Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 15:44:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: wypukłe tarcze na skorupie u żółwia lamparciego  (Przeczytany 2495 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kokoszka1987

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
wypukłe tarcze na skorupie u żółwia lamparciego
« dnia: 08.08.2016, 20:35:29 pm »
witam , mam pytanie odnośnie zbyt wypłukłych tarczy na skorupie u żółwia lamparciego ...o co chodzi ? zbyt dużo pokarmu czy lampy UVB za długo świecą ?  jeżeli to problem przekarmienia prosze o radę jak go "odchudzić" i czy da się ten proces jakoś wyprostowac?  żółw dostaje codziennie trawe lub zioła ..od czasu do czasu ogórka i marchewke ... może raz na miesiac ... / Zioła sa z wlasnego ogródka i jest to bazylia tymianek oregano .  żółw ma temperature w terrarium w dzien  koło 28-31 stopni , w nocy troszke mniej , wilgotnośc jest sprawdzane  a terarium podzielone na strefe bardziej sucha i wilgotniejsza .  Dodam ze zółwia mam 3 lata , ... jak go dostałam miał koło 10 cm ..tak plus minus ...teraz ma ponad 20 . jak nie dostanie rano jedzenia to chce rozniesc terrarium , nerwowo szuka ... sprawia wrazenie cały czas głodnego ..to samo po kąpaniu i wypróżnieniu się...  jak już dostanie jeść to się uspokaja . Martwia mnie te tarcze ... na różnych fotkach w necie widzialam, ze zdarza się też ze maja troche je wypukłe . ale jednak wiekszosc ma dośc gładka powierzchnie ..:( Prosze o rade bardziej doświadczonych posiadaczy żółwi .

Offline szczęściarz

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: 0
Odp: wypukłe tarcze na skorupie u żółwia lamparciego
« Odpowiedź #1 dnia: 16.08.2016, 22:18:15 pm »
witaj dużo łatwiej byłoby gdybys zrobila fotki i wrzucila jak Twój zolw wygląda i jak wygląda ta jego"wada" "schorzenie"?
czekamy my forumowicze:)

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: wypukłe tarcze na skorupie u żółwia lamparciego
« Odpowiedź #2 dnia: 17.08.2016, 00:45:14 am »
witam , mam pytanie odnośnie zbyt wypłukłych tarczy na skorupie u żółwia lamparciego ...o co chodzi ?

Tu: http://www.tortoisetrust.org/articles/baskinghealth.html masz jedną z hipotez na ten temat która mi najbardziej trafia do przekonania. Artykuł jest po angielsku ale w dzisiejszych czasach to na ogół nie jest problem. Ale w razie gdyby jednak był to.. w telegraficznym skrócie: za "piramidki" na pancerzach żółwi lądowych (oraz inne szkodliwe dla zdrowia żółwi efekty) odpowiedzialne jest stosowanie sztucznych lamp grzewczych. zwłaszcza gdy są używane w nieprzemyślany sposób. Ogólny wniosek autorów artykułu jest taki "Zalecamy ograniczenie używania sztucznych lamp do ogrzewania żółwi tak bardzo jak to tylko jest możliwe"
Inną rozpoznaną przyczyną "piramidkowania" jest tzw. metaboliczna choroba kośćca, spowodowana zbyt małą ilością wapnia w diecie i/lub niedostatecznym naświetlaniem UVB. 
« Ostatnia zmiana: 17.08.2016, 00:56:10 am wysłana przez Hans Kloss »

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: wypukłe tarcze na skorupie u żółwia lamparciego
« Odpowiedź #3 dnia: 17.08.2016, 01:03:09 am »
Tu http://www.tortoisetrust.org/articles/pyramiding.html jest cały artykuł o "piramidkowaniu", niestety również po angielsku.