Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Żółwie lądowe => Choroby => Wątek zaczęty przez: mateusz07 w 02.03.2011, 15:04:32 pm
-
Witam
Ostatnio u mojego żółwia czerwonolicego jak jadł zauważyłem ubytek na dolnej szczęce w kształcie litery "V" wygląda to jak by mu się ukruszyło w związku z tym mam pytanie czy to jest normalne czy mam się tym martwić? Jeżeli jest taka potrzeba to mogę zrobić zdjęcie ale to nie będzie łatwe.
-
Widziałem różne uszczerbki w dziobkach... Najlepiej jak wstawisz fotkę, wtedy ktoś Ci doradzi co z tym robić. Nie ma sensu pisać o tym uszczerbku jeśli się go nie widziało... :) A czy nie przeszkadza mu to w jedzeniu? :P
-
Żółw nie był zadowolony ale się udało, ubytek nie przeszkadza mu w jedzeniu ale obawiam się żeby mu się to nie powiększyło.
-
Musiał coś ugryźć twardego - bo faktycznie ma jakby wyłupany kawałek w dolnej szczęce.
Raczej nic z tym nie zrobisz.
Tak w ogóle czym go karmisz? Ma w terra jakieś ostre kamienie, korzenie gdzie mógł sobie coś takiego zrobić?
-
Żółw ma UV i podawane wapno? Jeżeli nie to przydałoby sie, zeby wzmocnic żółwia i zapobiec takim wypadkom. No i żeby ubytek sie zabliźnił.
Pozdr.
-
UV tak ale wapna nie ma w (postaram się jeszcze w tygodniu kupić) a jeżeli chodzi o przyczynę to prawdopodobnie winien jest jeden z większych kamieni w każdym bądź razie usunę go. Jeszcze chciałbym się zapytać jak długo może mu się to zabliźniać ?
-
Ciężko powiedzieć - ale nawet kilka miesięcy. Ważne, żeby żółw nie dobierał się już do kamienia i nie uszkadzał tego dalej.
A jako źródło wapnia dobra jest sepia - do kupienia w zoologicznym w dziale dla ptaków.
Podajesz mu też ślimaki i żywe rybki? Ich skorupy i szkielety są świetnym źródłem wapnia.
-
Do ślimaków nie mam za bardzo dostępu a żywe ryby czasami w lecie bo teraz to tylko suszone, przy okazji chciałem się zapytać czy mogę mu podawać czasami kawałki wędzonej ryby lub wnętrzności złowionych ryb ?
-
miałem to samo ale gdzies koło tygodnia moze troche więcej i mu znikło
mam do ciebie jedno małe pytanie czy jego skorupka nad głową nie gnije ?
bo widze brązową plame
czym go karmisz
-
czym go karmisz
Tuptuś, czytaj dokładnie ;)
żywe ryby czasami w lecie bo teraz to tylko suszone
-
zdjęcie jest trochę nie wyraźne ale te kropki to raczej nie jest grzybica
-
no właśnie widac ze to nie grzybica
ja uwazam że to jest od jego karmienia
czy przypadkiem nie dajesz mu surowego mięsa wędliny albo ser
musze ci powiedziec że chyba bedzie musiał iść z nim do weta
przypuszczam że żółwiowi cos dolego w środku
to ja tak uważam
nie wiem niech inni się wypowiedzą na ten temat
pozdrawiam i życzę żółwiowi zdrowia
aby moje przypuszczenia były negatywne <angel>
Dodano 02.03.2011, 22:13:53 pm
zrób zdjęcie jego karapaksu skorupe górną ;)
-
Jak dla mnie to jakieś przebarwienia, ale przydałoby się wyraźniejsze zdjęcie.
Ryby wędzone odpadają.
Tymi złowionymi możesz karmić.
A teraz to kup mu czasem w zoologiku parę rybek i ślimaków (a najlepiej załóz w drugim akwa hodowlę ślimaków, gupików i roślin wodnych) - sam susz to niezbyt urozmaicona dieta.
-
Niestety karmiłem żółwia mięsem ssaków ale częściej dawałem mu serca lub wątroby kurze ~1/2 w miesiącu teraz wiem że była to głupota. Skoro poruszamy ten temat chciałbym zapytać czy łuszczenie się skorupy na zdjęciu 2 jest normalne
-
Niefajnie ta skorupa wygląda. Na części to jakby zostały stare, niezrzucone łuski. Żółwik ma gdzie się ocierać w akwaterrarium, żeby je zdzierać?
-
Nie, jak mu to zapewnić ?
-
Na wodniaczkach aż tak bardzo się nie znam - ale żółwik na pewno powinien mieć w akwaterrarium żwir na dnie - takie grubsze kilku centymetrowe podłoże. Plus jakieś korzenie, kamienie (bez ostrych brzegów) o które by się mógł ocierać. Dobre są kryjówki - typu groty z kamieni.
Teraz to możesz go spróbować trochę szczoteczką wyszorować (byle nie za mocno).
-
Jutro idę mu kupić wapno polecasz sepie a co sądzisz o tym bo kiedyś mu je kupowałem.
