Żółwie lądowe > Choroby

Zioła wspomagające pracę nerek i wątroby

(1/6) > >>

Viktoria:
Jako że często spotykamy się u żółwi z chorobami nerek i wątroby spowodowanymi m.in. niewłaściwą dietą postanowiłam zrobić listę ziół, które wspomagają pracę tych narządów.

* cykoria podróżnik (cichorium intybus) - działa oczyszczająco na wątrobę i nerki. Stosuje się całą roślinę. Można podawać całą lub robić odwar: suszoną roślinę zalać wodą i gotować przez 5min
* jasnota biała (laminum album) - zalecana w schorzeniach układu moczowego. Napar: kwiaty lub ziele zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na 5min. Odcedzić.  
* karczoch zwyczajny (cynara scolymus) - zwiększa wydzielanie żółci oraz chroni i regeneruje komórki wątroby. Ma działanie moczopędne. Zalecany w zaburzeniach nerkowych i wątrobowych. Napar: suszone liście zalać wrzątkiem, pozostawić pod przykryciem na 10min.
* mniszek pospolity (taraxacum officinale) - napary działają moczopędnie. Napar: korzeń lub liście zalać wrzątkiem i pozostaić pod przykryciem na 10min.
* ostropest plamisty (silybum marianum)- znosi lub hamuje substancje szkodliwe dla wątroby, regeneruje miąższ wątroby
* pokrzywa zwyczajna (urtica dioica) - działanie moczopędne, leczenie stanów zapalnych. Napar: korzenie zalać wrzątkiem i zostawić pod przykryciem na 10min
* porzeczka czarna (ribes nigrum) - liście działają moczopędnie. Napar z suszonych liści (5min.)
* brzoza (betula) - napary z liści
* krwawnik pospolity  (Achillea millefolium)- napar, wspomaga wydzielanie żółci W aptekach można kupić Urosan Fix (mieszanka ziół wspomagająca oddawanie moczu).

Rośliny te można też podawać bezpośrednio - świeże, suszone, albo robić napary. Oczywiście ma to tylko wspomagać, a nie leczyć, jeśli nie ma się pewności co do stanu zdrowia żółwia należy skontaktować się z weterynarzem.

Korzystałam z "praktycznego poradnika - zioła dla zdrowia i urody" gazety wyborczej.

Tośka:
Viktoria super!Można nawet stosować to profilaktycznie ;)

!Mateusz!:
Bardzo się to przyda  ;)

an_na:
Moja póki co zjada mniszek, porzeczkę i pokrzywę a na resztę przyjdzie pora. Ale ten Urosan jutro kupię. Niech się dziewczyna kąpie :)

Viktoria:
A pije wodę? Bo jeśli tak to napary się przydadzą. A też pewnie narządów nie ma w idealnym stanie :) Będziesz robiła badania krwi u dr Wilk żeby sprawdzić nerki, wątrobę itp?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej