Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:31:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw czerwonolicy nie chodzi  (Przeczytany 1629 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline czerwonolicy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Żółw czerwonolicy nie chodzi
« dnia: 31.07.2020, 17:19:06 pm »
Cześć, dzisiaj zauważyłem że mój żółw czerwonolicy ma problem z poruszaniem się. Wygląda na to że przednie łapki którymi zwykle się podpierał były osłabione. Położyłem go na trawie w ogródku i przez 10min nie zrobił ani kroku. Dotykałem go w łapki przednie i tylni i tak delikatnie reagował, ale nie chował ich do skorupy.
Żółw żyje wraz z dwoma innymi tego same gatunku w plastikowym pojemniku o wymiarach 1m x 1m. Ma nalane wody nad skorupę. W pojemniku jest wysepka sporych rozmiarów na którą często wdrapuje się żeby ogrzewać się na słońcu. Może też wejść pod nią. Ma zapewnione miejsce zacienione. Woda wymieniana co 2 tygodnie lub jak zrobi się mocno zielona. Karmiony jest ślimakami i takimi pałeczkami ze sklepu zoologicznego + to co wpadnie mu do tej plastikowej misy. W zimne noce zabierany jest do domu do szklanego akwarium.

Rozpoznałem go jako samca. Czy to że nie chodzi może być spowodowane zbyt długimi pazurami w przednich łapkach? Mają około 8mm - 1cm. Na tylnich łapkach pazury nie wystają praktycznie poza błone.
Samica którą też posiadam ma pazury około 4mm.
Załączam zdjęcia:

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw czerwonolicy nie chodzi
« Odpowiedź #1 dnia: 31.07.2020, 20:17:37 pm »
Niestety nie znam się za bardzo na żółwiach wodno-lądowych. Jedyne co mogę Tobie doradzić to zgłoszenie się do specjalisty od gadów. Napisz skąd jesteś.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw czerwonolicy nie chodzi
« Odpowiedź #2 dnia: 02.08.2020, 22:20:07 pm »
Na pewno nie jest to kwestia pazurów, samce mają je naturalnie dłuższe od samic - to jedna z cech dymorfizmu płciowego.

Wody nad skorupę, czyli jaki litraż? Jaka jest wysokość poziomu wody w cm?
 
"takimi pałeczkami" i "to co wpadnie" czyli czym w końcu te żółwie są żywione?