-
tak myslałem o tej skorupie że bedzie tak wyglądać
widze że żółw będzie tracił skorupke ale to jest normalne:)
a czy żółw dostaje czasami witamine D3 ?
co do tego żółwia to musze ci powiedziec że nie jest tak aż źle
a do weta nie ić tylko zmień mu pokarm przedewszystkim duzo roślin ślimaków i zywych ryb
POZDRAWIAM ;)
-
O, to też taki temat dla mnie. Mój żółw od samego początku ma ubytek w górnej wardze. Ma ją jakby wgniecioną tuż pod nosem i ma taką dziurę. Ale to mu nie ropieje, jest suche, nie przeszkadza w jedzeniu i się właściwie nie zmienia.
-
Mateusz, tego żółwika wywal. Czytałem że wapnia przyswajalnego ma w sobie 50%, jest robiony z gipsu - nie polecam. Sepia jest serio, bardzo fajna :) i mega naturalna w stosunku do tych gipsowych żółwików :) Tuptuś, jaki jest sens podawania Wit. D ?? Żółwi MUSI mieć dostęp do UVB, to jest psi obowiązek każdego właściciela żółwia! Zatem, jeśli jest uvb, nie ma sensu suplementować D :P
-
Mateusz, fajny zołwik, bardzo ladnie wyglada, sa niewielkie nierówne przyrosty ale to moze byc spowodowane czasowym brakiem UV lub jakąś zmiana diety w przeszlosci. Prawidłowo chowane zolwie wodne zrzucaja płytki skorupki bez pomocy i ocierania sie. Szorować skorupke szczoteczka do zębów (taką na żółwiony użytek) mozna nawet porządnie :).
Co do wapna to najlepiej suszne lub zywe male rybki, slimaki, oseski mysie, jezeli sa nie do zdobycia mozna dac pokruszone skorupki jajek. Jezeli zołwiowi potrzebne jest wapno to z checia je bedzie jadl. Ale trzeba koniecznie niezjedzone skorupki usunac, zeby nie brudzily wody!
Wędzona ryba absolutnie nie, ale bardzo dobre sa kupione w sklepie czyste rybie mrozone filety najlepiej ze skora (i dobrze przechowuja sie w zamrazalniku). Wnętrzności rybie dobre, ale najlepiej karmic nimi zolwia w zlewie (napelnionym letnia wodą - bardzo lawo żółwie sie do takiego karmienia przyzwyczają), bo tragicznie brudza wodę.
Pozdr.
-
Dziękuje wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania teraz bogatszy o tą wiedzę zadbam o dietę mojego żółwika ;) w razie jakichkolwiek pytań zwrócę się do was.
-
witamina D3 jest konieczna dla kazdego żólwia
mój wujek jest lekarzem więc wiem co ja mówie
jesli nie podajecie swoim żółwią D3 TO WIESZCIE MI ze 50% żówi nie dozyje nawet do 5 lat
a warto uzywac jesli chcecie aby wasze żółwie miały ładną zaokraglona skorupe iżeby długo żyły
a jeszcze jedno witamina D3 też działa antybakteriowo
-
Wiesz, mój wet od psów twierdzi, że żółwie jedzą wszystko a najbardziej poleca się chleb z mlekiem :-\ Twój wujek moim zdaniem nie ma rzetelnej wiedzy o żółwiach ( zwierzakach ? ) Powszechnie wiadomo, że bez sensu jest suplementować ta witaminę, gdyż jest ona pobierana dzięki słonku, lub w terra- dzięki lampą ;] Podajesz wyniki w %? Poproszę zatem link do badań w tym kierunku, myślę, że pozostałych użytkowników tez doedukujesz i oświecisz. Może żyję w ciemnogrodzie- nie wiem. :laugh:
P.S
Tuptuś ile masz latek? :P
-
Hmmm, no tak, jak to wytłumaczyć najkrócej ::).
Witamina D3 jest rzeczywiście konieczna do prawidlowego rozwoju kazdego żółwia (człowieka i innych zwierzat zreszta tez - tu specjalnie zaliczylam ludzi do zwierzat i prosze sie nie czepiac) i tu wujek ma absolutna racje. Ale nie do konca jest prawdą, ze nalezy podawac ja w postaci leku a już na pewno nie ciagle i nie sadzę, ze wujek jako lekarz tak twierdzi (to jest chyba wolna interpretacja WIESZCZA tuptusia :P).
Witamina ta jest w organizmach przekształcana pod wpływem promieniowania UV z prowitaminy D zawartej w pokarmach. Tak wiec na pewno nie potrzeba jej podawać gdy żółw ma ciagły dostep do UV (poza okresem zimowania gdy czynnosci biologiczne sa zredukowane do minimum i z zołwiem sie nie robi absolutnie nic) i urozmaicona diete (o czym sie tu caly czas na forum przypomina). Tym bardziej, ze można ją przedawkować.
Więc słońce i jeszcze raz słońce.
Moja wodna żółwica w tym roku kończy 33 lata, jest w bardzo dobrej kondycji mimo ze nie dostawala witaminy D3 (kompleks witamin czasami zima tak).
Pozdr.
-
Ja tylko chciałem jeszcze dodać :-\ ...
TO WIESZCIE MI
...Pisze się '' WIERZCIE '' 8)