
« Odpowiedź #9 dnia: 19.11.2014, 14:06:56 pm »
Tak też zrobię - na dniach zakupię suszki i się wezmę za tego małego potwora.

Co do tarczek - mnie to nie przeszkadza, może sobie takie coś mieć. Jeżeli to nie jest spowodowane jakimiś złymi warunkami czy innymi problemami, to trudno. I tak go kocham. :P No ale piramidy trzeba kontrolować.