Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:10:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lądowy opuchnięte oczka  (Przeczytany 3443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mauretan95

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Żółw lądowy opuchnięte oczka
« dnia: 18.09.2018, 15:22:05 pm »
Witam, na wstępie zaznaczę że jestem nowym użytkownikiem i mam nadzieję że post jest podpięty do odpowiedniej kategorii. Mam żółwią lądowego konkretnie mauretańskiego, 6 latek zakupiony w hodowli od małego i od paru dni zauważyłem opuchnięte powieki u mojego gada, tydzień temu wymieniałem mu podłoże w terrarium używam torfu kokosowego, coś podobnego jak w linku https://glonojad.pl/Tropical_Bioterra_Kokosowe_Podloze_650g__27_90___449 + Mieszanka darni z mojej działki, standardowo wszystkie kamienie na skalniaku basen wszystko zostało wyparzone, w terrarium nie mam żadnych roślin, po za wyspą z trawą wykopaną z mojego ogródka posadzoną w terrarium. Mam przypuszczenia że te powieki mają przyczynę co do podłoża , oczywiście już przemywam mu oczy rumiankiem i opuchlizna maleje, ale moje dwa pytania głównie brzmią czy konkretnie do jaskini w której śpi dać inne podłoże ? dużo czytałem o piasku https://glonojad.pl/Vitapol_piasek_do_terrarium_1_5kg__27_90___9287 czy macie jakiś inny pomysł na podłoże w którym śpi by nie powodowało obrzęku powiek, bo na 99% uważam że to jest przyczyną i jakieś inne sposoby na opuchnięte powieki, czy do weterynarza się udać ?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw lądowy opuchnięte oczka
« Odpowiedź #1 dnia: 19.09.2018, 13:59:28 pm »
Do kryjówki dobre będą uschniete liście dębu. Raczej odpuść torf bo może powodować opuchnięcie. Najlepsza będzie ziemią z gliną wymieszaną 2:1 .
Wstaw zdjęcia oczu.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw lądowy opuchnięte oczka
« Odpowiedź #2 dnia: 19.09.2018, 14:08:25 pm »
Absolutnie nie piasek.
Nie przemywaj oczu rumiankiem, bo tylko wysuszy spojówki i zaraz będą jeszcze bardziej podrażnione. Oczy przemywa się solą fizjologiczną bądź naparem z ziela świetlika,