Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 16:27:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problem z żółwiem  (Przeczytany 3837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzykrzy

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 2
Problem z żółwiem
« dnia: 15.05.2011, 21:27:51 pm »
Witam. Mam problem z jednym z żółwików greckich. Jeden z nich oddał brunatny mocz. Zauważyłam to już drugi raz.Zółwie to młodziaki( wiek ok 2,5 roku), wyglądają na zdrowe. Apetyt dopisuje, ruchliwe( jeden chodzi wcześniej spać,ale to tak od zawsze) nie widzę aby były opuchnięte, oczy ok. A mocz brunatny. Mam niedaleko weterynarza znającego się na żółwiach, ale nie wiem z który mam jechać. Odnośnie diety, to zimą żółwie jadły cykorię, bazylię, roszponkę i rukolę( suszkami gardziły), a teraz  przeszły na dietę polną: mlecz, stokrotki, kończyna, babka zwykła, lancetowata, wrotycz, okazjonalnie kawałek jabłka lub banana, ale bardzo rzadko. Co o tym myśleć? Jutro dzwonię do lekarza , aby umówić się na wizytę, a do tego czasu powiedzcie co myślicie. Pozdrawiam.
                                                                        Aga

TomaszW

  • Gość
Odp: Problem z żółwiem
« Odpowiedź #1 dnia: 15.05.2011, 21:51:19 pm »
A wodę do picia mają?
Może mocz jest zbyt stężony....Trudno mi doradzić.... ??? :-\
Najlepiej zapytać malwę.

Offline Grzykrzy

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 2
Odp: Problem z żółwiem
« Odpowiedź #2 dnia: 15.05.2011, 22:18:41 pm »
Wodę mają, ale nie widzę aby piły często. Są też kąpane 1-2 razy w tygodniu. Jutro postaram się dowiedzieć, który z żółwi oddaje taki mocz. Wykąpię je zaraz po wyjściu na kamień, oczywiście oddzielnie i mam nadzieję, że się w wodzie załatwią. Sama nie wiem co o tym myśleć i przyznam, że jestem zaniepokojona.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Problem z żółwiem
« Odpowiedź #3 dnia: 15.05.2011, 22:32:22 pm »
Brunatne zabarwienie moczu, podobnie zresztą jak języka może być od mleczy, jak dużo ich jedzą. Musisz poobserwować.
Niebezpieczne jest zabarwienie różowe, czerwone moczu bądź wydalanego kwasu moczowego.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Grzykrzy

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 2
Odp: Problem z żółwiem
« Odpowiedź #4 dnia: 15.05.2011, 22:40:23 pm »
Mlecza jedzą najwięcej. Mam nadzieję ,że to od tego. Mocz nie jest różowy, tylko taki brunatno- rdzawy i wcześniej się taki nie zdarzał. Tak czy siak, wizyta u weta się przyda- właściwie jednego i drugiego, bo wybieg już prawie gotowy i wkrótce maluch będą miały przeprowadzkę na działkę . Jak oczywiście nie okaże sie,że to jednak nie jest kwstia diety.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Problem z żółwiem
« Odpowiedź #5 dnia: 15.05.2011, 22:48:39 pm »
To wydaje mi się, że to od mlecza. Moje też tak mają. A czasem całe języki mają brunatne, jak jest dużo świeżego, soczystego mlecza.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Problem z żółwiem
« Odpowiedź #6 dnia: 15.05.2011, 23:06:22 pm »
Mój tak miał raz jak się odwodnił. Były straszne upały i wystarczyło dosłownie kilka dni. Miał wtedy duży wybieg i albo nie znalazł basenu albo woda tak szybko wyparowała. Kąp go codziennie aż się sytuacja ustabilizuje i obserwuj czy mocz wrócił do normy.

A jak wygląda kwas moczowy? Przy odwodnieniu może być grudkowaty
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU