Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 05:29:07 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ubytek w szczęce  (Przeczytany 12647 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mateusz07

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #15 dnia: 03.03.2011, 16:13:47 pm »
Nie, jak mu to zapewnić ?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #16 dnia: 03.03.2011, 20:54:13 pm »
Na wodniaczkach aż tak bardzo się nie znam - ale żółwik na pewno powinien mieć w akwaterrarium żwir na dnie - takie grubsze kilku centymetrowe podłoże. Plus jakieś korzenie, kamienie (bez ostrych brzegów) o które by się mógł ocierać. Dobre są kryjówki - typu groty z kamieni.
Teraz to możesz go spróbować trochę szczoteczką wyszorować (byle nie za mocno).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline mateusz07

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #17 dnia: 03.03.2011, 21:10:13 pm »
Jutro idę mu kupić wapno polecasz sepie a co sądzisz o tym bo kiedyś mu je kupowałem.

Offline tuptuś1473695

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #18 dnia: 03.03.2011, 22:00:01 pm »
tak  myslałem o tej skorupie że bedzie tak wyglądać
widze że żółw będzie tracił skorupke   ale to jest normalne:)
   a czy żółw dostaje czasami witamine D3 ?   
  co do tego żółwia to musze ci powiedziec że nie jest tak aż źle
a do weta nie ić tylko zmień mu pokarm przedewszystkim duzo roślin ślimaków i zywych ryb
POZDRAWIAM ;)

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #19 dnia: 10.03.2011, 19:55:25 pm »
O, to też taki temat dla mnie. Mój żółw od samego początku ma ubytek w górnej wardze. Ma ją jakby wgniecioną tuż pod nosem i ma taką dziurę. Ale to mu nie ropieje, jest suche, nie przeszkadza w jedzeniu i się właściwie nie zmienia.
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #20 dnia: 11.03.2011, 00:13:08 am »
Mateusz, tego żółwika wywal. Czytałem że wapnia przyswajalnego ma w sobie 50%, jest robiony z gipsu - nie polecam. Sepia jest serio, bardzo fajna :) i mega naturalna w stosunku do tych gipsowych żółwików :) Tuptuś, jaki jest sens podawania Wit. D ?? Żółwi MUSI mieć dostęp do UVB, to jest psi obowiązek każdego właściciela żółwia! Zatem, jeśli jest uvb, nie ma sensu suplementować D  :P
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #21 dnia: 11.03.2011, 09:49:50 am »
Mateusz, fajny zołwik, bardzo ladnie wyglada, sa niewielkie nierówne przyrosty ale to moze byc spowodowane czasowym brakiem UV lub jakąś zmiana diety w przeszlosci. Prawidłowo chowane zolwie wodne zrzucaja płytki skorupki bez pomocy i ocierania sie. Szorować skorupke szczoteczka do zębów (taką na żółwiony użytek) mozna nawet porządnie :).
Co do wapna to najlepiej suszne lub zywe male rybki, slimaki, oseski mysie, jezeli sa nie do zdobycia mozna dac pokruszone skorupki jajek. Jezeli zołwiowi potrzebne jest wapno to z checia je bedzie jadl. Ale trzeba koniecznie niezjedzone skorupki usunac, zeby nie brudzily wody!
Wędzona ryba absolutnie nie, ale bardzo dobre sa kupione w sklepie czyste rybie mrozone filety najlepiej ze skora (i dobrze przechowuja sie w zamrazalniku). Wnętrzności rybie dobre, ale najlepiej karmic nimi zolwia w zlewie (napelnionym letnia wodą - bardzo lawo żółwie sie do takiego karmienia przyzwyczają), bo tragicznie brudza wodę.

Pozdr.

Offline mateusz07

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #22 dnia: 11.03.2011, 14:49:43 pm »
Dziękuje wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania teraz bogatszy o tą wiedzę zadbam o dietę mojego żółwika  ;) w razie jakichkolwiek pytań zwrócę się do was.

Offline tuptuś1473695

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #23 dnia: 11.03.2011, 21:44:55 pm »
witamina D3 jest konieczna dla kazdego żólwia
mój wujek jest lekarzem  więc wiem co ja mówie
  jesli nie podajecie swoim żółwią D3  TO WIESZCIE MI  ze 50% żówi nie dozyje nawet do 5 lat
 a warto uzywac jesli chcecie aby wasze żółwie miały ładną zaokraglona skorupe iżeby długo żyły
 a jeszcze jedno witamina D3 też działa antybakteriowo

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #24 dnia: 12.03.2011, 00:10:42 am »
Wiesz, mój wet od psów twierdzi, że żółwie jedzą wszystko a najbardziej poleca się chleb z mlekiem  :-\ Twój wujek moim zdaniem nie ma rzetelnej wiedzy o żółwiach ( zwierzakach ? ) Powszechnie wiadomo, że bez sensu jest suplementować ta witaminę, gdyż jest ona pobierana dzięki słonku, lub w terra- dzięki lampą ;] Podajesz wyniki w %? Poproszę zatem link do badań w tym kierunku, myślę, że pozostałych użytkowników tez doedukujesz i oświecisz. Może żyję w ciemnogrodzie- nie wiem.  :laugh:


P.S
 Tuptuś ile masz latek? :P
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #25 dnia: 12.03.2011, 10:01:55 am »
Hmmm, no tak, jak to wytłumaczyć najkrócej  ::).
Witamina D3 jest rzeczywiście konieczna do prawidlowego rozwoju kazdego żółwia (człowieka i innych zwierzat zreszta tez - tu specjalnie zaliczylam ludzi do zwierzat i prosze sie nie czepiac) i tu wujek ma absolutna racje. Ale nie do konca jest prawdą, ze nalezy podawac ja w postaci leku a już na pewno nie ciagle i nie sadzę, ze wujek jako lekarz tak twierdzi (to jest chyba wolna interpretacja WIESZCZA tuptusia :P).
Witamina ta jest w organizmach przekształcana pod wpływem promieniowania UV z prowitaminy D zawartej w pokarmach. Tak wiec na pewno nie potrzeba jej podawać gdy żółw ma ciagły dostep do UV (poza okresem zimowania gdy czynnosci biologiczne sa zredukowane do minimum i z zołwiem sie nie robi absolutnie nic) i urozmaicona diete (o czym sie tu caly czas na forum przypomina). Tym bardziej, ze można ją przedawkować.
Więc słońce i jeszcze raz słońce.

Moja wodna żółwica w tym roku kończy 33 lata, jest w bardzo dobrej kondycji mimo ze nie dostawala witaminy D3 (kompleks witamin czasami zima tak).
Pozdr.









Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Ubytek w szczęce
« Odpowiedź #26 dnia: 12.03.2011, 21:34:02 pm »
Ja tylko chciałem jeszcze dodać :-\ ...

TO WIESZCIE MI 

...Pisze się '' WIERZCIE ''  8)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)