Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 06:44:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zapadnięte lewe oczko ? Czy wszystko jest okej ? + ocena stanu skorupy.  (Przeczytany 6703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Patrol

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Witam, moja około 7 letnie stepówka (600g) od jakiegoś czasu ma taką jakby schodzącą skórę wokół oczu, jednak niepokoi mnie wygląd jej lewego oka, wydaje mi się zapadnięte, czy mam rację ? Od czego może to być ? Ostatnio miała trochę sucho ale zwiększyliśmy częstotliwość zraszania i piasek już tak nie pyli, czy częstsze kąpiele rozwiążą problem?

Kiedyś pisałam już post na tym forum : https://forum.zolw.info/zolwie-stepowe/t7369/

Zmieniłam diametralnie warunki żółwia, latem siedzi na balkonie w skrzyni + wyjazdy na działkę, dieta wyłącznie roślinna - zwiększyła się też różnorodność zieleniny którą dostaje, zmiana akwarium na terrarium z ziemią z pola zamiast drewienek, jedzenie raz dziennie + sepia i muszle ślimaków do dyspozycji. Chciałabym zapytać czy widać poprawę ? według mnie tak, wiem, że te zmiany krzywicy które się pojawiły już się nie cofną jednak dbamy żeby nie rosła za szybko, czy jeszcze coś zmienić ? Co jeszcze poprawić żeby było ok ? U weterynarza badania wychodzą dobre, chociaż nie pobieraliśmy krwi bo pani wet stwierdziłą, że nasz Maluszek jest za mały, skorupa jest twarda, żółw aktywny i chętnie je, brak jakichkolwiek problemów z wypróżnianiem.

Bardzo proszę o porady !


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Dla mnie oko wygląda normalnie zdrowo bez żadnych objawów chorobowych.
Jakie badanie wychodzą dobrze skoro nie miała pobieranej krwi?  Siedmioletni żółw nie jest z młody na pobranie krwi.
Fajnie, że zmieniłaś życie swojego pupila na lepsze, to się ceni!  Musisz wysłać więcej zdjęć aby ocenić pancerz.

Offline Patrol

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Próbuję wstawić zdjęcie skorupki ale ciągle jakiś błąd wyskakuje, badania na "oko" + kał , jak się uspokoi sytuacja z wirusem chyba poszukam innego weta który badania krwi bedzie chciał zrobić,
Edit - udało mi się tylko tak, ale jest widok całej skorupki

https://zapodaj.net/d391960ecde2b.png.html

« Ostatnia zmiana: 29.04.2020, 14:45:19 pm wysłana przez Patrol »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Wygląd skorupy jest ok. Trochę za duży przyrost jak na moje oko. Przeczytałem dopiero teraz, że waży 600 gram. Wydaje mi się to zbyt dużo na 7 latka. Ja również mam 7 letniego żółwia z tym że greckiego i on waży 325 gram.

Offline Patrol

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Przepraszam bo wprowadziłam w błąd, moja Mała ma koło 10 lat i jest samiczką  ile dokłanie  ma nie wiem bo ją znaleźliśmy, ma ponad 14 cm długości i 12 szerokości,   niestety dokładnie nie mam jak sprawdzić bo jestem w tracie przeprowadzki i robiłam zwykłą linijką a gadzina się wierci strasznie :/

Jednak cieszy mnie, że jest lepiej i wygląda lepiej, wcześniej byłam na siebie zła, że nie miała idealnych warunków i dużo przepłakałam nad swoją głupotą i tym jak Mała wygląda. Dziękuję Panu serdecznie za odpowiedzi !

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Wykres Jacksona jest przeznaczony dla żółwii greckich i mauretańskich ale dla stepowych z racji podobnego rozmiaru też pewnie jest trochę miarodajny. Twoja żółwiczka wypada w nim bardzo dobrze gdyby była grekiem to miałaby idealny stosunek wagi do wielkości. Jako stepówka pewnie też bo te gatunki są do siebie rozmiarami zbliżone.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Jackson dla stepówek nie ma żadnego pożytku, bo to gatunek o zupełnie innych proporcjach. Żółwie stepowe są też z reguły cięższe niż greckie o podobnych wymiarach,.

Patrol, gdzie chodzicie do lekarza? Krew bezpiecznie można pobrać już od żółwia 150 g, więc to że jest za mały to jakaś bzdura.