Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:39:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania  (Przeczytany 4955 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« dnia: 13.10.2016, 13:12:19 pm »
Cześć,

mam problem z ok 25 letnim Żółwikiem stepowym. Mianowicie, 5 września żółwik upadł z niewielkiej wysokości i odłamał sobie niewielki kawałek skorupki w okolicy łepka. Dwa dni później żółwik zwymiotował (następny dzień po upadku normalnie jadł poruszał się etc.). Jeszcze tego samego dnia, gdy żółwik zwymiotował pojechałam z nim 100 km dalej do gadziego weterynarza.

Ten nie stwierdził urazów wewnętrznych, jednak dla pewności zrobiliśmy badania krwi (profil nerkowy, wątrobowy, morfologia). Na rankę przez dwa tyg. stosowałam  - wg zaleceń - detreomycynę.

Przy pierwszej wizycie weterynarz zaaplikował żółwikowi: shotapen, dexaven i vitacon. Następna wizyta była za dwa dni w celu podania drugiej dawki antybiotyku. Tego dnia przyszyły już wyniki nerek i wątroby i wet stwierdził, że żółwik ma bardzo chore nerki (podwyższony kwas moczowy) i wątrobę (podwyższone ALT i AST). Zalecenie było takie, żeby przyjeżdżać z żółwikiem 2 x w tyg. przez 3 tyg. w celu podawania leku na wątrobę i kroplówki, a jeśli wyniki się nie polepszą została zaproponowana eutanazja (!!!).
Przy drugiej wizycie zostały zaaplikowane: antybiotyk, clonohepar, nacl +pl ringera + wit b complex c oraz zalecenie by kąpać żółwika w urosepcie.

Nie mogłam uwierzyć, że z żółwikiem jest tak źle, bo normalnie je (ma ogromny apetyt) i jest bardzo ruchliwy, ciekawski, wygrzewa się pod lampami etc. Gdyby nie upadek nigdy bym nie pomyślała, że z żółwikiem może coś być nie tak! Wyniki badań przesłałam Dr A.M. i Dr T.P., którzy jednoznacznie stwierdzili, że z żółwikiem wcale nie jest tak źle, a podwyższony kwas może być spowodowany, np tym, że to samica i ma aktywne jajniki, czy też podczas pobrania krwi żółw był najedzony itp. Dowiedziałam się również, że terapia na wątrobę i nerki jest zbędna i że mogę ew. kąpać żółwika w urosepcie (co też robiłam), a z terapii zrezygnowałam. Wyniki morfologii - dobre.

Tak mijają kolejne dni - żółwik ma apetyt, spaceruje, wygrzewa się - jednak od jakiegoś 1 tyg./2 tyg. pojawiły się dwa problemy:

1) Żółwik przed siusianiem i kupką rozpoczyna "taniec" i przed samym oddaniem moczu podnosi się na tylnych łapkach i chwile trwa te jego unoszenie (wcześniej tak nie robił wcale lub robił bardzo sporadycznie, bo chyba tylko z dwa razy takie coś widziałam i to kilka lat temu) oraz oddaje jednorazowo duże ilości moczu (z kwasem moczowym/ konsystencja prawidłowa);
Przypominam, że: żółwik dostał kroplówkę w tylne łapki; kapałam go w urosepcie (każdego dnia przez ok 1,5 tyg.)

2) Gdy oddycha słyszę świszczenie - nie cały czas - bo jak śpi, siedzi tak nie robi - tylko zazwyczaj po obudzeniu czy spacerze jak podnosi głowę. Jeszcze jedno: często mlaszcze (nie tylko po jedzeniu), ale np. siedzi i zaczyna mlaskać (robi tak gdy nie śpi) i nie wygląda to tak jakby łapał powietrze dziobem, nie ma kataru, bąbli z nosa czy śliny przy pyszczku, języczek czysty i podniebienie bez nalotów.

Żółwik mieszka w terrarium, w lecie wolny wybieg, jedzenie, temperaturę, wilgotność ma prawidłowe. Nie wiem, może świruję - moi bliscy uważają, że na pewno - ale nie sądzę by to było normalne. Może ma jakiś uraz mechaniczny w pyszczku? Choć wet mu go oglądał i przypominam, że żółwik normalnie je i na dodatek z ogromnym apetytem.

Ma ktoś jakieś pomysły co może być przyczyną takiego zachowania? Mam nadzieję, że zaaplikowane leki mu nie zaszkodziły..  :( Co sądzicie o zrobieniu Żółwikowi RTG? Może jestem przeczulona, ale widzę wszystkie możliwe choroby :(

Proszę o pomoc i za każdą radę będę wdzięczna.

Pozdrawiam.


Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« Odpowiedź #1 dnia: 13.10.2016, 15:47:11 pm »
Coś jest tu nie tak. Takie skrajne opinie od specjalistów od gadów? Jeden mówi o eutanazji a drugi, że nawet leczenia nie wymaga? Podejrzana sprawa. Sprawdzałaś normy biochemii?
Jeżeli faktycznie ma świszczący oddech to warto zrobić RTG żeby zobaczyć płuca, ale zastanów się czy faktycznie nie jesteś teraz przewrażliwiona po tym upadku, bo fundujesz żółwiowi stres wożąc go tyle kilometrów.
A na co antybiotyk dostał?

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« Odpowiedź #2 dnia: 13.10.2016, 16:26:35 pm »
Dziękuję za odpowiedź.

Wiem i to jest najgorsze - dwie skrajne opinie (w tym dwie takie same). Dlatego już sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć :(

Lekarz u którego byłam - przy pierwszej wizycie - wydawał się być profesjonalistą, tyle, że bez większych skrupułów podawał kolejne zastrzyki.. Tego dnia sądziłam, że jest to niezbędne, jednak przy kolejnej wizycie zaczęłam się już zastanawiać i po usłyszeniu, że z żółwiem jest baaardzo źle postanowiłam przesłać wyniki i poprosiłam o konsultację dwóch niezależnych specjalistów.

Zresztą sama przewertowałam wszystkie strony internetowe i publikacje (w tym angielsko, niemiecko, rosyjskojęzyczne) w celu ustalenia norm. Owszem żółwik ma podniesiony kwas moczowy, ale nie na tyle by nadawał się do uśpienia. Zresztą należy pamiętać, że normy te różnią się w zależności od pory roku, gatunku, wieku i płci żółwia.

Jeśli chodzi o antybiotyk. Szczerze? Nie wiem do końca, ale wydaje mi się, że przez ten uraz skorupki. Dodatkowo był też zastrzyk przeciwbólowy i drugi w razie krwawienia wewnętrznego (które mogło być spowodowane upadkiem).

Przestałam ufać temu lekarzowi, ponieważ dowiedziałam się, że: "to żółw grecki, że już jest bardzo stary i że ten gatunek nie zimuje", zatem podejrzewam, że normy podane przez weta też mogły być z skądinąd! Dodatkowo gdy mówiłam, że żółw zachowuje się normalnie, jest ruchliwy, że ma wilczy apetyt to dowiedziałam się, że jest to jedynie "dobry objaw". Ehh...

Przez tyle lat żółwik był zdrowy, a teraz to wszystko :( Tam już nie pojadę i wiem, że takie długie podróże to przeogromny stres, dlatego w ogóle zastanawiałam się czy tak daleko jechać, ale status gadziego specjalisty i te pozytywne opinie.. W ogóle po tych wizytach żółwik stał się strachliwy, lękliwy, denerwuje się, a kiedyś było odwrotnie.

Najbliższą lecznicę z RTG mam 30 km od mojej miejscowości. Poobserwuję żółwika i jeśli nadal będzie się dziwnie zachowywał, to po weekendzie chyba go tam zabiorę.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« Odpowiedź #3 dnia: 13.10.2016, 17:14:47 pm »
Pytałam o antybiotyk bo przy chorych nerkach kuracja antybiotykowa może żółwia wykończyć.
Wstaw wyniki z krwi pokaż zdjęcie żółwia.
Czy to jakiś specjalista polecany tutaj na forum? Z tego co piszesz to mu coś dzwoni ale nie wie w jakim kościele. Skąd jesteś?

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« Odpowiedź #4 dnia: 13.10.2016, 23:09:59 pm »
Nie chcę robić antyreklamy weterynarzowi - bo jedna jaskółka wiosny nie czyni, a rzekomo kilku Gadziorkom pomógł; jestem z pomorskiego i jeśli chodzi o dokładne info to tylko proszę na priv.
Jutro dodam zdjęcia i wyniki żółwika.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« Odpowiedź #5 dnia: 16.10.2016, 15:16:16 pm »
Hej,

Z Żółwiczką już jest znacznie lepiej. Już nie unosi się na łapkach podczas wypróżniania i prawie nie słychać świstów - robi to tylko gdy się "zdenerwuje".

Ps. Jeśli jesteście zainteresowani mogę wstawić normy morfologii dla Żółwików (laboratoryjne) oraz jeśli ktoś poszukuje norm (profil nerkowy, wątrobowy) dla poszczególnych gatunków też chętnie pomogę; proszę o wiad. na priv.
« Ostatnia zmiana: 16.10.2016, 15:26:05 pm wysłana przez Sallsa »

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« Odpowiedź #6 dnia: 16.10.2016, 15:44:40 pm »
Kilka zdjęć Żółwiczki z tegorocznych wakacji. Miały być w poprzedniej wiadomości, ale musiałam skompresować pliki na komputerze :)

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« Odpowiedź #7 dnia: 18.10.2016, 15:43:29 pm »
Jest bardzo ładna, nie wygląda na chorą, chociaż wygląd niekoniecznie jest odzwierciedleniem stanu zdrowia.
Ale skoro wyniki ma w normie, jest aktywna i je to chyba nie ma powodów do zmartwień.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Żółw podnosi się na tylnych łapach podczas wydalania
« Odpowiedź #8 dnia: 19.10.2016, 15:58:56 pm »
Dziękuję magdag za miłe słowo i wsparcie :) Pozdrawiam serdecznie!